Pytanie: Zatrudniam pracowników. Jeden z pracowników nowo zatrudnionych złożył oświadczenie, że pozostaje w rejestrze urzędu pracy jako osoba bezrobotna. W terminie 5 dni od daty zatrudnienia złożyłem zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia powiadomienie do powiatowego urzędu pracy informację o fakcie zatrudnienia takiej osoby. Drugi z pracowników złożył oświadczenie, że nie jest osobą bezrobotną, tzn. nie figuruje w rejestrze osób bezrobotnych jakiegokolwiek powiatowego urzędu pracy. Czy także mam obowiązek powiadamiać o tym urząd pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik podjął naukę na studiach wyższych. Moja spółka nie finansuje mu nauki. Czy w przypadku wystąpienia przez niego z prośbą o udzielenie dodatkowego urlopu na naukę nasza spółka jest zobowiązana mu takiego urlopu udzielić? Czy tylko w przypadku gdyby pracownik był przez nas skierowany na studia, to przysługiwałby mu urlop dodatkowy na naukę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W grudniu 2007 r. odchodzi od nas pracownik. Ma u nas zaległy urlop, 6 dni za 2006 r. i 24 dni za 2007 r. Czy jest taka możliwość, że my jako pracodawca nie udzielimy mu urlopu ani nie wypłacimy ekwiwalentu, ponieważ urlop zostanie przeniesiony na nowego pracodawcę za jego zgodą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Niedawno podwyższono stypendium dla stażystów. Przebywam na stażu od 15 maja 2007 r. i pobieram zasiłek w dotychczasowej wysokości. Dlaczego podwyżka mnie nie dotyczy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba posiada 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W innej firmie jest zatrudniona jako pracownik z wynagrodzeniem 5.000 zł. Czy z tytułu faktu posiadania 100% udziałów w spółce z o.o. istnieje jeszcze obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne za tę osobę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest obciążony zaległymi alimentami i na podstawie zajęcia wynagrodzenia za pracę pracodawca ma obowiązek przekazywania potrąceń z wynagrodzenia na konto komornika. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 750 zł netto i ma na utrzymaniu nieletnie dziecko. Alimenty, które są mu ściągane, dotyczą wyroku sprzed 11 lat na dziecko, na które od 10 lat pracownik nie ma obowiązku alimentacyjnego. Czy w takim przypadku pracodawca ma obowiązek potrącania comiesięcznie 3/5 wynagrodzenia netto, czy jest jakakolwiek możliwość potrącania obciążenia w niższej kwocie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pobiera zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Czy od 1 stycznia 2008 r. nasz zakład będzie musiał wypłacić pracownicy w ciąży wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (za 33 dni), jeżeli nadal będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim? Czy po tym okresie ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy i potem zasiłek macierzyński? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy premia uznaniowa przyznawana przez pracodawcę w zależności od możliwości finansowych firmy jest wliczana do podstawy obliczania wynagrodzenia za czas choroby/zasiłku chorobowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oddelegowuje pracowników do pracy za granicę. Niestety nie wystąpiła do ZUS o potwierdzenie formularza E-101 dla oddelegowanych pracowników. Opłaciła za nich składki we Włoszech, ponieważ tam ci pracownicy pracowali. Czy musi opłacić za nich składki również w kraju? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kierownik firmy oraz główny księgowy mogą podpisywać umowy cywilnoprawne w imieniu firmy? Czy pod taką umową powinno również figurować nazwisko inspektora kadr, skoro ani w regulaminie organizacyjnym, ani też w statucie firmy nigdzie nie figuruje ta osoba jako upoważniona. Czy powinnam podpisywać te umowy jako osoba reprezentująca, czy tylko jako osoba sporządzająca te umowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Firma jednoosobowa świadcząca usługi budowlane chce zatrudnić na podstawie umowy o pracę obywatela Czech. Czy należy zgłosić go do ZUS i opłacać należne składki? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy jeżeli w Kodeksie pracy jest napisane, że wynagrodzenie pracownika może być wypłacone najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca, pracodawca może ustalić w regulaminie wynagradzania, że premię będzie wypłacał do końca następnego miesiąca i wypłacić ją przykładowo 26 listopada za październik? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony (pierwsza umowa terminowa) do 30 września 2007 r. Przez niedopatrzenie ze strony działu kadr nie została sporządzona kolejna umowa o pracę. Pracownik bez uzgodnienia z pracodawcą warunków kolejnej umowy 1 października br. stawił się do pracy. Zawarła się więc między stronami umowa na skutek faktycznego dopuszczenia pracownika do pracy. Dnia 29 października br. umowa ta została potwierdzona na piśmie jako umowa na czas określony do 31 grudnia br. Pracownik odmawia jej podpisania, gdyż twierdzi, że skoro nie uzgodniono z nim terminu końcowego tej umowy w momencie przystąpienia przez niego do pracy, to umowa ta zawarła się na czas nieokreślony. Rozwiązanie jest istotne ze względu na fakt, że pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi tę umowę i powstaje wątpliwość, czy będzie przysługiwała mu w tej sytuacji odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip