Pytanie: Z dniem 17 grudnia 2007 r. firma zatrudniła pracownika. Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu. Czy pracownikowi należy się urlop za grudzień 2007 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy muszę zakładać pracownikowi nową teczkę, jeżeli został zwolniony 31 grudnia 2007 r. i ponownie zatrudniony 10 stycznia 2008 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Na czym polega różnica w rozliczaniu ZUS, gdy pracodawca zatrudnia do 20 pracowników i gdy zatrudnia ponad 21? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jakiej wysokości należy wypłacić i komu odprawę pośmiertną po śmierci pracownika? Czy uprawnioną osobą jest żona pracownika, czy też jeszcze jakieś inne uprawnione osoby, np. dzieci? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy – zmiana miejsca pracy z przyczyn reorganizacji zakładu pracy. Miejsce pracy jest w tym samym mieście. Pracodawca zatrudnia około 100 pracowników. Gdybym zmieniła miejsce pracy, miałabym niższe wynagrodzenie oraz pracowałabym w systemie jednozmianowym, a nie jak dotąd na 2 zmiany. Umowę o pracę mam zawartą na czas nieokreślony. Jeżeli nie przyjmę nowych warunków pracy, umowa rozwiąże się z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W związku z tym, że nie zamierzam przyjąć nowych warunków pracy, czy należy mi się odprawa pieniężna? Pracuję w tym zakładzie pracy przeszło 5 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. (Dz.U. nr 148, poz. 973). Rozporządzenie nie określa jednak, do jakiej wysokości pracodawca ma zwrócić koszt zakupionych przez pracownika szkieł i oprawek. Powstaje kłopotliwa sytuacja – jak ten problem rozwiązać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zwolnić osobę przebywającą na świadczeniu rehabilitacyjnym, z którą zawarta jest umowa o pracę na czas nieokreślony? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jaki sposób powinno się potwierdzić zatrudnienie pracownika, który od lutego 2005 r. powinien otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony, a wskutek niedopatrzenia jego i działu kadr nie otrzymał pisemnego potwierdzenia jej zawarcia? Informuję ponadto, że od września 2006 r. jest zatrudniona nowa osoba zarządzająca uprawniona do podpisywania ww. dokumentów. Jak w tej sytuacji postąpić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: O czym powinien pamiętać pracodawca, zatrudniając pracownika młodocianego w celu odbycia praktyki w piekarni? Czy powinien mieć konkretne uprawnienia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy wynagrodzenie za pracę w sobotę (przy 5-dniowym tygodniu pracy) powinno zostać wypłacone jako nadgodziny, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy może pracownik powinien odebrać dzień wolny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracujący w sklepie firmowym, którego obowiązuję praca w 5 dni tygodnia, od poniedziałku do piątku – 40 godzin, pracował w ciągu miesiąca w dwie soboty – po 5 godzin w każdą. Proszę odpowiedzieć, jak pracodawca powinien właściwie zrekompensować pracownikowi ten czas pracy, gdy ustalony w zakładzie pracy okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W dniu 31 marca 2008 r. odchodzi od nas pracownik, który zatrudniony był na stanowisku szlifierz. Jest to praca w warunkach szkodliwych. Proszę o wyjaśnienie, co należy wpisać w świadectwie pracy?
Pytanie: Jak poprawnie zawrzeć w informacji do umowy o pracę kwestie dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony nieprzekraczający 6 miesięcy? Jeśli pracownik jest zatrudniony na okres 3 miesięcy, a kolejna umowa jest na okres 4 miesięcy, to w informacji wpisujemy wymiar urlopu, jaki przysługuje na okres całego roku, np. 26 dni, czy rozbijamy i podajemy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia? Kolejne pytanie dotyczy kartoteki urlopów pracownika. Czy na karcie kartoteki można nanosić okres chorobowy pracownika, czy tylko można wpisywać okres urlopów? Ostatnie pytanie dotyczy okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik chce rozwiązać umowę o pracę z dniem 19 grudnia 2007 r. i obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, to czy data 5 grudnia 2007 r. jest prawidłowa? Jeśli nie, to jaka powinna być właściwa data? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta na te pytania.
Pytanie: Planuję zatrudnić pracownika i udzielić mu pożyczki na szkolenie, której nie będzie musiał mi zwracać, jeśli przepracuje u mnie 1,5 roku. Czy powinnam uwzględnić to w umowie o pracę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W umowie o pracę dla pracownika niepełnoetatowego (½ etatu), w punkcie 6 dotyczącym dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, umieściliśmy zapis: „dopuszczalna dobowa norma czasu pracy, za którą pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie, wynosi 8 godzin, przeciętna tygodniowa norma czasu pracy wynosi 40 godzin”. Czy jest to zapis poprawny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip