Pytanie: Czy firma budowlana może zwolnić się z obowiązku wydawania pracownikom środków higieny osobistej i w zamian wypłacać pracownikom ekwiwalent pieniężny za te środki? Jeżeli nie może, to w jaki sposób powinna zapewnić te środki na budowie, żeby nie musiała wydawać ich każdemu pracownikowi, czy jest taka możliwość? Jaki powinien być zapis w regulaminie pracy odnośnie do środków higieny osobistej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę podać przykład, jak należy wypełnić dokumenty pracownika, który jest wysłany w delegację krajową i zagraniczną . Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Do tej pory tworzyliśmy plan urlopów. Chcielibyśmy zwolnić się z tego obowiązku i udzielać urlop za porozumieniem z pracownikami. Czy powinniśmy utworzyć odpowiedni zapis w regulaminie pracy, ajeżeli tak, jak powinien brzmieć taki zapis? Na czym może polegać takie porozumienie z pracownikami, proszę o podanie przykładu.
Pytanie: Pracownica będąc na urlopie wychowawczym, urodziła kolejne dziecko. Czy udzielony urlop wychowawczy na pierwsze dziecko może zostać przedłużony o 112 dni urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o informację, jak należy postąpić krok po kroku, gdy firma nie zatrudnia 100 pracowników i od marca 2008 r. należy przeprowadzić wybory do rad pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba fizyczna zatrudniona jest w firmie swojego ojca, który prowadzi działalność gospodarczą. Oboje mają ten sam adres zameldowania, ale prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, każdy z nich ma rodzinę. Zamierzają oni jednak utworzyć spółkę jawną. Jak w tym momencie będzie ta osoba traktowana do celów ubezpieczeń społecznych? Czy osoba będąca obecnie pracownikiem u ojca, a w przyszłości będąca wspólnikiem będzie mogła skorzystać z możliwości opłacania tzw. preferencyjnych składek? Dla tej osoby będzie to pierwsza samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza, choć wspólnikiem będzie jego dotychczasowy pracodawca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi administracyjnemu, którego zakład pracy wysłał w delegację w sobotę (jest dla niego dniem wolnym od pracy), należy udzielić innego dnia wolnego? Podróż służbowa trwała łącznie 5 godzin, więc dieta mu się nie należy.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w mojej firmie ma ukończone 62 lata i posiada staż ubezpieczeniowy wynoszący 35 lat. Pracownik ten przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w ubiegłym tygodniu dostarczył mi orzeczenie lekarskie wydane przez orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy. Czy mam obowiązek go nadal zatrudniać na tym samym stanowisku? Nie ma jeszcze decyzji ZUS o przyznaniu renty. Pracownik chciałby jeszcze pracować lub skorzystać z emerytury dla mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat, ale o ile mi wiadomo, ta sprawa nie jest jeszcze uregulowana.
Pytanie: Jakie składniki wynagrodzenia pracownika wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za urlop? Czy można do ww. podstawy nie ujmować premii uznaniowej, jeśli jest to zawarte w regulaminie pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy jednorazowe nagrody i premie, które nie ulegają pomniejszaniu za czas choroby stanowią podstawę do naliczania składek na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W naszym zakładzie pracują skazani. Czy należy odprowadzać za nich do ZUS składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka z o.o. zajmuje się handlem, montażem, serwisem urządzeń do bezprzewodowego zasilania prądem. Spółka zatrudnia pracowników na umowy o pracę na stanowisku handlowca lub serwisanta. Handlowcy zajmują się sprzedażą towarów handlowych. Serwisanci zajmują się przeglądami miesięcznymi, kwartalnymi, rocznymi, które mogą trwać wiele lat, ponieważ sprzedawane towary mogą mieć kilkuletnie gwarancje. Wynagrodzenia pracowników są wysokie, wobec czego spółka z o.o. płaci wysokie podatki i składki na ZUS. Serwisanci wyszli z propozycją do Zarządu spółki, żeby dać im podwykonawstwo montażu, instalacji i przeglądów w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Oczywiście pracownicy w dalszym ciągu będą pracować w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę. Jak można rozwiązać tę sprawę, żeby uniknąć konsekwencji w zakresie podatkowym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie, jaka odprawa z tytułu likwidacji zakładu pracy należy się pracownikowi, który przepracował w zakładzie pracy 8 lat i pół roku, ale z przerwami, tj. pracował: 1,5 roku na czas określony i po 3-miesięcznej przerwie został zatrudniony na czas nieokreślony i do czasu likwidacji zakładu pracy przepracował 7 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip