Pytanie: Pracownik telefonicznie w poniedziałek poinformował pracodawcę. że jest chory, i do końca tygodnia przebywać będzie na zwolnieniu. W kolejny poniedziałek zadzwonił do pracodawcy i poinformował go, że otrzymał zwolnienie na okres 30 dni. We wtorek zwolnienie zostało dostarczone pocztą do pracodawcy, ale obejmuje okres nieuwzględniający tygodnia poprzedniego. Do chwili obecnej (10 dni od 1. dnia nieobecności) pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego za 1. tydzień swojej absencji. Proszę o informację, czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego obecnie na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim z powodu niestawienia się i nieusprawiedliwienia nieobecności z 1. tygodnia? Jeżeli tak, to w jaki sposób pracodawca ma poinformować pracownika o wypowiedzeniu umowy i jakie przepisy prawa to regulują.
Pytanie: Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. W ostatnim dniu wypowiedzenia wystąpił do pracodawcy z prośbą o cofnięcie wypowiedzenia i przywrócenie go do pracy. Jeśli decyzja pracodawcy będzie pozytywna, czy 2 dni na poszukiwanie pracy należy zamienić na urlop wypoczynkowy?
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy do okresu stażu pracy stanowiącego podstawę do wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego należy zaliczyć studia wyższe zaoczne? Pracownik jest zatrudniony na pełny etat. W okresie uczęszczania do szkoły wyższej był bezrobotnym w przez 1,5 roku. Ponadto pobierał stypendium oraz zasiłek dla osób bezrobotnych finansowany ze środków urzędu pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy 18 osób. Jeden z pracowników złożył prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z powodu przejścia na emeryturę. Pracodawca wyraził zgodę. Czy mamy obowiązek wypłacić mu odprawę emerytalną i ewentualnie, w jakiej wysokości, przy założeniu, że gdy pracownik otrzyma decyzję o przyznaniu emerytury, zostanie u nas ponownie zatrudniony? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mam pytanie, jak rozliczyć czas pracy pracowników przebywających w podróży służbowej od poniedziałku do piątku. Czy pracownikowi, który przebywał w delegacji od godziny 6.00 rano do 17.00 tego samego dnia należy się dodatek za godziny nadliczbowe albo czas wolny? Jakie przepisy mają zastosowanie w takiej sytuacji?
Pytanie: Zatrudniamy 5 pracowników, w tym 1 emeryta z drugą grupą inwalidzką. Czy mogę wystąpić do PFRON o zwrot składki na ubezpieczenia społeczne?
Pytanie: Dnia 1 marca 2008 r. zatrudniliśmy pracownicę, która nie dostarczyła nam świadectwa pracy z ostatniego zatrudnienia. W zaistniałej sytuacji nie posiada dodatku za wysługę lat. Poprzedni pracodawca dofinansował pracownicy podnoszenie kwalifikacji w formie szkolnej i aby odzyskać dofinansowanie, wysłał ją na 2-miesięczny urlop bezpłatny. W związku z tym świadectwo pracy pracownica ta otrzyma dopiero z dniem 31 maja 2008 r. Czy w momencie dostarczenia świadectwa pracy należy się pracownicy wyrównanie dodatku stażowego (17 lat pracy – 17%) od marca br.? Czy mamy go wypłacać na bieżąco od maja br.?
Pytanie: Pracownik podjął pierwszą pracę 1 marca 2007 r. ,wykorzystał 10/12 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r., czyli 17 dni . Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w 2008 r. – przy wymiarze 20 dni? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi, którego wynagrodzenie za pracę wynosi 1.300 zł brutto, można potrącić 1/2 wynagrodzenia? Suma, którą chcemy potrącić, nie jest zaległym świadczeniem alimentacyjnym.
Pytanie: Czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tym samym zakładzie pracy emeryta, który otrzymał odprawę emerytalną, przysługuje wyrównanie do odprawy emerytalnej po przepracowaniu kilku lat i rozwiązaniu umowy o pracę?
Pytanie: Proszę o pomoc w sprawie zdefiniowania Zakładów Wzajemnych Bukmacherskich. Czy są one zaliczane do placówek handlowych, w których obowiązuje zakaz pracy w święta? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza firma ma trzy miejsca prowadzenia działalności. Istnieje potrzeba świadczenia pracy przez pracowników w ciągu miesiąca w trzech różnych miejscach prowadzenia działalności na terenie województwa mazowieckiego. Czy możemy w umowie o pracę wpisać trzy adresy prowadzenia działalności gospodarczej albo obszar województwa mazowieckiego? Zagadnienie dotyczy stanowiska pakowacza.
Pytanie: Jestem 55-letnim mężczyzną pracującym w ZPChr do 31 grudnia 2008 r. Mam udokumentowanych 40 lat pracy. W maju br. planowane są zwolnienia. Czy jeżeli otrzymam zwolnienie z pracy, mogę zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, a następnie ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? Czy od razu powinienem zgłosić się do ZUS? Nie posiadam orzeczenia z tytułu niezdolności do pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy główny księgowy powinien mieć zakres obowiązków? Jeśli tak, to co powinien on zawierać?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip