Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Jak ustalić liczbę pracowników? Co się dzieje z regulaminem wynagradzania, gdy liczba zatrudnionych spadnie poniżej 20 pracowników? Kiedy układ zbiorowy wyklucza regulamin wynagradzania? Jakie są zasady ustalania regulaminu wynagradzania. Przykładowy regulamin wynagradzania oraz odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tekście.
Pytanie: Czy należy zgłosić do PIP pracę pracowników w porze nocnej, od 22.00 do 6.00? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to klub działający na podobnych zasadach jak przedszkole. Zatrudniam dwie panie na umowę zlecenia, jedna z nich jest zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie, druga jest emerytką. Panie te sprawują opiekę nad dziećmi zamiennie. Czy pracodawca jest zobowiązany zgłosić swoich pracowników i siebie do Państwowej Inspekcji Pracy? Jeżeli tak, to proszę o podstawę prawną. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę firmę od 20 kwietnia 2007 r. 9 listopada 2008 r. zatrudniłem 2 pracowników. Wprowadziłem wtedy również całą potrzebną dokumentację pracowniczą (akta osobowe, dokumentację BHP, dokumentację urlopową itp.). Kilka dni temu dowiedziałem się, że powinienem również w przeciągu 30 dni od daty pierwszego zatrudnienia (czyli do maksymalnie do 9 grudnia 2008 r.) wypełnić „Kartę zgłoszeniową pracodawcy” i wysłać ją do odpowiedniego do mojej lokalizacji Państwowego Inspektora Pracy i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Nie zrobiłem tego w ustawowym czasie, ponieważ nie wiedziałem o tym obowiązku. Co mogę teraz w takiej sytuacji zrobić? Czy wysłać te karty zgłoszeniowe do PIP i PIS z datą 9 listopada 2008 r., czy może z datą obecną? Czy wysłać razem z kartą zgłoszeniową jakieś wyjaśnienie, czy może nic nie wysyłać? Może istnieje jakieś inne rozwiązanie tej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W przeliczeniu na pełne etaty zatrudniamy 18 pracowników. Mimo że nie jesteśmy zobowiązani do tworzenia regulaminu wynagradzania, to taki regulamin u nas funkcjonuje. Postanowiliśmy, że w 2009 r. nie będziemy wypłacać świadczenia urlopowego i tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy postanowienie o rezygnacji ZFŚS można zawrzeć w regulaminie wynagradzania?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip