Najpopularniejszą formą zatrudnienia oprócz umowy o pracę jest umowa zlecenia. Często zdarza się, że osoby zawierające umowę zlecenia pozostają w stosunku pracy lub wykonują inną umowę cywilnoprawną. W takim przypadku dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Aby uniknąć późniejszych negatywnych konsekwencji, takie osoby należy prawidłowo zgłosić do ZUS. Trzeba zatem ustalić, jakim ubezpieczeniom będą podlegać z tytułu zawarcia umowa zlecenia – czy ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy tylko samemu zdrowotnemu.
Ustalając, jakim ubezpieczeniom powinien podlegać zleceniobiorca, należy wiedzieć, czy jest on równocześnie zatrudniony w innej firmie. A jeśli tak to na podstawie jakiej umowy. W tym celu przy zawieraniu umowy, od zleceniobiorcy należy pobrać stosowne oświadczenie.
Jeśli pomimo złożonego oświadczenia zleceniodawca ma jakieś wątpliwości co do danych w nim wykazanych, może w tej sprawie zwrócić się do ZUS na formularzu ZUS USZ.
Następnie zleceniodawca musi ustalić, do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę i jakie składki za niego deklarować.
Ważne! Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS dokonuje się na formularzu ZUS ZUA, a wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.
Przed zgłoszeniem zleceniobiorcy do ZUS warto pamiętać o tym, że w przypadku zawarcia umów zlecenia na okres dłuższy niż miesiąc zleceniodawca na bieżąco powinien monitować sytuację zatrudnienia w innym zakładzie. Dlatego zleceniobiorca w przypadku zmiany stanu faktycznego podanego w oświadczeniu, o którym mowa powyżej, powinien poinformować zleceniodawcę. Warto taki zapis wprowadzić do oświadczenia.
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Na jakich zasadach powinna być ubezpieczona osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i posiadająca inny tytuł do ubezpieczeń społecznych
Jak w powyższych przypadkach ustalać zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych
Ustalając, jakim ubezpieczeniom powinien podlegać zleceniobiorca, należy wiedzieć, czy jest on równocześnie zatrudniony w innej firmie. A jeśli tak, to na podstawie jakiej umowy. W tym celu przy zawieraniu umowy, od zleceniobiorcy należy pobrać stosowne oświadczenie. Pobierz oświadczenie zleceniobiorcy, które pomoże Ci ustalić, jakim ubezpieczeniom on podlega. Dzięki temu unikniesz czasochłonnych korekt do ZUS.
Uwaga. Nie ma formalnego wzoru oświadczenia do celów składkowych. Każdy zleceniodawca może stworzyć własne oświadczenie. Ważne, aby zawierały się w nim wszystkie niezbędne informacje. W praktyce najczęściej spotyka się połączone świadczenie do celów składkowych i podatkowych i takie oświadczenie prezentuje poniższy wzór.
Zleceniobiorca może także oddzielnie wypełnić oświadczenie:
Informacje na temat zgłoszenia należy wypełnić starannie. Mają one bowiem wpływ na schemat podlegania zleceniobiorcy do ubezpieczeń w ZUS.
Informacja |
Podana informacja wpływa na |
oświadczenie o przyznanej emeryturze lub rencie wraz z numerem decyzji i datą uzyskania prawa do świadczenia |
kod tytułu ubezpieczenia podawany w zgłoszeniu do ZUS oraz ewentualny obowiązek składania zaświadczenia o osiągniętym przychodzie przez płatnika składek |
oświadczenie o przyznanym orzeczeniu o niepełnosprawności wraz ze stopniem niepełnosprawności i datą obowiązywania orzeczenia |
kod tytułu ubezpieczenia podawany w zgłoszeniu do ZUS |
oświadczenie o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w tym okres obowiązywania umowy, poziom wynagrodzenia brutto |
schemat podlegania ubezpieczeniom, czy ubezpieczony będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu czy tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu |
oświadczenie, czy w trakcie umowy zlecenie przebywa na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym u innego pracodawcy |
|
oświadczenie o podejmowaniu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie, umowy agencyjnej, pracy nakładczej z innym podmiotem, przy czym tu ważne będzie, czy osoba jest objęta ubezpieczeniami społecznymi oraz jaki przychód osiąga z tej umowy |
|
oświadczenie o objęciu ubezpieczeniami społecznymi z innego tytułu (KRUS, działalność gospodarcza) |
|
oświadczenie o statusie ucznia lub studenta |
zgłoszenie do ubezpieczeń, albowiem student lub uczeń do 26 roku życia nie podlega w ogóle ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, co oznacza, że osoby takiej nie zgłasza się w ZUS |
oświadczenie o rejestracji w urzędzie pracy |
zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, w okresie zawarcia umowy zlecenia należy poinformować urząd pracy i wyrejestrować się jako osoba bezrobotna |
Kolejna informacja podana w oświadczeniu to informacja, czy ubezpieczony chce podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom.
Na podstawie powyższych informacji płatnik ustala więc, jakim ubezpieczeniom będzie podlegał zleceniobiorca z tytułu zawartej umowy. Jeśli zatrudniony zostanie objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, to oświadczenie na cele podatkowe i składkowe powinno zawierać informacje, czy chce podlegać również pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Z kolei, gdy zleceniobiorca zgłoszony zostanie wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zawartej umowy, to może opłacać na zasadzie dobrowolności składki emerytalno-rentowe. Przy czym warto pamiętać, że w tej sytuacji obowiązkowe staje się ubezpieczenie wypadkowe.
Pobierz także:
W końcowej fazie oświadczenie proponuje się, aby zamieszczać zobowiązanie osoby ubezpieczonej o poinformowaniu zleceniodawcy o wszelkich zmianach w stosunku do danych zawartych w oświadczeniu. Jest to ważne, bowiem może to mieć wpływ na schemat podlegania ubezpieczeniom w ZUS. Warto również zamieścić klauzulę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do zawarcia i realizacji umowy cywilnoprawnej.
Oświadczenie należy ostatecznie podpisać.
Podstawa prawna: Art. 6 ust. 4. art. 9, art. 36 ust. 4, art. 46, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 497).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.