zleceniobiorca

Błędne oświadczenie zleceniobiorcy a korekta składek ZUS – krok po kroku

Pytanie: Zleceniobiorca w oświadczeniu pod umowę zlecenie podał, że obowiązują go tylko składki zdrowotne, ponieważ w innym zakładzie pracy osiągał wynagrodzenie minimalne. Po kontroli ZUS okazało się, iż zleceniobiorca wypełnił błędnie oświadczenie i powinien być zgłoszony do składek społecznych ZUS. Zapłaciliśmy zaległe składki oraz odsetki. Czy mogę wezwać do zapłaty zleceniobiorcę, by pokrył swój błąd? Jakiej kwoty mogę od niego wymagać? W oświadczeniu, które podpisał, były następujące adnotacje: „Oświadczam, że powyższe oświadczenie wypełniłem zgodnie z prawdą i ze świadomy jestem odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego za zeznawanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. O wszelkich zmianach w stosunku do danych zawartych w niniejszym oświadczeniu zobowiązuję się niezwłocznie powiadomić Zleceniodawcę. Wszelkie szkody i koszty z nieujawnienia zmian stanu faktycznego zobowiązuję się pokryć z własnych środków”.

Czy wyjazdy zagraniczne zleceniobiorców można rozliczać jak podróże służbowe

Pytanie: Pytanie dotyczy wyjazdu za granicę pracowników budowlanych zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia przewidywały, że miejscem wykonania robót budowlanych będzie terytorium kraju. Jednak pracownicy na 3 miesiące wyjeżdżali za granicę w celu wykonywania prac budowlanych. Na wyjazd do pracy za granicę wydawane były zaświadczenia A1. Po 3 miesiącach zleceniobiorcy wrócili do Polski i tutaj wykonują pracę. Czy czas spędzony w pracy za granicą można uznać za podróż służbową? I w związku z tym, czy w tym czasie pracy za granicą można wypłacać zleceniobiorcom diety dzienne i noclegi i później wliczać te świadczenia do kosztów podatkowych?
oświadczenia zleceniobiorcy

Oświadczenia składkowe i podatkowe zleceniobiorcy - terminy, obowiązki, planowane zmiany

W jaki sposób zleceniodawca sporządza korektę składek ZUS za zleceniobiorcę

Pytanie: W okresie od 17 sierpnia do 31 grudnia 2022 r. spółka zatrudniała osobę na umowę zlecenia. Osoba ta złożyła oświadczenie, z którego wynikało, że przebywa na urlopie bezpłatnym u swojego pracodawcy. W związku z tym spółka zgłosiła zleceniobiorcę do pełnych ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie za wykonane zlecenie ustalono w umowie w kwocie godzinowej 100 zł netto za godzinę. Spółka wypłaciła zleceniodawcy wynagrodzenie za:
  • sierpień 2022 roku – kwota 5.000,00 netto (wypłata 5 września 2022 r.),
  • wrzesień 2022 roku kwota 12.000 netto (wypłata 5 października 2022 r.),
  • październik 2022 roku – kwota 13.000 netto (wypłata 31 października 2022 r.).
W styczniu 2024 roku spółka otrzymała informację z ZUS, że zleceniobiorca okresie od 17 do 29 sierpnia 2022 r. podlegał wszystkim składkom na ubezpieczenia społeczne. Od 30 sierpnia  do 30 września 2022 r. osoba ta podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 października do 31 grudnia 2022 r. osoba ta podlegała pełnym składkom społecznym. Dokonaliśmy stosownych korekt zgłoszeń. Czy ustalona kwota na poziomie wypłaty netto coś zmienia w sposobie korekty, czy spółka powinna oddać pracownikowi nadpłacone składki finansowane przez niego i korekty dokonać na bieżąco, czyli w styczniu 2024. Jak spółka powinna dokonać korekty wypłaconych umów zlecenia i w jakim okresie?

Wynagrodzenie zleceniobiorcy z Ukrainy – wzory dokumentów do ZUS i fiskusa

Pytanie: W jaki sposób powinnam opodatkować wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia osoby, która przyjechała tydzień temu z Ukrainy do Polski do córki i tutaj chce podjąć pracę?