Od lipca 2019 r. przedsiębiorca zamierza zawrzeć umowę zlecenia z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim. Wcześniej umowę zlecenia miał zawartą z tą panią od 2017 r. do grudnia 2018 r., z tym że od 15 sierpnia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. wypłacał jej zasiłek macierzyński, a od stycznia 2019 r. zasiłek wypłacał jej ZUS. Czy z tytułu umowy zlecenia od lipca 2019 r. należy zgłosić zleceniobiorcę tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, czy do obowiązkowego społecznego również, jeśli wiadomo, że zasiłek macierzyński jest w kwocie brutto niższej od minimalnego wynagrodzenia? Czy należy poprosić zleceniobiorcę o oświadczenie, że zasiłek macierzyński jest w kwocie mniejszej od minimalnego wynagrodzenia?
Od tego roku, w stosunku do zleceniobiorców, którym cykliczny przychód z umowy cywilnej zapewnia utrzymanie lub jest jedynym źródłem dochodu, w razie zajęcia komorniczego zastosowanie ma także kwota wolna, o jakiej stanowi Kodeks pracy. Ponadto, diety za podróże służbowe pracowników, którzy mają zajęcie alimentacyjne, są zwolnione z egzekucji tylko do połowy wysokości. Do końca 2018 r. były całkowicie wolne od ujęć.
Zatrudniający osoby na podstawie umów cywilnoprawnych nie będzie karany za złośliwe i uporczywe łamanie praw zatrudnionych, gdyż nie przewidują tego przepisy Kodeksu karnego, natomiast może ponieść odpowiedzialność karną, jeżeli sąd karny uzna, że w rzeczywistości zleceniobiorcy lub wykonawcy byli w istocie pracownikami
W ub. czwartek (7 czerwca br.). Sejm uchwalił nowelizację ustawy o związkach zawodowych. Nowela rozszerza prawo tworzenia i przystępowania do związków zawodowych na wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, zatem także m.in. na zleceniobiorców i samozatrudnionych.
Podatnik zatrudnia zleceniobiorcę, za którego opłacał tylko składkę zdrowotną, gdyż osoba ta była zatrudniona na umowę o pracę w innej firmie i uzyskiwała wynagrodzenie wyższe niż minimalne. Zleceniobiorca rozwiązał umowę o pracę 3 grudnia 2017 r. i podatnik musiał go zgłosić do wszystkich ubezpieczeń od 4 grudnia 2017 r. Czy od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia wypłaconego w grudniu (za listopad) powinien potrącić wszystkie składki?
Przedsiębiorca chce na święta Bożego Narodzenia rozdać bony świąteczne dla pracowników etatowych i zleceniobiorców. Ma utworzony ZFŚS, gdzie w regulaminie jest napisane, że przyznaje się pracownikom paczki, bony okolicznościowe. Nie ma wyszczególnienia, czy to są pracownicy etatowi, czy zleceniobiorcy. Czy zleceniobiorcom może wydać bony z funduszu socjalnego, pisząc uchwałę, że przyznaje się bony okolicznościowe zleceniobiorcom? Czy bony są oprócz opodatkowania oskładkowane zarówno z funduszu socjalnego, jak z ogólnych kosztów firmy, i tak dla pracowników etatowych, jak zleceniobiorców? Co z paczkami z funduszu – chodzi o ZUS zarówno dla etatowców, jak i zleceniobiorców? Czy zleceniobiorcom wystawia PIT-8C, czy dolicza wartość bonów (paczek do PIT-11)?
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników w ramach stosunku pracy, który dodatkowo chce ich zatrudnić na umowy zlecenia w swojej firmie, musi pamiętać o składkach ZUS od tych zleceń, niezależnie od ilości działalności.
Podatnik chciałaby zawrzeć z magazynierami wspólną umowę o odpowiedzialności materialnej za towary w magazynie. Czy jest to możliwe, jeżeli jeden z nich pracuje na zlecenie?
W wyroku z 21 września br. Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat korzystania przez pracodawcę z pracy swoich pracowników poza normalnymi godzinami pracy. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że w takiej sytuacji zachodzi konieczność objęcia ich ubezpieczeniami społecznymi tak jak pracowników. Przeczytaj tekst i poznaj komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip