Pytanie: Od 10 miesięcy zatrudniamy pracownika na umowę zlecenia z wynagrodzeniem miesięcznym 1.400 zł. Pracownik nie jest nigdzie zatrudniony. To jest jego jedyne zatrudnienie. Odprowadzamy za zleceniobiorcę wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne w tym ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie. Obecnie pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy powinniśmy wypłacić mu zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego; proszę o przykłady. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba zatrudniona na umowę zlecenia przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Osoba ta jest zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiada wymagany 180-dniowy okres wyczekiwania. Moja firma ma prawo do wypłat zasiłków. W związku z powyższym, kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy: ZUS czy firma zatrudniająca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego dla zleceniobiorcy ubezpieczonego dobrowolnie chorobowo? Proszę o przykłady. Załóżmy, że zleceniobiorca otrzymuje 2.500 zł brutto od zleceniodawcy. Osoba ta nigdzie nie jest zatrudniona. Czy w czasie choroby przysługuje mu 80% czy 100% zasiłku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy emeryta na umowę zlecenia i odprowadzamy od tej umowy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy jeśli zawrzemy z tym emerytem dodatkową umowę zlecenia, to również od niej musimy odprowadzać pełne składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Planujemy, aby osoby zatrudnione na umowę zlecenia wysłać na wykonanie pewnych prac na kilka tygodni do innego kraju w UE. Na jakiej zasadzie należy wypłacić im wynagrodzenie? Czy będą należały się im diety, jeśli osoby te będą miały zapewniony nocleg i pełne wyżywienie? Wiem, że delegacje zleceniobiorców są zwolnione z podatku, ale do jakiej kwoty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nowo powstała firma planuje zatrudnić osobę pracującą w innym zakładzie pracy na umowę o pracę oraz osoby na umowy zlecenia. Czy należy zgłosić te osoby do ZUS? Jeżeli tak, to jakie oświadczenia należy uzyskać od tych osób, jeżeli są to osoby uczące się? Jakie obowiązki wobec ZUS miałaby firma, zatrudniając te osoby? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza firma polska podpisała kontrakt na wykonanie zlecenia na terenie Norwegii. Zleceniodawcą jest firma norweska, zapewnia ona naszym pracownikom przeloty i zatrudnienie. Wiem, że musimy zarejestrować się jako firma zatrudniająca pracowników na terenie Norwegii i ich wynagrodzenie musi być zgodne z tamtymi przepisami, tam też opłaca się część składek ubezpieczeniowych i podatki. Pracownicy będą wykonywali swoje obowiązki w Norwegii prawdopodobnie ponad pół roku. Bardzo proszę o informację, jak w takim wypadku wygląda oskładkowanie wynagrodzeń w Polsce? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Jakie składki na ubezpieczenia społeczne muszę opłacić za osobę zatrudnioną na umowę zlecenia, jeśli osoba ta jest zatrudniona na 1/2 etatu w innej firmie i pobiera świadczenie emerytalne objęte odrębnymi przepisami (MSWiA)?Czy wymagane jest oświadczenie zleceniobiorcy o wysokości zarobków z umowy o pracę, aby sprawdzić, czy wynagrodzenie to jest wyższe od wynagrodzenia minimalnego za pracę?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip