ekwiwalent za urlop

ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Instrukcja naliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy

Przy rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca musi rozliczyć się z pracownikiem, w tym wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Proces ten wymaga prawidłowego ustalenia podstawy wynagrodzenia, uwzględnienia stałych i zmiennych składników oraz zastosowania właściwego współczynnika ekwiwalentu. Nasza instrukcja krok po kroku wyjaśnia, jak prawidłowo obliczyć ekwiwalent – zarówno za jeden dzień, jak i za jedną godzinę urlopu. Znajdziesz w niej również informacje na temat zasad naliczania ekwiwalentu przy ponownym zatrudnieniu po przerwie oraz wymogów dotyczących świadectwa pracy. Sprawdź, jak uniknąć błędów i poprawnie rozliczyć urlop wypoczynkowy w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Uwaga na zmiany we współczynniku urlopowym od 1 lutego 2025 r.

Zasady przyznawania, ustalania wysokości oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy reguluje ustawa Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (dalej: ekwiwalent), w sytuacji, kiedy pracownik go nie wykorzystał w całości lub części a doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Przy czym nie ma znaczenia sposób i przyczyna rozwiązania stosunku pracy, która strona rozwiązała stosunek pracy oraz powód jego rozwiązania.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – jakie składniki wynagrodzenia brać do podstawy

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny od 23 maja do 21 czerwca 2024 r. z wynagrodzeniem zasadniczym 4.300,00 zł. Wynagrodzenie za pracę za dany miesiąc wypłacane jest 10. dnia następnego miesiąca. W maju pracownik przepracował 5 dni i wykorzystał 1 dzień urlopu wypoczynkowego. Dodatkowo miał nadgodziny w kwocie łącznej z dodatkiem 470,40 zł. W czerwcu wykorzystał 1 dzień urlopu (3 czerwca), a od 4 czerwca do końca umowy, tj. do 21 czerwca przebywał na zwolnieniu lekarskim (w okresie wyczekiwania). Pracownikowi musimy wypłacić 2 dni ekwiwalentu za urlop. Jakie składniki bierzemy do wyliczenia ekwiwalentu za urlop i w jakiej kwocie?

Pozorna umowa o pracę – świadectwo pracy, ekwiwalent za urlop, składki ZUS

Pytanie: Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – zatrudnia pracowników. Zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na okres 16 października 2023 r. – 15 października 2025 r. Po kontroli ZUS w lutym 2024 r. została wydana decyzja stwierdzająca, iż umowa o pracę została zawarta dla pozoru i jest nieważna. Dlatego konieczne jest wyrejestrowanie pracownika z ZUS od dnia zgłoszenia, tj. od 16 października 2023 r. Czy podatnik powinien wystawić świadectwo pracy? Jaka jest podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę? Czy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Nadmieniam, iż po zatrudnieniu pracownik nie świadczył pracy, gdyż za okres 16–23 października 2023 r. miał nieobecność usprawiedliwioną płatną. Pracodawca czekał bowiem na dostarczenie przez pracownika orzeczenia lekarskiego od lekarza medycyny pracy. Od 24 października 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Przejście na emeryturę – jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop