ekwiwalent za urlop

Pracownik powołany do służby wojskowej – ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, świadectwo pracy

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. W dniu 23 stycznia 2023 r. otrzymaliśmy pismo z Wojskowego Centrum Rekrutacji o powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej polegającej na pełnieniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od 20 lutego 2023 r. do 19 lutego 2024 r. (okres 12 miesięcy). Jako podstawę prawną podano art. 89 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Wyczytaliśmy że na ten okres należy pracownikowi udzielić urlopu bezpłatnego. Pracownikowi udzielono urlopu. W dniach od 20 lutego 2023 r. do 19 marca 2023 r. pracownik nie świadczył pracy – był w wojsku na szkoleniu. Zgłosił się do pracy od 20 marca 2023 r. i do nadal pracuje. Nie otrzymaliśmy żadnego pisma z wojska. Pracownik oznajmił, ze dzwoniono do niego z propozycją pracy w wojsku, więc najprawdopodobniej nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. Pracownikowi należy się ekwiwalent za urlop (nie da rady wykorzystać urlopu wypoczynkowego). Ile będzie należało się urlopu, jeżeli będzie pracował do 15 maja 2023 r. Czy wyliczając urlop za przepracowane miesiąca do maja, czyli 5 miesięcy (wyjściowe 26 dni) należy mu się urlop 11 dni? Czy należy pomniejszyć urlop o jeden miesiąc urlopu bezpłatnego, czyli należałoby się za 4 miesiąca (9 dni)? Jaką wypisać przyczynę rozwiązania stosunku? W której pozycji w świadectwie wpisać urlop bezpłatny? Czy w świadectwie pracy w pozycji 10. należy wskazać – odbył służbę wojskową w okresie i wypisać okres urlopu bezpłatnego?
Zaległy urlop. Wskazówki, komentarze eksperta

Zaległy urlop na podstawie Kodeksu pracy i przepisów COVID-19 – praktyczne wskazówki

Kończy się wrzesień i jest to już ostatni moment na rozliczenie zaległych urlopów pracowników. Warto pamiętać, że przepisy kodeksowe zostały uzupełnione o szczególne uregulowania specustawy COVID-19, która zmodyfikowała tryb udzielania urlopów zaległych na czas pandemii. Urlop zaległy - o czym pamiętać, udzielając go w czasie COVID-19.

Kodeks pracy w zakresie udzielania i wykorzystania urlopów nie pozostawia większych wątpliwości: urlopy mają być udzielane „w naturze”, czyli w formie dni wolnych od pracy w ustalonym przepisami wymiarze. Tylko wyjątkowo i wyłącznie w związku z zakończeniem stosunku pracy dozwolone jest wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Jakie są główne zasady udzielania urlopów wypoczynkowych

Pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopowego (proporcjonalnego do wymiaru etatu) z początkiem roku kalendarzowego. Wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni po raz pierwszy w życiu na podstawie stosunku pracy.

Osoby te uzyskują prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zarówno jednak nowych pracowników, jak i pracowników z pewnym stażem pracy obowiązują te same zasady udzielania urlopów.

1. Urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wyrażony w art. 161 Kodeksu pracy (dalej: kp) jest obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Oznacza to, że pracownik powinien wykorzystać, w miarę możliwości, cały urlop wypoczynkowy, który wynosi 20 lub 26 dni roboczych - w zależności od stażu pracy i nauki. Urlop wypoczynkowy przysługujący za dany rok w tym samym roku.

2. Urlop wypoczynkowy udzielany w jednym ciągu

Drugą zasadą jest udzielanie urlopów w jednym ciągu; podział jest dopuszczalny na wniosek pracownika, przy czym jeden okres urlopowy musi wynosić co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, co – w zależności od liczby ewentualnych świąt – oznacza konieczność udzielenia urlopu w wymiarze od 8 do 10 dni urlopowych.

3. Planowanie urlopów wypoczynkowych

Trzecią zasadą jest planowanie urlopów, względnie ich udzielanie w uzgodnieniu z pracownikiem  – w sytuacji,  gdy pracodawca nie tworzy planów urlopowych. Oznacza to w praktyce, że pracodawca nie może wysłać pracownika na tzw. „przymusowy” urlop, przysługujący mu w danym roku za dany rok (np. na urlop za rok 2021 w roku 2021).

Od tej zasady – planowego udzielania urlopów lub udzielania ich w porozumieniu z pracownikiem – istnieje jednak  odstępstwo. Mianowicie pracodawca ma prawo skierować pracownika na urlop, nawet bez jego zgody w okresie wypowiedzenia (art. 167[1] kp). Pracownik ma obowiązek taki urlop wypoczynkowy wykorzystać, a pracodawca ma prawo nie dopuścić pracownika do pracy w okresie urlopu udzielonego w czasie wypowiedzenia. Pracownik nie ma roszczenia o dopuszczenie do pracy. Po stronie pracownika sytuacja jest więc „przymusowa”, gdyż udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, zależy  jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić (por. wyrok SN z 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10).

Zaległy urlop  – konieczność udzielenia

Są jednak przypadki, w których pracownik – nawet mimo zaplanowanego i uzgodnionego urlopu – nie może go wykorzystać.

W pierwszej kolejności mamy tu do czynienia z możliwym niewykorzystaniem urlopu na żądanie (w wymiarze 4 dni rocznie), określonego w art. 167[2]-167[3] kp.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie są główne zasady udzielania urlopów wypoczynkowych;
  • jak zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystania zaległych urlopów w czasie COVID-19;
  • czy pracodawca może wysłać przymusowo pracownika na urlop zaległy;
  • czy pracownik może odmówić przymusowego wysłania na zaległy urlop.