Dużym problemem dla pracodawców i pracowników jest brak możliwości zapłacenia za pracę wykonywaną w szósty dzień tygodnia (tzw. wolną sobotę). Konfederacja Lewiatan postuluje zezwolenie na wypłatę wynagrodzenia za pracę w zamian za udzielanie dnia wolnego.
Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy w firmach i przede wszystkim umożliwi pracownikom uzyskanie wyższego wynagrodzenia za pracę – mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Pracodawca jest zobowiązany - na prośbę pracownika - do wystawienia zaświadczenia określającego uzyskiwane przez pracownika zarobki. Zaświadczenie wydaje się na wniosek pracownika (ustny bądź pisemny). Tutaj znajdziesz gotowy wzór wniosku o wydanie zaświadczenia o zarobkach.
Jeżeli wystąpi przestój, tj. sytuacja, w której pracownik był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy to:
Co do zasady wynagrodzenie wypłaca się „do rąk pracownika”, czyli w gotówce, bezpośrednio pracownikowi. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż „do rąk pracownika”, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Tutaj znajdziesz wzór zgody na wypłatę wynagrodzenia przelewem.
Podwładny, który otrzymał zwrot nienależnie pobranych składek na ubezpieczenie zdrowotne ma obowiązek doliczenia ich do podatku za ten rok, w którym nastąpił zwrot składek.
Sprawa, którą zajął się NSA dotyczyła podatnika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Pełnił ona także funkcję członka zarządu na podstawie powołania z prawem do wynagrodzenia z tego tytułu. Firma w latach 2000-2008 nienależnie pobrała i odprowadziła do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego za pracę podatnika w zarządzie. W 2009 r. ZUS zwrócił składki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip