Zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych podlegają nie tylko przychody i związane z nimi koszty uzyskania przychodów będące bezpośrednio wynikiem działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także przychody i koszty ich uzyskania z każdej innej działalności pomocniczej niezbędnej do jej prowadzenia, nawet jeśli jest ona wykonywana poza obszarem SSE – potwierdził WSA w Gliwicach (wyrok o sygn. akt I SA/Gl 799/13).
W przypadku przeznaczenia części zysku z poprzedniego roku na wypłaty dla zatrudnionych lub na dywidendę dla udziałowców – wydatki te, z uwagi na niekosztowy charakter, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego na potrzeby prowadzonego biznesu przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie są one ograniczone limitem wynikającym z pomnożenia liczby kilometrów przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr – wyjaśnił minister finansów.
Zwrot kosztów gwarancyjnych związanych z wymianą poduszek powietrznych w samochodach ma charakter odszkodowania. Nie może być zatem uznana za koszt uzyskania przychodów. Dotyczy to też sytuacji, gdy wady w dostarczonych produktach nie zostały stwierdzone.
Sprawa dotyczyła spółki, zajmującej się produkcją oraz sprzedażą części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (w tym poduszek powietrznych do samochodów). Kontrola skarbowa wykazała, że firma nieprawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zwrotu kosztów gwarancyjnych wymiany wadliwych poduszek powietrznych. Organy podatkowe uznały, że przez zaliczenie do kosztów odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów.
Podatnik, który w niedzielę zatankował benzynę i poniesiony wydatek zaliczył w koszty firmy musi liczyć się z tym, że organ podatkowy zakwestionuje takie rozliczenie. Z informacji, jakie docierają do redakcji Portalu FK wynika, że kontrolerzy coraz skrupulatniej sprawdzają, czy firmy prawidłowo kwalifikują wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty poniesione przez firmę na organizację eventu, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku oraz pozyskanie nowych kontrahentów i pracowników, są wydatkami na reprezentację.
Sprawa dotyczyła spółki, u której kontrola podatkowa ujawniła, że bezzasadnie zaliczyła ona do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na organizację festiwalu. Naczelnik US wydał decyzję podatkową, w której wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na organizację tej imprezy. Jak stwierdził organ podatkowy - miały one charakter reprezentacyjny, i zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) stanowić kosztów uzyskania przychodu. Sprawa ostatecznie znalazła swój finał przed sądem.
Wyrok komentuje Tomasz Szczepanikdoradca podatkowy, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy Sp.k.
Zbliża się zima, niedługo warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne będą przeżywały oblężenie, trzeba bowiem wymienić opony letnie na zimowe. Także w autach firmowych. Watro więc zastanowić się nad rozliczeniem wydatków związanych z taką wymianą.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip