koszty uzyskania przychodów

Zasady wyceny aktywów przedsiębiorstw

Wydatki na karty przedpłacone dla pracowników przedsiębiorca zaliczy w koszty firmy

załamany zwalniany dyrektor

Dodatkowa rekompensata dla zwalnianych pracowników jest kosztem podatkowym spółki

Przyznanie zwolnionym osobom świadczeń wynegocjowanych na podstawie porozumień to działanie racjonalne i związane z prowadzoną działalnością. W konsekwencji poniesione wydatki na wypłatę dodatkowych odpraw firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

O interpretację do ministra finansów wystąpiła spółka, która w ramach przeprowadzanego procesu restrukturyzacji redukuje zatrudnienie. Po podpisaniu z pracownikiem dokumentu rozwiązującego umowę o pracę na mocy porozumienia stron pracownik otrzymuje odprawy wynikające bezpośrednio z przepisów prawa, umowy o pracę, jak też dodatkowych świadczeń niewynikających bezpośrednio z przepisów. Firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki ponoszone przez nią na wypłatę dodatkowej rekompensaty zwalnianym pracownikom stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z jej stanowiskiem racjonalizacja struktury zatrudnienia ma na celu ograniczenie kosztów zatrudnienia ponoszonych przez firmę, przyczyniając się jednocześnie do dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych i uzyskiwania przychodów w przyszłości. W konsekwencji spółka twierdziła, że przyznanie zwolnionym pracownikom dodatkowych świadczeń należy uznać za działanie racjonalne i związane z prowadzoną działalnością, natomiast wydatki poniesione w związku z wypłatą dodatkowych odpraw powinny stanowić koszt uzyskania przychodów. Przyznawanie pracownikom dodatkowych odpraw ma na celu m.in. zapobieganie wysuwaniu roszczeń na drodze sądowej przez byłych pracowników oraz budowanie wizerunku firmy na rynku pracy jako pracodawcy dbającego o pracowników i zabezpieczającego ich interesy.

Organ podatkowy przyznał spółce rację i odstąpił od uzasadnienia.

Pytanie do eksperta: Jakie warunki muszą być spełnione, aby dodatkowe świadczenia wypłacane odchodzącym z firmy pracownikom, można było zaliczyć do kosztów podatkowych?

Wyrok komentuje Mariusz Mincewicz
doradca podatkowy, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Aneta Drosik, doradca podatkowy, dyrektor Działu Prawa Podatkowego i Administracyjnego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy

Nagród dla pracowników sfinansowanych z zysku netto firma nie zaliczy do kosztów podatkowych 

Część zysku z poprzedniego roku przeznaczona na wypłaty dla zatrudnionych lub na dywidendę dla udziałowców nie jest kosztem uzyskania przychodów. A to dlatego, że takie wydatki nie mają charakteru kosztowego.

Przedsiębiorstwo część wypracowanego zysku netto z 2007 roku przeznaczyło w kolejnym roku na nagrody dla zatrudnionych. Od nagród odprowadzono składki na ZUS, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na pracowniczy program emerytalny.
Firma chciała wiedzieć, czy poniesione wydatki na wypłaty może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Zdaniem spółki – tak, na co zgodził się też dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej o nr IBPBI/2/423-67/09/PP. Innego zdania był minister finansów, który zmienił wydaną interpretację.

Z uwagi na to, że wypłaty na nagrody dla pracowników zostały sfinansowane z zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ poniesione wydatki w związku z wypłatą tych nagród nie mają charakteru kosztowego.

Pytanie do eksperta: Jakie błędy w rozliczeniach spowodowałoby doliczanie do kosztów podatkowych wypłaconych osobom zatrudnionym nagród z zysku firmy?

Wyrok komentuje Aneta Drosik
doradca podatkowy, dyrektor Działu Prawa Podatkowego i Administracyjnego kancelarii Sadkowski i Wspólnicy