W przypadku gdy osoba zatrudniona wykonuje pracę za granicą w ramach oddelegowania, to poniesione przez pracodawcę wydatki na nocleg, transport czy telefon są przychodem ze stosunku pracy. Jeżeli świadczenia te nie są wymienione w katalogu zwolnień, należy je opodatkować.
Agencja turystyczna obsługuje swoich klientów niejednokrotnie ponad godzinę. Czy w ramach kosztów prowadzenia firmy można podać kawę, herbatę słodycze? Firma wystawiam faktury za sprzedaż ze stawką 23%.
Przyłączywszy się do sieci dystrybutorów, należy zwykle liczyć się z koniecznością poniesienia wielu nakładów. Zwykle charakter czynności, które muszą być dokonane w związku z przyłączeniem sieci dystrybucyjnej, szczegółowo określają umowy. Czasami sprzedawcą usług związanych z przyłączeniem do sieci jest bezpośrednio importer, czasem inne podmioty. Zagadnienie to zostanie omówione na przykładzie dilerów samochodowych.
Ź ródło finansowania świątecznych prezentów dla pracowników decyduje o sposobie ich rozliczenia. Upominki zakupione z środków obrotowych przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Rachunek na nocleg i wyżywienie w czasie organizowanych szkoleń produktowych biznesmen może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a to dlatego że celem takich spotkań jest podniesienie efektywności sprzedaży towarów produkowanych przez spółkę, a nie wyłącznie stworzenie dobrego wizerunku firmy.
Podatnik zajmujący się produkcją i sprzedażą okien do poddaszy planuje zorganizować szkolenia instruktażowe dla przedsiębiorców z branży budowlanej. Ich celem ma być podniesienie efektywności sprzedaży produkowanych towarów. Podczas takich spotkań firma poniesie koszty zakwaterowania, poczęstunku, wyżywienia (catering).
Podatnik zapytał ministra finansów, czy takie wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jego zdaniem – tak.
Poniesione wydatki na benzynę, która zostanie przekazana jako bonus za spełnienie warunków zawartych w regulaminie, ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływa na wysokość przychodów. W konsekwencji przedsiębiorca może zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów.
Dodatkowe opłaty, które spółka zapłaciła w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest przy tym wykazanie związku poniesienia tych wydatków z uzyskanymi przychodami.
Wspólnik (komandytariusz) spółek osobowych i spółki kapitałowej (z o.o.) chce wnieść 4 komputery do spółek tworzących grupę kapitałową. W swojej działalności gospodarczej komputery zaliczył bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Czy teraz powinien sprzedać te komputery spółce i wystawić rachunek a cenę określić na podstawie wartości rynkowej komputerów? Jeżeli spółki tworzą grupę kapitałową to komputery mogą być w jednej spółce ujęte czy musi być podział w każdej spółce? Przedsiębiorca pracuje na jednym stanowisku przy komputerze w którym prowadzi trzy spółki tej grupy. Czy jeśli komputer będzie miał wartość niższą niż 3.500 tyś. podatnik może go wprowadzić bezpośrednio do kosztów rodzajowych (wyposażenie) w miesiącu zakupu? Spółki nie są podatnikami VAT.
Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, od klasyfikacji czy nazwy kredytów stosowanych przez instytucje finansowe, jak również od rodzaju zaciągniętego kredytu.
Producent filmowy - spółka z o.o., zatrudnia na umowy zlecenia i o dzieło aktorów, charakteryzatorów , statystów itp. Zakupuje dla tych osób posiłki profilaktyczne. Na fakturze nie widnieje opis catering, ani konkretna nazwa produktu tylko nazwa: posiłki profilaktyczne. Czy można zaksięgować taki wydatek w koszty i odliczyć z tego tytułu podatek VAT? Wskazany opis pojawił się ze względu na wymóg PISF, który dotował jedną z produkcji.
Pracownik spółki odbył podróż służbową do Anglii. Faktura za przelot została wystawiona imiennie na pracownika, zamiast na firmę. Czy fakturę tę można zaliczyć do kosztów podatkowych? Oczywiście wyjazd związany był z prowadzoną działalnością i podyktowany potrzebami firmy.
Spółka prowadząca księgowość według MSR otrzymała fakturę za usługę, która dotyczy trzech następujących po sobie okresów (koszt pośredni, usługa nie przekracza roku podatkowego). Czy w księgach (dla celów rachunkowości) należy tę fakturę rozliczyć w okresie tych trzech miesięcy, czy też można jednorazowo?
Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Jeżeli zostaną wykryte straty (niedobory) można zaliczyć je w koszty, ale trzeba je wyjaśnić i odpowiednio udokumentować.
Okres karnawału to czas, gdy niektóre jednostki organizują spotkania integracyjne dla swoich pracowników i kontrahentów. W luźnej atmosferze można czasem pracowników zmotywować w większym stopniu do pracy niż poprzez innego rodzaju zachęty. Pracodawca musi mieć jednak świadomość, jakie konsekwencje podatkowe mają świadczenia oferowane dla pracowników, ich rodzin oraz kontrahentów.
Większość wydatków ponoszonych w okresie przedświątecznym zawiązanych z wystrojem firmy, a także podtrzymaniem dobrych relacji z kontrahentami można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Decydujące przy tej kwalifikacji będzie to czy miały one charakter reklamowy czy reprezentacyjny.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip