Czy Twoi klienci prowadzą działalność jako influencerzy, modele lub streamerzy? Jeśli tak, warto wiedzieć, jakie wydatki mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i jak legalnie obniżyć ich zobowiązania podatkowe. Ostatnia interpretacja podatkowa otwiera przed influencerami nowe możliwości w zakresie optymalizacji podatkowej. Sprawdź, które wydatki mogą zostać uznane za koszt podatkowy i jak uniknąć błędów w rozliczeniach.
Każdy podatnik PIT i CIT dąży do maksymalizacji możliwości zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu, a podatnicy VAT chcieliby odliczać podatek naliczony od wszystkich zakupów związanych z działalnością gospodarczą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KAS) w interpretacji nr 0115-KDWT.4011.34.2024.2.DS zajął się wydatkami polegającymi na świadczeniu usług modelingowych i streamingowych. W tekście sprawdziliśmy, jakie wnioski płyną z tej interpretacji.
Czy wydatki na odzież, biżuterię, fotografa influencer może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Wspomniana interpretacja dotyczy uznania za koszt podatkowy, wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług modelingowych i streamingowych (prowadzenie transmisji na żywo). Pomimo że przywołana interpretacja indywidualna porusza problematykę kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym, pozwala przypuszczać jak organ podatkowy postąpiłby, w podobnej sprawie, w odniesieniu do VAT.
Wnioskodawczyni, w związku z prowadzoną działalnością ponosi wydatki, między innymi, na zakup: odzieży, strojów, bielizny, obuwia, peruk, zabawek erotycznych, lubrykantów, biżuterii, usług fotografa, grafika, biletów wstępu na równego rodzaju eventy oraz ciekawe zgromadzenia. Podatniczka jest opodatkowana liniowym PIT, prowadzi KPiR. Zapytała we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, czy może zaliczyć wspomniane wydatki do kosztów uzyskania przychodu.
Zrozumienie nowych możliwości podatkowych – dowiesz się, jakie wydatki influencerów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Uniknięcie błędów w rozliczeniach – poznasz, które wydatki mogą być kwestionowane przez organy podatkowe.
Nowoczesne podejście do kosztów uzyskania przychodu – dowiesz się, jak interpretacje podatkowe wpływają na optymalizację podatkową w branży kreatywnej.
Polecamy też:
Czy anonimowe wpłaty dla twórców internetowych (donejty) powinny podlegać opodatkowaniu PIT
Oglądaj szkolenia online:
Jak fiskus ocenia wydatki firmowe w 2025 roku? Sprawdź, które koszty możesz odliczyć!
Koszty uzyskania przychodów 2025 – które wydatki zaakceptuje fiskus
W przypadku awarii w firmowej flocie samochodowej przedsiębiorcy często korzystają z aut zastępczych, udostępnianych nieodpłatnie głównie w ramach wykupionego ubezpieczenia AC. Warto wiedzieć, jak poprawnie rozliczyć różnego rodzaju wydatki związane z ich eksploatacją, takie jak paliwo, opłaty za wynajem czy serwis. Sprawdź, jakie obowiązują zasady ewidencji i podatkowego rozliczania kosztów użytkowania samochodu zastępczego.
W obrocie gospodarczym ugruntowaną praktyką jest wysyłanie do kontrahentów okolicznościowych kartek życzeniami, w tym także z okazji świąt Bożego Narodzenia. Czy organy podatkowe pozwalają na zaliczenie wydatków ponoszonych na kartki świąteczne do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdźmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Niedawny wyrok NSA zmienia podejście do rozliczania kosztów aranżacji wynajmowanych lokali na rzecz kolejnych najemców (tzw. fit-out wtórny). Sprawdź, co zmieniło się w podejściu do tych wydatków i jakie korzyści możesz zyskać dzięki nowym regulacjom.
Stan faktyczny
Spółka zajmuje się wynajmem powierzchni biurowych w budynku będącym jej własnością. Prowadzi prace aranżacyjne powierzchni biurowych, które będą zajmowane przez najemców. Umowy najmu zawierane są na kilkuletni okres. Prace wykończeniowe są wykonywane po raz pierwszy od momentu oddania budynku do użytkowania (tzw. fit-out pierwotny). Prace te polegają na ulepszeniu i mogą obejmować rozbudowę elementów instalacji technicznych i systemów. Wartość jednostkowych ulepszeń przekracza wartość 10.000 zł.
Fit-out wtórny – jak rozliczać
Ponadto, spółka wykonuje tzw. fit-out wtórny, który dotyczy prac wykończeniowych wykonywanych na potrzeby kolejnego najemcy danej powierzchni użytkowej. Fit-out wtórny nie obejmuje elementów, które mogą samodzielnie stanowić środek trwały. Kwestią sporną było rozliczenie w czasie wydatków fit-outów wtórnych będący kosztami pośrednimi.
Spółka: wydatki na fit-outy wtórne (nieobjęte odsprzedażą nakładów) to koszty pośrednie
W ocenie spółki wydatki na fit-outy wtórne (nieobjęte odsprzedażą nakładów) stanowią koszty pośrednie uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Jednak dla celów określenia momentu poniesienia tych kosztów zastosowanie będzie mieć zasada określona w zdaniu drugim art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, która jest przepisem szczególnym w stosunku do zasady wskazanej w zdaniu pierwszym tego przepisu.
Zatem koszty te będą rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Okres ten pokrywa się z okresem, na jaki zawarto daną umowę najmu. Jednocześnie, charakter tych wydatków sprawia, że nie można przypisać konkretnych kwot dotyczących danego roku podatkowego. Przykładowo, w przypadku umowy najmu zawartej na 5 lat, spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w jednym roku podatkowym kwoty wydatków odpowiadającej jednej piątej wydatków na dany fit-out wtórny.
Odmienne stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki.
Po przeczytaniu tekstu:
Jak rozliczyć prace aranżacyjne wynajmowanych lokali na rzecz kolejnych najemców (tzw. fit-out wtórny).
Polecamy też:
Czy koszty postępowania sądowego mogą być kosztem podatkowym?
Sprawdź też komentarze do innych wyroków:
Skorzystaj z możliwości amortyzacji inwestycji w wynajmowanych nieruchomościach
Działania motywacyjne a konkursy – jak uniknąć pułapek podatkowych
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy wydatek na bilet do muzeum w trakcie wyjazdu szkoleniowego przedsiębiorca zaliczy w koszty prowadzonego biznesu.
Polecamy też:
Czy przy organizacji imprez integracyjnych alkohol może stanowić koszt uzyskania przychodu?
Koszty związane z wypadkiem pracownika – czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu
Rozliczenie wydatków pracowników związanych z wyjazdem na szkolenie
Koszt zakwaterowania i wyżywienia podczas szkolenia strażaków – czy doliczyć do przychodu pracownika
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.