koszty uzyskania przychodów

Magdalena Płachecka, konsultant podatkowy w spółce doradztwa podatkowego

Kary umowne za nieterminowe zrealizowanie kontraktu są kosztem podatkowym

Jeżeli przedsiębiorca działa przy zachowaniu należytej staranności, a naliczone kary wynikają z okoliczności, na które nie ma wpływu i wiążą się z uzyskiwanym przychodem, to są poniesione w celu zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodu.

Pytanie podatnika

Spółka A zawarła umowę konsorcjum ze spółkami C, D i E, aby wziąć udział w przetargu na roboty budowlane zorganizowanym przez spółkę z o.o. (dalej: spółka B). Przetarg został wygrany. Jeden z podmiotów należących do konsorcjum wykonał wszystkie prace na czas, natomiast pozostałe (spółka E, C i D) nie dotrzymały ustalonego terminu. Spółka A zapytała ministra finansów,czy zapłata ewentualnych kar umownych, związanych z uchybieniem terminom uzyskania przez konsorcjum wszystkich wymaganych kontraktem świadectw przejęcia będzie stanowić dla niej koszt uzyskania przychodu.
Podatnik uważał, że tak.

Odpowiedź ministra

Przyczyny opóźnień w wywiązaniu się z umowy, które stanowiło podstawę do nałożenia na spółkę kar umownych, leżały po stronie pozostałych spółek z konsorcjum. W konsekwencji zapłata ewentualnych kar umownych, związanych z uchybieniem terminom uzyskania przez konsorcjum wszystkich wymaganych kontraktem świadectw przejęcia będzie stanowić dla spółki A (wnioskodawcy) koszt uzyskania przychodu.

Pytanie do eksperta: O czym powinni pamiętać podatnicy, aby organ podatkowy nie zakwestionował zaliczenia kar umownych do kosztów firmy?

Magdalena Płachecka, konsultant podatkowy w spółce doradztwa podatkowego

Pakiet obejmujący usługi assistance przedsiębiorca zaliczy w koszty podatkowe

Możliwość skorzystania z dodatkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie, które podatnik otrzyma jako bonus do wykupionego pakietu ubezpieczeń, nie ma wpływu na moment zaliczenia wydatku na nabycie usług assistance do kosztów uzyskania przychodów.

Pytanie podatnika

Z wnioskiem o interpretację wystąpił przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności planuje nabyć pakiet usług assistance. Wersja podstawowa obejmuje m.in. kompleksową obsługę ubezpieczeniową firmy, przedsiębiorca ma zapewnioną opiekę doradcy klienta. Z kolei pakiet rozszerzony zawiera inne usługi assistance dla biznesu np.: dostęp do fachowych usług z różnych dziedzin, m.in. odszkodowań, BHP, marketingu czy też obsługi prawnej. Przedsiębiorca zapytał organ podatkowy, czy wydatki związane z opłacaniem usług assistance w ramach pakietu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Chciał też wiedzieć, czy ubezpieczenie na życie oferowane jako dodatek do pakietu ma wpływ na zaliczenie lub moment zaliczenia wydatku na nabycie pakietu do kosztów podatkowych. Zdaniem biznesmena cały pakiet, wraz z dodatkowym ubezpieczeniem na życie, może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Odpowiedź ministra

Możliwość zaliczenia pakietu ubezpieczeniowego do kosztów uzyskania przychodu nie będzie mieć wpływu to, czy podatnik skorzysta z dodatkowego ubezpieczenia na życie, czy też od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to możliwe, jeżeli skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej w tym zakresie jest bezpłatne, a składka, jaką przedsiębiorca będzie płacił za nabyty pakiet, nie obejmuje tych ubezpieczeń.

Pytanie do eksperta: Jakie warunki muszą być spełnione, aby przedsiębiorca nie naraził się organom podatkowym, zaliczając abonament za pakiet ubezpieczeniowy do kosztów podatkowych?