Wydatki związane z wyjazdami dziennikarzy mają cechy reklamy, gdyż zmierzają do wywołania dobrego wizerunku towaru lub usługi. Zatem opłaty za bilet na samolot, czy organizację wywiadu z aktorami firma może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) wynika, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. W związku z tym ważny jest celu, w jakim podatnik ponosi dany wydatek.
Wydatki, które podatnik ponosi na zakup napojów bezalkoholowych oraz zwyczajowy poczęstunek podawany gościom podczas szkoleń, należący do powszechnie obowiązujących kanonów kultury może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów.
Reprezentację należy postrzegać jako wszelkie działania związane z tworzeniem wizerunku przedsiębiorcy, utrzymywaniem dobrych relacji z kontrahentami, które wprawdzie nie są konieczne dla osiągania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła, ale sprzyjają temu celowi.
Wydatki na posiłki w restauracji, podczas których biznesmen prowadzi negocjacje i prezentuje swoje produkty nie są reprezentacją – uznał wczoraj NSA w wyroku o sygn. akt I FSK 2019/13.
Wczorajszy wyrok NSA jest kolejnym korzystnym dla przedsiębiorców orzeczeniem dotyczącym zaliczania wydatków na spotkania służbowe do kosztów podatkowych.
Opłat związanych z organizacją obchodów święta branżowego w części przypadającej na zaproszonych gości, którzy nie są zatrudnieni w spółce, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podstawową formę dotacji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej stanowią oprocentowane pożyczki, udzielane na preferencyjnych warunkach. Co ważne, kwota umorzonej pożyczki stanowi przychód a odpisy amortyzacyjne zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnia nasz ekspert.
W związku z umarzaniem pożyczek otrzymywanych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) pojawiają się różne interpretacje dotyczące skutków podatkowych. Pożyczki takie w większości przypadków są przeznaczana na przebudowę kanalizacji sanitarnej, budowę seperatorów wraz z urządzeniami podczyszczającymi oraz wymianie przyłączy wodociągowych i przywrócenie nawierzchni utwardzonych do stanu pierwotnego. Czy umorzona część pożyczki stanowi przychód w momencie umorzenia, czy też należy ją uznawać za przychód sukcesywnie z postępem amortyzacji środka trwałego, na który została przeznaczona?
Podatnik ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych.
Wydatków związanych z podnoszeniem wiedzy prawniczej, które podatnik poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatnik chciał wiedzieć, czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego, warunkujących wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca, który wprowadził składniki majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w kwietniu, pierwszy odpis amortyzacyjny zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w maju.
Minister finansów potwierdził, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip