Elementem decydującym o momencie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych jest data, na którą dany koszt został prawidłowo ujęty w księgach rachunkowych.
Spółka chciała wiedzieć, czy może zaliczyć wydatki na remont środka trwałego, rozliczane w czasie dla celów rachunkowych, do kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli kara umowna ma związek z przychodem podatnika, można ją zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Sprawa dotyczyłaspółki, która zajmuje się automatyzacją procesu produkcyjnego. Zawarła umowę na zrealizowanie projektu budowy skomplikowanej linii produkcyjnej. Pojawiły się jednak problemy technologiczne. Firma poniosła wysokie wydatki w związku z trudnym procesem budowy linii produkcyjnej, co wpływało na jej płynność finansową. W związku z tym spółka postanowiła odstąpić od umowy. Zawarła porozumienie, zgodnie z którym obok zwrotu wpłaconych przez kontrahenta zaliczek na poczet przyszłego wynagrodzenia spółka miała zapłacić kary umowne mające charakter odstępnego z tytułu rozwiązania umowy w związku z brakiem technicznej możliwości kompleksowej realizacji projektu. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów karę umowną zapłaconą kontrahentowi na podstawie zawartego porozumienia.
Działanie firmy polegające na zapłacie kwoty pieniężnej za odstąpienie od niekorzystnej umowy ma charakter racjonalny. Kara umowna ma zatem pośredni związek z przychodem i może stanowić koszt działalności podatnika. Takie stanowisko zajął WSA w Poznaniu w wyroku z 4 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 106/13.
Spółka zawarła umowę z kontrahentem na wykonanie linii produkcyjnej, jednak ze względu na problemy technologiczne musiała się z tego zobowiązania wycofać. Pojawia się, więc pytanie czy takie rozwiązanie może być uznane za koszt uzyskania przychodu.
Wydatków na przeloty lotnicze wiceprezesa zarządu, który nie jest pracownikiem spółki, nie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów - orzekł NSA w wyroku z 8 marca 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip