Podatnik ma możliwość wpływania na wielkość kosztów uzyskania przychodów poprzez wybór odpowiedniej metody amortyzacji. Z jednorazowej amortyzacji skorzystają tylko mali podatnicy lub osoby rozpoczynające działalność. Z kolei metodę degresywną można zastosować tylko do wybranych środków trwałych.
Amortyzacja to rozłożone w czasie odpisywanie w koszty wartości środka trwałego. Wartość początkowa składnika majątku, który ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej nie ma wpływu na to, czy uznamy go w związku z tym za środek trwały czy inny składnik majątku. Ma natomiast znaczenie dla sposobu jego amortyzacji.
Wydatków poniesionych na stroje firmowe, które nie pełnią funkcji reklamowej, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie mają wpływu na zwiększenie sprzedaży, a w rezultacie na zwiększenie przychodu.
Sprawa dotyczyła spółki wchodzącejw skład międzynarodowej grupy zajmującej się sprzedażą odzieży oraz akcesoriów. Firma ma swoje sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych. Spółka chciała wiedzieć, czy ma prawo zaliczyć wartość wydatków poniesionych na zakup strojów służbowych do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem - tak.
Wydatków związanych z podnoszeniem wiedzy prawniczej, które podatnik poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii radcowskiej, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatnik chciał wiedzieć, czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego, warunkujących wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej rozpoczętej w 2 maju 2013 r.
Ujemnych różnic kursowych, które powstały na kwotach podatku od wartości dodanej, wynikających z wystawionych faktur, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnił NSA.
Firma nie była pewna, czy ma prawo zaliczyć w koszty podatkowe ujemne różnice w kursach powstałe na kwotach podatku od wartości dodanej wynikających z wystawionych faktur VAT w krajach należących do UE, w których spółka jest zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej. Zdaniem spółki ma do tego prawo. Innego zdania był organ podatkowy.
Podatnik, który miał prawo do odliczenia VAT, ale z niego nie skorzystał w ustawowym terminie - nie może następnie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku naliczonego.
Sprawa dotyczyła spółki, która nabywała towary i usługi, wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Firma spytała ministra finansów, czy może zaliczyć kwoty naliczonego VAT do kosztów uzyskania przychodu, w sytuacji, gdy utraciła prawo do odliczenia VAT. Zdaniem spółki ma to tego prawo.
Od 1 lipca 2013 r. gminy pobierają opłaty za wywóz nieczystości. Można je uznać za pośrednie koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy mogą ujmować w kosztach uzyskania przychodów różne wydatki, które się z nią wiążą. Odnosi się to także do opłat za wywóz śmieci i innych nieczystości, pomimo tego że system ich uiszczania znacząco się zmienił. W ten sposób można zmniejszyć podatek płacony z tytułu dochodów osiąganych w ramach działalności.
Zmiana strony korzystającej w umowie leasingu operacyjnego, nie powoduje zmiany podstawowych okresów trwania umowy, wysokości opłat, czy też przedmiotu, którego umowa dotyczy. W związku z tym nowy korzystający ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe.
Ustawodawca nie uzależnia kwalifikacji danej umowy jako umowy leasingu od warunku zachowania niezmienności stron tej umowy w czasie jej trwania.
Znajomość języka angielskiego nie jest niezbędna do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też wydatków na kurs językowy nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Chodziło o podatniczkę, która prowadzi działalność gospodarczą (usługi lekarskie specjalistyczne w zakresie otolaryngologii (PKD 86.22.Z) na podstawie książki przychodów i rozchodów, opłaca podatek według skali podatkowej. W związku z możliwością pojawienia się pacjentów anglojęzycznych oraz dostępem do fachowych szkoleń czy literatury w języku angielskim podatniczka rozpoczęła naukę języka angielskiego. Zapytała ministra finansów, czy wydatki ponoszone na kurs językowy udokumentowany rachunkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip