Przedsiębiorca, który korzysta zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych z samochodu ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych opłaty leasingowe. Wątpliwości pojawiają się, co w tej sytuacji z nieodliczonym VAT od raty? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy. W sytuacji, gdy zawarta umowa spełnia warunki wskazane w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, opłaty ustalone w tej umowie, a ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie trwania umowy z tytułu używania środków trwałych stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z wykorzystywaniem samochodów stanowiących środki trwałe w firmie. A co, jeżeli pojazd jest używany do celów prywatno-służbowych? Sprawdźmy.
Chodziło o przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na kierowaniu i nadzorowaniu robót budowlano-montażowych w branży instalacji sanitarnych. Z taką pracą wiąże się konieczność dojazdu do miejsca prowadzenia robót, miejsc wykonywania niezbędnych oględzin i składania ofert. Siedziba firmy jest zarejestrowana w miejscu zamieszkania. i stąd realizowane są wszystkie wyjazdy.
Przedsiębiorca kupił samochód osobowy, który jest środkiem trwałym w firmie. Pojazd jest wykorzystywany dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, co jest potwierdzone ewidencją przebiegu pojazdu. Podatnik ma też drugi samochód firmowy stanowiący środek trwały firmy, który jest wykorzystywany do celów prywatno-służbowych.
Wątpliwości dotyczyły tego,czy w przedstawionej sytuacji, odpisy amortyzacyjne od obydwu środków trwałych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości, skoro na gruncie ustawy o VAT podatnik zadeklarował użytek prywatno-służbowy jednego z samochodów.
Przygotowanie spotkania świątecznego dla osób zatrudnionych ma na celu zintegrowanie pracowników z firmą i wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków, a tym samym lepszej efektywności powierzonych zadań. Czy organy podatkowe pozwalają zaliczać poniesione wydatki do kosztów podatkowych?
Organy podatkowe uznają, że organizacja wigilii pracowniczych skutkuje poprawą atmosfery pracy oraz stosunków między pracownikami.
Koszty pracownicze obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, ale też wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Wątpliwości pojawiają się, czy wydatki na usługi gastronomiczne nabywane podczas szkoleń organizowanych dla osób zatrudnionych, można zaliczyć do kosztów podatkowych. Sprawdźmy stanowisko organów podatkowych.
Sprawa dotyczyła spółki, która organizuje dla swoich pracowników szkolenia. Firma tłumaczyła, że takie szkolenia podnoszą umiejętności zatrudnionych, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia obrotów.
Warsztaty są prowadzone przez firmę zewnętrzną, poza siedzibą spółki np. w restauracji.
Cena za szkolenie nie uwzględnia wartości posiłku. Spółka otrzymuje odrębną fakturę za usługi gastronomiczne.
Przedsiębiorstw wyjaśniło, że zapewnienie posiłków pracownikom podczas szkoleń (takich jak: kawa, herbata, kanapki, jak również nabycia usług cateringowych w postaci lunchu, czy obiadu) nie ma na celu okazywania wystawności i wytworności.
Firma, która przekazuje partnerom biznesowym prezenty, musi zadbać o to, aby miały one funkcję reklamową. Tylko wówczas poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Sprawa dotyczyła spółki, która na potrzeby reklamy wydaje swoim kontrahentom oraz do własnych salonów sprzedaży wyroby sanitarne, które sama wyprodukowała. Wątpliwości dotyczyły tego, czy poniesione wydatki są kosztami uzyskania przychodów. Przedsiębiorstwo uważało, że tak.
Organ podatkowy był jednak innego zdania.
Faktyczna data zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go, jako kosztu w ujęciu podatkowym. Data zapisu jest tylko datą technicznego wprowadzenia informacji do systemu – orzekł NSA. Jak wpływa to na poprawność rozliczeń? O komentarz poprosiliśmy eksperta.
Przepisy w zakresie rachunkowości określają jedynie sposób prowadzenia ksiąg i jako takie nie mogą rozstrzygać o tym, co jest, a co nie jest kosztem uzyskania przychodów. Stwierdził sąd.
Pytanie do eksperta: Z wyroku wynika, żezasady rachunkowości, nie mogą determinować wysokości podstawy opodatkowania. O czym trzeba pamiętać, aby rozliczenia przebiegały bezbłędnie?
dr Katarzyna Trzpioła specjalista prawa podatkowego i bilansowego, Wydział Zarządzania UW
Spółka chciałaby przekazać z okazji świąt bony podarunkowe dla dzieci pracowników. Czy takie wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdźmy stanowisko organów podatkowych w tej kwestii.
Firmy coraz częściej obdarowują nie tylko swoich pracowników różnymi prezentami z okazji świąt. Coraz częściej wręczają też podarunki dzieciom osób zatrudnionych.
Opłat związanych z podnoszeniem wiedzy, które radca prawny poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii, nie można zaliczyć do kosztów podatkowych – takie jest stanowisko NSA.
Do tej pory sądy pozwalały, zarówno doradcom podatkowy, adwokatom, czy też radcom na zaliczanie opłat zawodowych do kosztów prowadzonej kancelarii. Nawet, jeżeli określone kwoty osoby te wydały kilka lat wcześniej.
Wydatki ponoszone przez lekarza na usługi gastronomiczne podczas spotkań, na których omawiane są sprawy związane z monitorowaniem badań klinicznych, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.
Wydatki poniesione przez podatnika na usługi gastronomiczne mają na celu uzyskiwanie (zwiększenie) przez podatnika przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej – uznał organ podatkowy.
Tylko takie koszty, które zostały poniesione celowo, są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo w kontekście osiąganych przez podatnika przychodów można zaliczyć do kosztów podatkowych. Przedsiębiorca musi zadbać, aby odpowiednio je dokumentować, w przeciwnym razie może narazić się organom podatkowym.
Kosztów uzyskania przychodów nie można utożsamiać z kosztami w sensie finansowym. Chodzi tu o wydatki, które fiskus pozwala potrącić od uzyskanych przychodów w celu ustalenia dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Wstępna analiza danego wydatku jako kosztu podatkowego dotyczy celu jego poniesienia. I tak, kosztem uzyskania przychodów może być wyłącznie taki koszt, który został poniesiony w celu: osiągnięcia przychodów lub zachowania przychodów albo zabezpieczenia ich źródła.
Wydatki związane z realizacją oraz obsługą programu zachęcającego członków i pełnomocników zarządu do uzyskiwania lepszych wyników firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.
Chodziło o spółkę, która planuje uruchomienie programu motywacyjnego skierowanego do członków oraz pełnomocników zarządu będących pracownikami spółki. Będzie wykonywać m.in. czynności administracyjno-prawne związane z obsługą programu. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki, które ponoszone są w związku z udziałem w programie, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, jako koszty pośrednie.
Organ podatkowy wyjaśnił, żewydatki dotyczące udziału w programie motywacyjnym uczestników będących pracownikami spółki spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tym samym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Pytanie do eksperta: W którym momencie podatnik zaliczy do kosztów podatkowych wydatki na program motywacyjny?
Emilia Bartkowiakradca prawny
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip