Prowizję za udzielenie kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą zapłaty, nawet jeśli do celów rachunkowych jest rozliczana w czasie.
Przedsiębiorca, który z okazji Dnia Flagi Państwowej kupił flagę, poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki związane z wypłatą świadczenia dla pracownika wyjeżdżającego na urlop mogą być kosztem podatkowym tylko po spełnieniu określonych warunków. Jeden z nich dotyczy liczby zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Świadczeniem urlopowym jest świadczenie wypłacane przez pracodawcę zatrudniającego poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, który nie utworzył zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w wysokości i na zasadach określonych w art. 3 ust. 4-6 ustawy o ZFŚS.
Programy pracownicze, które służą do motywowania osób zatrudnionych do jak najlepszej pracy, a w konsekwencji do lepszych wyników osiąganych przez spółkę, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba przy tym pamiętać o właściwej dokumentacji – przypomniał organ podatkowy.
Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Podatnik musi ustalić, czy koszty poniesione na zakup odzieży roboczej mają charakter wyłącznie służbowy, czy też można im przypisać walor osobisty. Sprawdź, kiedy wydatki na odzież będą firmowym kosztem.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek mogą zaliczać do kosztów podatkowych te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Prywatni przedsiębiorcy muszą jednak odróżnić wydatki firmowe od kosztów o charakterze osobistym, tylko te pierwsze bowiem będą miały wpływ na wynik podatkowy firmy.
Prawidłowa kwalifikacja wydatków związanych z podniesieniem kapitału zależy od tego, czy wydatki te związane są pośrednio czy też bezpośrednio z emisją udziałów. Sprawdź komentarz eksperta.
Na gruncie prawa podatkowego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. Od tej zasady istnieją dwa wyjątki. Po pierwsze do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się kosztów wymienionych w katalogu kosztów wykluczonych. Po drugie przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przepisy te stały się powodem wielu wątpliwości w kontekście wydatków związanych z podniesieniem kapitału.
Organy podatkowe uważają, że aby ująć wydatek w kosztach podatkowych ważne jest ścisłe oraz niebudzące wątpliwości powiązanie ponoszonych kosztów z celem osiągnięcia przychodów lub zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów. W przeciwnym razie dany wydatek nie ma związku z prowadzonym biznesem. Co w takim razie z wydatkiem na kurs języka angielskiego poniesionym przez doradcę podatkowego? Sprawdź stanowisko izby skarbowej.
Aby stwierdzić, czy wydatki poniesione przez doradcę podatkowego na kurs języka angielskiego prawniczego, kończącego się wystawieniem certyfikatu, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych konieczne jest ustalenie:
Przedsiębiorca, który podczas spotkania biznesowego w restauracji negocjuje z kontrahentem warunki współpracy, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów fakturę za obiad, w tym wydatki na alkohol. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dokumentacji.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Jednak wymienienie w przepisach podatkowych, jako przykładowych kosztów reprezentacji, tj. wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, że wydatki tego rodzaju zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki związane z usługami firmy doradczej, która pomaga w pozyskiwaniu nowych inwestorów, spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie stanowią bowiem one wydatków bezpośrednio związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.
Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę o świadczenie usług doradztwa finansowego. Świadczenie usług obejmuje doradztwo w zakresie pozyskania inwestorów, którzy obejmą pakiet mniejszościowy udziałów spółki, w ramach podwyższenia kapitału poprzedzającego przeprowadzenie oferty prywatnej akcji i wprowadzenia spółki do obrotu publicznego.
Wątpliwości spółki dotyczyły tego, czy w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług doradztwa finansowego, wydatki w zakresie pozyskania inwestorów, którzy obejmą pakiet mniejszościowy udziałów spółki, w ramach podwyższenia kapitału poprzedzającego przeprowadzenie oferty prywatnej akcji i wprowadzenia spółki do obrotu publicznego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Należności wypłacone osobom zatrudnionym w związku z podróżą służbową przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pod warunkiem, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip