Z uwagi na to, że udostępnianie samochodów służbowych również do celów prywatnych pracownika stanowi niepieniężną formę wynagradzania i jest dla niego przychodem ze stosunku służbowego, to wydatki na utrzymanie samochodu będą stanowić koszt uzyskania przychodu. Tak uznał organ podatkowy.
Wydatek na studia podyplomowe i koszty dojazdu na nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Warto zachować w dokumentacji księgowej plany zajęć, aby można było ewentualnie wykazać wobec fiskusa, że wydatki na noclegi i dojazdy zostały poniesione w związku z zajęciami odbywanymi konkretnego.
Od 1 stycznia 2016 r. przestaną obowiązywać regulacje dotyczące obowiązku korygowania (zmniejszania) kosztów uzyskania przychodów w razie nieuregulowania zobowiązań wobec kontrahentów w określonych terminach. Sprawdź, co ta zmiana oznacza w praktyce.
Od 1 stycznia 2016 r. przestanie obowiązywać uciążliwy dla przedsiębiorców art. 15b ustawy o CIT oraz art. 24d ustawy o PIT wyłączający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych przez podatnika faktur.
Zasada współmierności przychodów i kosztów nakazuje przyporządkowywać przychody do okresów sprawozdawczych, a następnie do tych przychodów koszty poniesione w celu ich uzyskania. Efektem tego są m.in. rozliczenia międzyokresowe kosztów czynne i bierne. Jak ujmować koszty ponoszone na przełomie roku, aby prawidłowo ustalić wynik finansowy i podstawę opodatkowania? Sprawdź komentarz eksperta wraz z przykładami.
Jeśli koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, ujmuje je jako tzw. czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (dalej: RMK). Dzięki stosowaniu czynnych rozliczeń międzyokresowych można wiarygodnie ustalić wynik finansowy, w każdym (miesięcznym) okresie sprawozdawczym.
Minister finansów zmienił stanowisko względem firm, które odniosły straty z tytułu zakupu opcji walutowych. Uznał, że wydatki na zakup tzw. toksycznych opcji są kosztem uzyskania przychodów. Sprawdź szczegóły.
Terminowo wypłacona nagroda roczna będzie kosztem podatkowym grudnia. Inaczej będzie w sytuacji, gdy firma spóźni się z zapłaceniem na czas składek od tej nagrody. Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego w tej kwestii i sprawdź komentarz eksperta.
W interpretacji indywidualnej nr IBPB-1-3/4510-250/15/APO, wnioskodawca wskazał, że zgodnie z zapisami regulaminu pracownikom przysługuje nagroda roczna za poprzedni rok w wysokości 8,5% podstawy. Nagroda jest wypłacana do 31 marca za rok poprzedni. Spółka wypłaciła pracownikom nagrodę roczną za 2014 rok 16 stycznia 2015 r., natomiast składki na ZUS, FP i FGŚP od tej nagrody zostały zapłacone dopiero 16 lutego 2015 r. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wypłacona pracownikom nagroda roczna oraz składki na ZUS, FP, FGŚP od tej nagrody stanowią koszty uzyskania przychodów w 2014 rok.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip