Wydatki na przejazd autostradą czy za parking wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu – uznał NSA. Upewnij się, czy można je zaliczyć do kosztów w pełnej wysokości.
Spór dotyczył tego, czy ponoszone wydatki związane z przemieszczaniem się pracowników wynajętymi samochodami podczas odbywanych podróży służbowych (opłaty za przejazd autostradami, mostami, opłaty parkingowe) mogą być zaliczane do kosztów w całości.
Przedsiębiorstwo uważało, że tak. Innego zdania był jednak organ podatkowy, który uznał, że takie wydatki należy do płatności z tytułu używania samochodów osobowych. Ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT ma zastosowanie do wszystkich wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego. Takiego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, do którego sprawa ostatecznie trafiła.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, różnego rodzaju wydatków, to jeden z najczęściej pojawiających się problemów przedsiębiorców. Czy to na zakup ubrań, sprzętu grającego, udział w kursach, szkoleniach a także studia na uczelni wyższej. Podatnicy mają także problem z wliczaniem do kosztów – wydatków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Zainteresowanie organów podatkowych wzbudzają przede wszystkim te, jeżeli wraz z nimi wystąpiły wydatki na gastronomię lub też część rozrywkową.
Po obejrzeniu szkolenia poznasz najnowsze stanowisko:
Upewnisz się ponadto:
NSA kolejny raz potwierdził, że nagrody oraz premie dla pracowników wypłacone z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym stanowią koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych w miesiącu ich wypłaty. Sprawdź komentarz eksperta.
Przedsiębiorstwo, które wypłaca swoim pracownikom nagrody z dochodu po opodatkowaniu, może takie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty – wynika z uchwały NSA w poszerzonym składzie.
W uchwale z 1 lutego NSA w składzie 7 sędziów rozstrzygnął moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wypłaconych pracownikom nagród i premii dla pracowników z zysku netto.
Opłaty za studia doktoranckie radcy prawnego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej – uznał minister finansów i zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację.
Chodziło o radcę prawnego, który prowadził własną kancelarię. W związku z dużą konkurencją na rynku usług prawniczych, wnioskodawca rozpoczął studia doktoranckie na wydziale prawa.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki związane z uzyskaniem tytułu doktora nauk prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.
Radca prawny uważał, że tak. Wyjaśnił, że podnoszenie kwalifikacji, doskonalenie zawodowe niewątpliwie rozszerza krąg klientów, co w konsekwencji ma wpływ na zwiększenie przychodów. Innego zdania był jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który w interpretacji nr IPTPB1/4511-352/15-4/SJ, uznał stanowisko za nieprawidłowe.
Minister finansów zmienił interpretację, przyznając tym samym rację podatnikowi.
Poniesienie wydatków związanych z zakupem usługi w odniesieniu do całej grupy kapitałowej nie jest kosztem podatkowym spółki, ponieważ ponoszenie kosztów za inne podmioty nie mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tak orzekł NSA.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip