Od 1 stycznia 2018 r. zmieni się lista podmiotów korzystających z wyższego limitu kosztów. Kto zachowa prawo do podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów? Zmiany zostały już podpisane przez Prezydenta.
Podniesienie progu uprawniającego do bycia „małym podatnikiem” oraz nowe zasady rozliczania straty podatkowej. Co jeszcze ma się zmienić?
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą. Na jesieni podjęła studia magisterskie celem zwiększenia swoich zarobków. Czy faktury za studia magisterskie może zaliczyć w koszty podatkowe?
Przedsiębiorca zajmujący się handlem hurtowym i detalicznym artykułów motoryzacyjnych chciałby sfinansować badania naukowe dotyczące otwartych innowacji w komunikacji marketingowej. Badania wykona profesjonalna placówka badawcza. Czy wydatki te zaliczy do kosztów uzyskania przychodu?
Koszty niezakończonej modernizacji budynku stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie jego sprzedaży. Poznaj komentarz eksperta.
Przedsiębiorca kupuje koszule i garnitury w celach służbowych. O czym trzeba pamiętać, aby poniesione wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca jest w trakcie budowy domu opieki starości i obecnie ponosi wydatki na reklamę obiektu. Kiedy wydane sumy zaliczy do kosztów?
Czy płatność za zbiorczą fakturę, której równowartość przekracza 15.000 zł, obejmującą kilkanaście odrębnych od siebie dostaw z kilku punktów sprzedaży, powoduje wyłączenie z kosztów podatkowych w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatku w części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego zawartego w wykazie podatników VAT czynnych.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi na razie nie dojdzie do zmian przepisów w zakresie momentu potrącania w kosztów pośrednich. Poprzedni projekt ich nowelizacji przewidywał powiązanie dnia poniesienia kosztu w CIT z ustawą o rachunkowości. W nowszej wersji nie powielono tego rozwiązania.
Podwyższenie limitów zwolnień niektórych świadczeń na rzecz pracowników przewiduje nowelizacja ustaw o podatku dochodowym. To samo dotyczy progu amortyzacji podatkowej. Dowiedz się więcej.
Wydatki ponoszone na zakup usług gastronomicznych (kateringowych) nabywanych przez spółkę w związku z organizowanymi wewnętrznymi naradami pracowników nie są reprezentacją. Więcej w komentarzu Magdaleny Patryas, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip