ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Instrukcja naliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy

Przy rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca musi rozliczyć się z pracownikiem, w tym wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Proces ten wymaga prawidłowego ustalenia podstawy wynagrodzenia, uwzględnienia stałych i zmiennych składników oraz zastosowania właściwego współczynnika ekwiwalentu. Nasza instrukcja krok po kroku wyjaśnia, jak prawidłowo obliczyć ekwiwalent – zarówno za jeden dzień, jak i za jedną godzinę urlopu. Znajdziesz w niej również informacje na temat zasad naliczania ekwiwalentu przy ponownym zatrudnieniu po przerwie oraz wymogów dotyczących świadectwa pracy. Sprawdź, jak uniknąć błędów i poprawnie rozliczyć urlop wypoczynkowy w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Uwaga na zmiany we współczynniku urlopowym od 1 lutego 2025 r.

Zasady przyznawania, ustalania wysokości oraz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy reguluje ustawa Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (dalej: ekwiwalent), w sytuacji, kiedy pracownik go nie wykorzystał w całości lub części a doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Przy czym nie ma znaczenia sposób i przyczyna rozwiązania stosunku pracy, która strona rozwiązała stosunek pracy oraz powód jego rozwiązania.

Urlop wypoczynkowy - przykłady

17 przykładów obliczania urlopów wypoczynkowych

Upewnij się, czy prawidłowo rozliczasz urlopy wypoczynkowe. Pamiętaj o nowych wskaźnikach obowiązujących w 2024 roku. Skorzystaj z przykładów, aby bez kłopotu naliczać urlopy wypoczynkowe.

W firmie zatrudniono dwóch nowych pracowników. Dla każdego z nich była to pierwsza praca. Jeden został zatrudniony 1 lipca, drugi 15 lipca. Pierwszy pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 31 lipca, 31 sierpnia, 30 września, 31 października, 30 listopada oraz 31 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje sześć miesięcy, a jego urlop wyniesie 6/12. Drugi pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 14 sierpnia, 14 września, 14 października, 14 listopada oraz 14 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje pięć miesięcy, a jego urlop wyniesie 5/12. Za niepełną część grudnia, przypadającą po 14, pracownik ten nie nabędzie prawa do urlopu. 

Sytuacja pierwszego zatrudnienia i prawa do urlopów cząstkowych ma też zastosowanie do pracownika zatrudnionego u różnych pracodawców w pierwszym roku zatrudnienia. Jednak w tym przypadku ustalenie terminu, który został przedstawiony w powyższym przykładzie, może być niemożliwe. W takim przypadku za miesiąc należy przyjąć okres 30 dni.

Premie i wynagrodzenie chorobowe w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy