Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Wydatków wynikających z zaniedbań nie zaliczysz do kosztów podatkowych

Poznaj stanowisko organu podatkowego, aby wiedzieć, kiedy bezpiecznie zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Ważny od: 26.06. 2018 r.

Czy przebudowa drogi gminnej uprawnia do odliczenia VAT

Czy gmina ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o jego zwrot w związku z realizacją projektu dotyczącego przebudowy drogi gminnej? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 22.06. 2018 r.

W jakim kraju przedsiębiorca powinien opłacać składki

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność w Polsce zwrócił się do ZUS z prośbą o wydanie interpretacji w swojej sprawie. We wniosku przedstawił, że prowadzi firmę w Polsce i tu opłaca z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne. Jednak niedawno podjął pracę na umowę o pracę na Słowacji w wymiarze 10 h miesięcznie na zasadzie zadaniowego czasu pracy. Sprawdźmy co na to ZUS oraz przepisy unijne.

Ważny od: 21.06. 2018 r.

Sprawdź, kiedy psycholog musi zainstalować kasę rejestrującą

Podatnik zajmuje się konsultacjami psychologicznymi, planuje też rozszerzenie działalności o usługi przewozu osób taksówką. Upewnij się, czy w takiej sytuacji musi obowiązkowo mieć kasę rejestrującą.

Ważny od: 19.06. 2018 r.

Udostępniane przez pracodawcę nieodpłatne świadczenie w postaci zakwaterowania. Co ze składkami

Przedsiębiorca deleguje pracowników do pracy zagranicę i na miejscu zapewnia im zakwaterowanie. Ich udostępnianie jest konieczne ze względu na zapewnienie pracownikom możliwości wypełniania obowiązków służbowych i osiągnięcia przychodu przez pracodawcę. Czy udostępniane przez pracodawcę nieodpłatne świadczenie w postaci zakwaterowania na rzecz pracowników skierowanych w ramach delegowania powinny być oskładkowane? Od czego to zależy? Jak interpretuje tę kwestię ZUS?

Ważny od: 19.06. 2018 r.

Poznaj skutki wyroku NSA w sprawie odzyskania VAT

Czy samorządy, które chcą odzyskać podatek za wcześniejsze lata, mogą korygować rozliczenia wybiórczo? Sprawdź skutki podatkowe wyroku NSA, który ma istotne znaczenie dla JST.

Ważny od: 18.06. 2018 r.

Czy prokuratorskie zarzuty powinny wykluczyć przywrócenie do pracy

Sąd Najwyższy 8 marca 2018 r. wydał wyrok w sprawie księgowej, która została zwolniona dyscyplinarnie i przeciwko której wszczęto postępowanie karne oraz postanowieniem prokuratorskim przedstawiono jej zarzuty popełnienia przestępstwa. Księgowa nie zgodziła się z zarzutami pracodawcy i sąd I instancji przywrócił ją do pracy. Czy miał rację? Czy można przywrócić pracownika do pracy, wobec którego wszczęto postępowanie karne? Dowiedz się, co postanowił Sąd Najwyższy.

Ważny od: 18.06. 2018 r.

Zdaniem SN: Tylko pracownik mobilny może pracować w kilku krajach jednocześnie

Zdaniem eksperta Portalu FK – formalne wpisanie do umowy o pracę kilku państw UE jako miejsc pracy nie oznacza, że pracownik będzie wykonywał jednocześnie pracę w kilku krajach. Aby tak było, praca musi faktycznie być wykonywana w kilku krajach w tym samym przedziale czasowym. A jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie?

Ważny od: 15.06. 2018 r.

Konsekwencje zawarcia umowy o pracę z członkiem rodziny

Przedsiębiorca zawarł umowę o pracę z członkiem rodziny. Czy zawsze należy taką osobę uznać za osobę współpracującą? Czy rozdzielność majątkowa, odrębny adres zamieszkania, brak wspólnego prowadzenia codziennych spraw wystarczą? Sprawdzimy co na to ZUS i dowiemy się, jakie jest ugruntowane orzecznictwo w tym zakresie.

Ważny od: 14.06. 2018 r.

Sprawdź, czy zmiana formy prawnej prowadzonej działalności pozwala na skorzystania z ulgi na kasę

Czy przekształcenie działalności osoby fizycznej w działalności w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie pozbawi prawa do ulgi na kasę rejestrującą? Poznaj wyrok NSA i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 13.06. 2018 r.

Zdaniem Sądu Najwyższego po terminowym złożeniu pozwu, nie ma już przedawnienia

Sąd Najwyższy w ostatnio wydanym orzeczeniu wyraził stanowisko, że pracownik, który został zwolniony i złożył pozew w sądzie pracy może skutecznie rozszerzyć żądanie pozwu. Oznacza to, że przykładowo ma prawo zwiększyć kwotę odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli złożył w terminie pozew przeciwko pracodawcy, a wspomniane zwiększenie wartości roszczenia zostało dokonane w toku procesu przed sądem I instancji. Poznaj szczegóły sprawy i komentarz eksperta.

Ważny od: 08.06. 2018 r.

Sprawdź, czy ubezpieczenie bagażu w podróży doliczysz pracownikowi do przychodu

Załóżmy, że Twoja firma wykupiła polisę dla pracownika udającego się w delegację za granicę. Upewnij się, jakie masz w związku z tym obowiązki.

Ważny od: 07.06. 2018 r.

Czy należy odprowadzać składki na ZUS od stypendium otrzymywanego przez praktykanta

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z problemem dotyczącym naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego stypendium dla uczniów – praktykantów. We wniosku poinformował, że świadczenie to wypłaca w związku z realizacją programu płatnych praktyk zawodowych. Jakie stanowisko zajął Zakład? Sprawdźmy.

Ważny od: 06.06. 2018 r.

Czy programy pozapłacowe dla pracowników są oskładkowane

Przedsiębiorca zamierza umożliwić wszystkim zainteresowanym pracownikom skorzystanie z programów pozapłacowych świadczeń dotyczących m.in. dopłaty do biletów na seanse kinowe w wybranych kinach, dopłaty do ubezpieczenia grupowe na życie oraz dodatkowej opieki medycznej. Czy świadczenia musi te oskładkować? Sprawdźmy.

Ważny od: 04.06. 2018 r.

Uważaj, na jakiej podstawie rozliczasz koszty pośrednie

Niedawno NSA wydał kontrowersyjny wyrok dotyczący rozliczania kosztów pośrednich. Sprawdź, jakie ma on dla Ciebie konsekwencje.

Ważny od: 04.06. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma