Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przedsiębiorca zamierza umożliwić wszystkim zainteresowanym pracownikom skorzystanie z programów pozapłacowych świadczeń dotyczących m.in. dopłaty do biletów na seanse kinowe w wybranych kinach, dopłaty do ubezpieczenia grupowe na życie oraz dodatkowej opieki medycznej. Czy świadczenia musi te oskładkować? Sprawdźmy.
Firma chce umożliwić wszystkim zainteresowanym pracownikom skorzystanie z programów pozapłacowych świadczeń dotyczących m.in. dopłaty do biletów na seanse kinowe w wybranych kinach, dopłaty do ubezpieczenia grupowe na życie oraz dodatkowej opieki medycznej.
Zasady przystąpienia do ww. świadczeń oraz korzystania z nich oraz współfinansowania przedsiębiorca określi w regulaminie wynagradzania.
Uczestnictwo w tych programach będzie dla pracowników dobrowolne i umożliwi pracownikom korzystanie z tych świadczeń po obniżonych cenach.
Koszty częściowo tych świadczeń zostaną sfinansowane przez pracodawcę, a pozostałą część ze swoich środków pokryje pracownik.
W związku z tym, że część kosztów pokrywana przez firmę będzie przychodem pracownika osiąganym z tytułu stosunku pracy, przedsiębiorca zastanawia się czy od tego przychodu powinna odprowadzić składki na ZUS.
Jego zdaniem świadczenia te nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypadkowe, chorobowe i zdrowotne otrzymujących go pracowników.
Tutaj wnioskodawca powołał się na rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalana podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).
ZUS zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy i uznał je za prawidłowe.
Jeżeli świadczenia uzyskiwane przez pracownika z tytułu stosunku pracy stanowią przychód w rozumieniu ustawy o PIT, wynikają z przepisów zakładowych i uprawniają do zakupu po cenach niższych niż detaliczne to nie podlegają oskładkowaniu.
Pamiętaj, że korzyść w tym przypadku musi przybrać formę niepieniężną.
Interpretacja ZUS z 11 kwietnia 2018 r., oddział w Lublinie (WPI/200000/43/360/2018)
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.