Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Po ostatniej rewizji KPO zmieniono planowany termin pełnego oskładkowania umów zlecenia. Będzie to prawdopodobnie w 2025 roku. Oskładkowane mają być np. wszystkie umowy zlecenia zawierane z własnym pracodawcą – z jednym wyjątkiem.
Spółka podjęła decyzję o wypłacie pracownikom wyrównania wynagrodzenia. Świadczenie to jest wypłacane w celu zniwelowania straty finansowej poniesionej w związku z nieobecnością spowodowaną absencją chorobową. Sprawdźmy, czy wyrównanie wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności powinno wchodzić do podstawy składek społecznych i zdrowotnych. Spółka uważa, że nie. Co na to ZUS?
Spółka z o.o. posiadająca radę nadzorczą jako organ nadzoru wypłaca członkom rady nadzorczej zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach rady, w tym zwrot kosztów dojazdu na posiedzenia, które odbywają się w siedzibie spółki. Sprawdź, czy należy świadczenia te podlegają oskładkowaniu.
Spółka chce zorganizować dla członków zarządu program motywacyjny ustalony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Sprawdźmy, czy przychody członka zarządu powstałe w wyniku objęcia akcji w ramach programu motywacyjnego powodują powstanie obowiązku ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Co na to ZUS? Dowiedz się, aby prawidłowo postępować w takich przypadkach.
Przedsiębiorca zamierza umożliwić wszystkim zainteresowanym pracownikom skorzystanie z programów pozapłacowych świadczeń dotyczących m.in. dopłaty do biletów na seanse kinowe w wybranych kinach, dopłaty do ubezpieczenia grupowe na życie oraz dodatkowej opieki medycznej. Czy świadczenia musi te oskładkować? Sprawdźmy.
ZUS po raz kolejny przypomniał, że jeżeli uprawnienia pracowników do zakupu pakietu medycznego wynikać będą z wewnętrznych przepisów oraz pracownik będzie partycypował w kosztach nabycia tego świadczenia to kwota będzie wolna od składek.
Bilety restauracyjne, za pomocą których pracownicy mogą nabywać artykuły spożywcze podlegają oskładkowaniu jako świadczenie pieniężne. Nie są więc zwolnione jako korzyść materialna osiągnięta z tytułu możliwości zakupu artykułów, towarów czy usług po cenach niższych niż detaliczne.
„Kafeteryjnego” systemu wynagradzania nie należy utożsamiać z osiąganiem przez pracownika korzyści materialnej wynikającej z możliwości dokonywania zakupów za pośrednictwem pracodawcy, przez pracowników po cenach niższych niż detaliczne. Wartości świadczeń nabywanych w ramach takiego programu nie są zwolnione z oskładkowania. Takie stanowisko prezentuje ZUS. Poznaj szczegóły.
W omawianej sprawie płatnik powziął wątpliwość czy wartość świadczeń nabywanych w ramach programu „Multikafeteria", w części finansowanej przez pracodawcę będzie dla pracownika przychodem zwolnionym ze składek na ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip