Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Upewnij się, czy pracodawca może żądać od pracownika zwrotu zapłaconych składek ZUS

W sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy pracodawca zatrudniał osobę fizyczną na podstawie umów cywilnoprawnych niezgodnie z prawem. Jak się okazało nie opłacał za niego należnych składek i wypłacał mu za to wynagrodzenie w kwocie brutto.

Ważny od: 06.11. 2018 r.

Kara za łamanie praw pracowniczych tylko dla pracodawcy

Zatrudniający osoby na podstawie umów cywilnoprawnych nie będzie karany za złośliwe i uporczywe łamanie praw zatrudnionych, gdyż nie przewidują tego przepisy Kodeksu karnego, natomiast może ponieść odpowiedzialność karną, jeżeli sąd karny uzna, że w rzeczywistości zleceniobiorcy lub wykonawcy byli w istocie pracownikami

Ważny od: 02.11. 2018 r.

Jak rozliczać dochód z korepetycji

Czy podatnik, który udziela korepetycji uzyskuje przychód z działalności gospodarczej? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy.

Ważny od: 31.10. 2018 r.

Składki od wynagrodzenia prokurenta. Czy trzeba opłacać

Czy wynagrodzenie prokurenta, który nie świadczy prokury na podstawie zawartej z przedsiębiorcą umowy o pracę, ale na podstawie powołania przez zarząd spółki z o.o. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym? Dowiedz się, jakie jest stanowisko ZUS.

Ważny od: 30.10. 2018 r.

Jakie skutki podatkowe mają działania wspierające wypalonych pracowników

Jedna z firm realizuje program, który ma wspierać pracowników w wykonywaniu obowiązków służbowych. W ramach pakietu znalazły się m.in.: wsparcie psychologiczne, coachingowe, a także basen i siłownia. Czy takie świadczenia będą stanowić dla pracowników przychód? Sprawdźmy.

Ważny od: 30.10. 2018 r.

Prawo do opłacania ulgowych składek i „ulgi na start” dla nowego przedsiębiorcy. Kiedy przysługuje

Przedsiębiorca, który nie prowadził pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych będzie współpracował ze swoim byłym pracodawcą świadcząc dla niego usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy fakt, że nie będzie wykonywał jako przedsiębiorca na rzecz byłego pracodawcy czynności tożsamych do tych wykonywanych w ramach stosunku pracy, przemawia za tym, aby został zwolniony z opłacania składek na ZUS? Sprawdźmy co na ten temat sądzi ZUS oraz jakie jest orzecznictwo sądowe.

Ważny od: 25.10. 2018 r.

Poznaj skutki podatkowe organizacji wycieczki dla pracowników

Jedna ze szkół uważała, że w związku z zorganizowaną wycieczką w części sfinansowaną z ZFŚS będzie zobowiązana pobrać od pracowników PIT od nadwyżki kwoty zwolnionej z podatku dochodowego. Co na to organ podatkowy? Sprawdźmy.

Ważny od: 24.10. 2018 r.

Upewnij się, czy fakturę od małżonka można zaliczyć do kosztów

Zdarza się, że małżonkowie prowadzą odrębne biznesy. Czy w sytuacji gdy firma męża wykona usługi na rzecz firmy żony, fakturę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Ważny od: 19.10. 2018 r.

Dowiedz się, jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe zatrudnienia współmałżonka na umowę zlecenia

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chce zatrudnić na umowę zlecenia niepracującą żonę. Sprawdźmy, czy zatrudnienie żony na umowę zlecenia powoduje, że staje się ona osobą współpracującą. Czy na obowiązek wobec ZUS ma wpływ fakt, że prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe?

Ważny od: 16.10. 2018 r.

Jak poprawić dane identyfikujące nabywcę

Podatnik błędnie podał na fakturze nabywcę towaru.  Jak to poprawić - notą, czy fakturą korygującą?

Ważny od: 10.10. 2018 r.

Nagroda jubileuszowa przyznawana w postaci świadczenia rzeczowego. Czy podlega składkom na ZUS

Pracodawca zamierza przyznać pracownikom, którzy przepracują u niego 20 lat nagrodę jubileuszową w postaci świadczenia rzeczowego. Czy trzeba od nie odprowadzić składki? Sprawdźmy.

Ważny od: 09.10. 2018 r.

Przedsiębiorca zawarł dwie umowy zlecenia z tym samym zleceniobiorcą. Co ze składkami

Zleceniodawca chce zawrzeć drugą umowę zlecenia z tą samą osobą fizyczną, ale na wykonanie innych czynności. Czy charakter wykonywanych zadań ma wpływ na obowiązek opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdźmy.

Ważny od: 01.10. 2018 r.

Czy rekompensata za likwidację nagrody jubileuszowej podlega składkom

Pracodawca likwiduje nagrody jubileuszowe, które wypłacał pracownikom nie częściej niż co 5 lat. W zamian za ich likwidację wypłaci uprawnionym pracownikom jednorazową rekompensatę za zniesienie uprawnienia do tej nagrody. Czy rekompensata podlega oskładkowaniu? Co na ten temat sądzi ZUS?

Ważny od: 28.09. 2018 r.

Czy zwrot kosztów dojazdu na posiedzenia członków rady nadzorczej podlega oskładkowaniu

Spółka z o.o. posiadająca radę nadzorczą jako organ nadzoru wypłaca członkom rady nadzorczej zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach rady, w tym zwrot kosztów dojazdu na posiedzenia, które odbywają się w siedzibie spółki. Sprawdź, czy należy świadczenia te podlegają oskładkowaniu.

Ważny od: 20.09. 2018 r.

Twoja firma wypłaca odszkodowanie pracownikowi tymczasowemu. Co ze składkami

Jest stanowisko ZUS w sprawie zaliczenia do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne odszkodowania wypłaconego pracownikowi tymczasowemu. Sprawdź, co sądzi ZUS na ten temat i co to oznacza dla Ciebie.

Ważny od: 18.09. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma