Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Czy premia przysługuje także byłemu pracownikowi

Sąd Najwyższy w ostatnio wydanym wyroku wypowiedział się na temat wypłacania premii regulaminowej pracownikowi, który zrezygnował z zatrudnienia a nabył do niej prawo. Czy można pozbawić pracownika premii z tego względu, że nie jest już zatrudniony? Poznaj jego stanowisko i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 11.09. 2018 r.

Opłacać czy nie składki na ZUS za kontrahenta korzystającego z „ulgi na start”

Interpretacja indywidualna wydana przez oddział ZUS w Gdańsku 24 lipca 2018 r. spowodowała liczne wątpliwości czy uprawnienia do tzw. „ulgi na start” i wprowadzenie możliwości wykonywania działalności bez rejestracji są faktycznie takim dobrodziejstwem dla przedsiębiorców. W wydanej interpretacji, ZUS stał na stanowisku, aby kontrahent opłacał składki za osoby korzystające z tych przywilejów. Później zmienił stanowisko. Sprawdźmy jakie zdanie teraz prezentuje i co sądzi na ten temat ekspert.

Ważny od: 03.09. 2018 r.

„Ulga na start”. Czy nowy wspólnik spółki cywilnej ma do niej prawo

Sprawdźmy, czy za osobę, która  wstąpiła do spółki cywilnej po śmierci współmałżonka, a wcześniej pracowała w niej na umowę o pracę należy opłacać składki ZUS. Czy przysługuje jej „ulga na start”, jeżeli nie prowadziła wcześniej działalności? Jakie jest stanowisko ZUS? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat. Dzięki tej wiedzy, będziesz wiedział jak prawidłowo postępować.

Ważny od: 03.09. 2018 r.

Czy przychody z akcji dla członków zarządu należy oskładkować

Spółka chce zorganizować dla członków zarządu program motywacyjny ustalony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Sprawdźmy, czy przychody członka zarządu powstałe w wyniku objęcia akcji w ramach programu motywacyjnego powodują powstanie obowiązku ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Co na to ZUS? Dowiedz się, aby prawidłowo postępować w takich przypadkach.

Ważny od: 31.08. 2018 r.

Jaką stopę procentową składki wypadkowej zastosować w wyniku połączenia się spółek

W wyniku połączenia spółka przejmująca stała się pracodawcą dla pracowników spółki przejmowanej na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, a spółka przejmowana przestała istnieć jako podmiot prawny. Każda ze spółek miała ustaloną inną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jaką wysokość stopy procentowej zastosować po połączeniu? Czy należy wybrać korzystniejszą? Czy można ją zmienić? Sprawdźmy co na to ZUS.

Ważny od: 30.08. 2018 r.

Karty sportowe. Kiedy są wolne od oskładkowania

Firma kupiła w korzystnej cenie karty sportowe dla pracowników. Część opłaty za kartę sfinansuje, a pozostałą część pokryją pracownicy. Czy wobec tego pracownicy uzyskają przychód oskładkowany? Jakie warunki muszą być spełnione, aby część finansowana przez pracodawcę była wolna od składek ZUS? Dowiedz się, dzięki temu będziesz wiedział jak postąpić w takiej sytuacji.

Ważny od: 24.08. 2018 r.

Możliwość przeliczenia emerytury tylko gdy emeryt podejmie pracę

Twoja firma rozwiązała z pracownikiem umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Po ustaniu stosunku pracy wypłaciłeś pracownikowi wynagrodzenie za pracę i „trzynastkę”. Od świadczeń tych odprowadziłeś wszystkie składki. Czy w związku z tym były pracownik może żądać od ZUS ponownego przeliczenia emerytury? Czy wypłacone przez Twoją firmę świadczenia po dacie przyznania emerytury mają wpływ na jej wysokość? Sprawdźmy jakie zdanie na ten temat ma Sąd Najwyższy.

Ważny od: 20.08. 2018 r.

Jak powinien być liczony zasiłek po zakończeniu umowy o pracę

Pracownica prowadząca jednocześnie swoją firmę była zgłoszona do ubezpieczeń tylko z umowy o pracę. Przed rozwiązaniem umowy zachorowała i z tego tytułu pobierała najpierw wynagrodzenie, a później zasiłek chorobowy. Czy po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek powinien być liczony jak dla pracownika? Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej sprawie. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 20.08. 2018 r.

Mobbingowany pracownik zwolnił się z pracy, a następnie wycofał swoje oświadczenie. Co dalej

Jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich obowiązków wobec pracownika np. mobbingu może on rozwiązać swój stosunek pracy w trybie natychmiastowym. Co się stanie, gdy wycofa swoje oświadczenie? Czy powinien nadal świadczyć pracę w miejscu i warunkach, które szkodzą jego zdrowiu? Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego, aby wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

Ważny od: 16.08. 2018 r.

Sprawdź, jak rozliczyć wartość noclegu dla pracownika

Pracodawca zapewnienia pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom zakwaterowanie. Czy  będzie to dla nich przychód z nieodpłatnych świadczeń? Sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 08.08. 2018 r.

Upewnij się, czy pracownik ma prawo negocjować warunki zwolnienia z pracy

Z ostatniego wyroku Sądu Najwyższego wynika, że stosunki pomiędzy pracodawcą a pracownikiem powinny wyglądać podobnie jak stosunki między przedsiębiorcą a konsumentem. Co to oznacza? To m.in., że przyjęty wzorzec umowy o pracę lub porozumienia dotyczącego zatrudnienia powinien być narzucony pracownikowi z góry, bez możliwości jego negocjacji.

Ważny od: 07.08. 2018 r.

Upewnij się, czy e-faktura wysłana przez aplikację spełnia ustawowe wymogi

Czy wysłanie faktury elektronicznej w formacie pliku PDF za zgodą nabywcy na wskazany przez niego adres e-mail jest równoznaczne z wydaniem faktury? Na to pytanie odpowiedział dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 02.08. 2018 r.

Prawo do opłacania składek w ulgowej wysokości. Kto ma rację

Księgowa uznała, że mały przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie jednoosobowej działalności powinien opłacać składki w ulgowej wysokości. Jednoosobowy przedsiębiorca rozwiązał umowę z tą księgową i zatrudnił inną do prowadzenia swoich spraw. Nowa księgowa poddała w wątpliwość jego prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach. Kto ma rację? Sprawdźmy, aby wiedzieć jak postępować w przyszłości w takich sytuacjach.

Ważny od: 01.08. 2018 r.

Sprawdź, czy wartość noclegu doliczysz pracownikowi do przychodu

Czy zapewnienie pracownikom tymczasowym oraz zleceniobiorcom zakwaterowania będzie dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń? Poznaj stanowisko sądu, aby dokonać prawidłowych rozliczeń. 

Ważny od: 31.07. 2018 r.

Czy każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy

Nie każdy bezprawnie zwolniony pracownik ma do pełnego wynagrodzenia za okres bez pracy. Takie wnioski płyną z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły, dzięki temu będziesz wiedział, jak postępować w takiej sytuacji.

Ważny od: 30.07. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma