W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Kiedy mamy do czynienia z niedoborem niezawinionym? Czy podatnik, który odliczył VAT musi skorygować VAT naliczony? Sprawdź, aby nie popełniać błędów.
Ważny od: 27.07. 2018 r.
Przedsiębiorca zamierza kupić skuter i używać go w prowadzonym biznesie, czy można ująć w kosztach uzyskania przychodów, wydatki związane z zakupem oraz bieżącą eksploatacją skutera. Poznaj aktualne stanowisko dyrektora KIS.
Ważny od: 26.07. 2018 r.
Sąd Najwyższy w ostatnio wydanym wyroku uważa, że prowadzenie nauki języka obcego powinno być kwalifikowane jako umowa o świadczenie usług. Co to oznacza i co z tym wiąże się dla płatnika składek? Upewnij się, jak postępować prawidłowo, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów w przyszłości.
Ważny od: 25.07. 2018 r.
Dofinansowanie dla pracownika do Kart MultiSport ze środków ZFŚS będzie przychodem pracownika ze stosunku pracy. Przychód ten będzie jednak zwolniony z PIT do określonej kwoty. Sprawdź limit aktualny w 2018 roku.
Ważny od: 24.07. 2018 r.
Twoja firma zatrudnia pracowników po odbytej służbie wojskowej, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach? Sprawdź, czy okres zasadniczej służby wojskowej należy zaliczyć do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub charakterze. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dane stanowisko w momencie wezwania pracownika do odbycia służby wojskowej nie było jeszcze zaliczone do prac szczególnych? Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Ważny od: 20.07. 2018 r.
Paliwo do służbowego auta wykorzystywanego na cele prywatne nie stanowi odrębnego przychodu – NSA rozstrzygnął spór na korzyść pracowników. Przeczytaj komentarz eksperta.
Ważny od: 19.07. 2018 r.
Pracodawca, który podnajmuje swoim pracownikom mieszkania zastanawia się czy wartość takiego lokalu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników. Chodzi o sytuację, kiedy wartość wynajmu miejsc noclegowych nie stanowi przychodu z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, gdyż pracownicy sami ponoszą koszt noclegu. Co na to ZUS?
Ważny od: 18.07. 2018 r.
Czy wypłacone pracownikom odprawy, rekompensaty z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz bonusy za pełne zaangażowanie pracownika w pracę, aż do dnia rozwiązania stosunku pracy i świadczenie wyrównawcze dla pracowników w wieku przedemerytalnym podlegają oskładkowaniu? Sprawdźmy.
Ważny od: 17.07. 2018 r.
Załóżmy, że Twoja firma pokrywa Prezesowi Zarządu powołanemu do wykonywania zadań na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania koszty szkolenia oraz koszty studiów podyplomowych. Czy musisz je uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Dowiedz się, jakie jest zdanie ZUS na ten temat, aby bezbłędnie rozliczyć świadczenie.
Ważny od: 16.07. 2018 r.
Spółka zamierza zorganizować kursy językowe dla studentów. W okresie odbywania kursów planuje wypłaty stypendiów dla wszystkich uczestników, ze środków własnych. Czy od wypłacanych stypendiów musi opłacać składki na ZUS? Sprawdźmy.
Ważny od: 13.07. 2018 r.
Spółka, która zamierza podpisać kontrakt menadżerski z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, głównie w zakresie usług dla rolnictwa, budowy sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnej powzięła wątpliwość czy powinna opłacać za niego składki na ZUS. Poznaj stanowisko ZUS, dzięki temu będziesz miał pewność, że naliczasz składki bezbłędnie.
Ważny od: 10.07. 2018 r.
Czy zwrot wydatków za dojazd członków rady nadzorczej na posiedzenie jest dla nich przychodem z działalności wykonywanej osobiście? Upewnij się, aby wiedzieć, jak prawidłowo dokonać rozliczenia.
Ważny od: 04.07. 2018 r.
Kiedy stratę zaliczysz do kosztów podatkowych? Jak prawidłowo dokumentować? Jak ująć w księgach rachunkowych? Poznaj odpowiedzi na te pytania, aby dokonać prawidłowych rozliczeń.
Ważny od: 02.07. 2018 r.
Koszt sfinansowanych przez pracodawcę posiłków nie stanowi dla podwładnych przychodu ze stosunku pracy. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0115-KDIT2-2.4011.130.2018.2.MM.
Ważny od: 29.06. 2018 r.
Załóżmy, że rozliczana przez Ciebie firma zleciła przygotowanie konferencji. Czy możesz odliczyć w całości VAT z faktury za organizację tego wydarzenia? Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta, aby wiedzieć, jak bezbłędnie rozliczać takie transakcje.
Ważny od: 28.06. 2018 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.