Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Przedsiębiorca będzie świadczył usługi dla byłego pracodawcy. Czy ma prawo do „ulgi na start”

Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dla byłego pracodawcy. W związku z tym, że wykonywane usługi nie będą tożsame z czynnościami jakie wykonywał w ramach stosunku pracy opłacił tylko składkę zdrowotną. Czy rzeczywiście postąpił słusznie? Co na to ZUS? Sprawdźmy.

Ważny od: 17.01. 2019 r.

Zdaniem TK zatrudniony na czas określony także może być przywrócony do pracy

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego art. 50 § 3 Kodeksu pracy pozbawiający część pracowników będących w wieku przedemerytalnym ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę z naruszeniem zakazów wynikających z ochrony trwałości stosunku pracy oraz warunków pracy i płacy – tylko z tego powodu, że zostali zatrudnieniu na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony jest niekonstytucyjny. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ważny od: 15.01. 2019 r.

Zdaniem SN: Pracodawca może otrzymać zwrot części składek ZUS od pracownika

Pracodawca, który zatrudnił pracownika na umowę o dzieło, która to w wyniku wyroku sądu została uznana za umowę o pracę może zwrócić się do pracownika o zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych przez pracodawcę. Czy rzeczywiście w pewnych sytuacjach pracownik także powinien być obciążony należnościami składkowymi? Dowiedz się więcej na ten temat.

Ważny od: 08.01. 2019 r.

Główny księgowy musi zwrócić pracodawcy to co należało zapłacić urzędowi skarbowemu

Tworząc w firmie systemy, dzięki którym może ona obniżyć zobowiązania podatkowe uważaj na obowiązujące przepisy. Jeżeli po kontroli skarbowej okaże się, że Twoje rozliczenia są zaniżone zostaniesz nie tylko zwolniony z pracy, ale będziesz musiał oddać firmie to, co powinna była zapłacić fiskusowi, nawet jeżeli dzięki Tobie odniosła korzyści w postaci zysków z ulokowanych lub inwestowanych środków „zaoszczędzonych”, w sposób sprzeczny z prawem, na podatkach.

Ważny od: 24.12. 2018 r.

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podjął pracę u innego pracodawcy. Co ze składkami ZUS?

Czy należy oskładkować pakiet medyczny dla pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podjął pracę u innego pracodawcy? Sprawdźmy.

Ważny od: 17.12. 2018 r.

Kontrakt i pozarolnicza działalność gospodarcza. Czy wystąpi zbieg do ubezpieczeń w przypadku osoby zarządzającej firmą?

Po raz kolejny ZUS przypomniał, że w sytuacji, kiedy w ramach posiadanego wpisu do CEiDG osoba osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o PIT i równocześnie osiąga przychody na podstawie kontraktu menadżerskiego – następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, który rozstrzyga się na zasadach ogólnych.

Ważny od: 13.12. 2018 r.

Czy wydatek za najem mieszkania można zaliczyć do kosztów

Zdarza się, że przedsiębiorcy wykonują swoją pracę poza miejscowością, w której mieszkają. Dojazdy pochłaniają dużo pieniędzy i czasem bardziej opłacalne jest wynajęcie mieszkania. Czy taki wydatek może być firmowym kosztem?

Ważny od: 05.12. 2018 r.

Kiedy przelicza się podstawę wymiaru zasiłku na nowo

Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Płatniczka składek jeszcze w tym samym roku korzystała z zasiłku opiekuńczego. ZUS jednak ustalając kwotę zasiłku opiekuńczego przyjął jako podstawę wymiaru tego zasiłku najniższą dopuszczalną podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Podstawa ta była ponad 3-krotnie niższa niż przyjęta dla zasiłku macierzyńskiego. Kto miał rację? ZUS czy płatniczka składek? Przeczytaj tekst i sprawdź, jak orzekł w tej sprawie Sąd Najwyższy. Dowiedz się, czydwutygodniowa przerwa w ubezpieczeniu chorobowym może być powodem przeliczenia zasiłku na nowo.

Ważny od: 04.12. 2018 r.

Czy zawsze wydatki na imprezę integracyjną zaliczysz do kosztów

Przedsiębiorstwo organizuje wyjazdy dla pracowników i współpracowników. Sprawdźmy, czy koszty takich imprez można bez obaw zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ważny od: 30.11. 2018 r.

Służbowy garnitur – sprawdź, kiedy przedsiębiorca odliczy VAT

Firma, która kupuje pracownikom służbowe ubrania musi zadbać o to, aby jej logo było dobrze widoczne. W przeciwnym razie mogą pojawić się kłopoty z odliczaniem VAT.

Ważny od: 29.11. 2018 r.

Poznaj skutki podatkowe wręczenia pracownikowi prezentu z okazji święta firmy

Jedna z firm, która obchodziła jubileusz, przekazała swoim podwładnym upominki. Sprawdźmy, jakie ma to skutki podatkowe.

Ważny od: 28.11. 2018 r.

Jak opłacać składki za delegowanych pracowników

Przedsiębiorcawysyła pracowników do państw UE inalicza składki na ubezpieczenia społeczne zgodnie z polskimi przepisami. Opłaca je w Polsce oczywiście po uzyskaniu zaświadczenia A1. Co w sytuacji, kiedy będzie wypłacał jednemu pracownikowi więcej niż jedno wynagrodzenie w tym samym miesiącu i przychód będzie przekraczał kwotę przeciętnego wynagrodzenia? Jak obliczać składki? Poznaj stanowisko przedsiębiorcy i ZUS. Kto ma rację?

Ważny od: 27.11. 2018 r.

Jakie skutki w VAT mają zawinione niedobory

Jeżeli niedobory wykryte w czasie inwentaryzacji  powstały z przyczyn zależnych od podatnika, mamy do czynienia z niedoborami zawinionymi. Ma to swoje skutki w VAT. Sprawdź, jakie.

Ważny od: 22.11. 2018 r.

Czy składka na ubezpieczenie na życie powinna być włączona do podstawy wymiaru

Pracodawca umożliwił pracownikom i zleceniobiorcom zakup polisy grupowego ubezpieczenia na życie po cenach niższych niż detaliczne. Wobec tego zawarł umowę grupowego ubezpieczenia na życie oraz współfinansuje koszty usługi. Czy składkę należy wliczyć do podstawy wymiaru?

Ważny od: 19.11. 2018 r.

Czy można pozbawić zasiłku tylko za okres faktycznej pracy

Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę, w którejosoba niezdolna do pracy po rozwiązaniu umowy o pracę podejmuje jeszcze pracę na zlecenie. Sprawdźmy, czy ZUS, może ją pozbawić zasiłku za cały okres niezdolności do pracy.

Ważny od: 15.11. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma