Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Kierownicy niższego szczebla pracujący w nadgodzinach powinni otrzymać wynagrodzenie

Zdaniem Sądu Najwyższego kierownik średniego szczebla ma prawo do wynagrodzenia z tytułu nadgodzin wówczas, gdy organizacja pracy wymusza na nim regularną pracę poza normalnymi godzinami. W przypadku tych kierowników powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy. Co w sytuacji, kiedy jej nie ma? Sprawdźmy.

Ważny od: 26.04. 2019 r.

Przedsiębiorca, który w ramach działalności nie świadczy usług dla byłego pracodawcy ma prawo do ulgi na start i preferencyjnych składek

ZUS przypomina, że przedsiębiorca podejmujący współpracę ze swoim byłym pracodawcą nabędzie prawo do „ulgi na start” i prawo do opłacania składek w preferencyjnej wysokości jeżeli spełni wymagane przepisami warunki. Wystarczy aby zakres wykonywanej przez niego działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, aby nie miał prawa do opłacania składek na ZUS w preferencyjnej wysokości.

Ważny od: 24.04. 2019 r.

E-faktura musi zawierać ustawowe elementy

Podatnik miał wątpliwości, czy skutecznym wydaniem nabywcy faktury VAT jest także jej przesłanie w formie elektronicznej w formacie PDF z wykorzystaniem i za pośrednictwem aplikacji mobilnej? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tej sprawie organ podatkowy.

Ważny od: 17.04. 2019 r.

Poznaj ważny wyrok dotyczący zmiany stawek amortyzacyjnych

W wyroku o sygn. akt III SA/Wa 566/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł o możliwości dokonywania zmiany stawek amortyzacyjnych do aktualnie amortyzowanych środków trwałych, także w stosunku do minionych lat podatkowych. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 16.04. 2019 r.

Firma może udowodnić wypłatę należności pracowniczych bez pokwitowań pracownika

Pracodawca nie musi mieć pokwitowania od pracownika, aby udowodnić, że wypłacił mu należności pracownicze np. z tytułu podróży służbowych. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego. Co to oznacza? Jakie dowody wystarczą, kiedy zaistnieje spór pomiędzy Twoją firmą, a byłym pracownikiem? Sprawdźmy.

Ważny od: 16.04. 2019 r.

Sprawdź, czy wydatki na szkolenia w całości można zaliczyć do kosztów

Czy ponoszone przez spółkę koszty usług szkoleniowych podlegają ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko dyrektora KIS.

Ważny od: 15.04. 2019 r.

Muszą być pewne dowody, aby rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z jego winy

Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca, który rozwiązuje umowę o pracę z winy pracownika musi wykazać, że dany czyn zabroniony, lub wyrządzenie przez pracownika szkody zostały faktycznie popełnione. Jeżeli brak jest tej pewności, nie można kwalifikować go jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym nie można rozwiązać umowy o pracę z winy pracownika. Takie wnioski płyną z ostatniego wyroku Sądu Najwyższego. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ważny od: 10.04. 2019 r.

Zawiadomienie o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia musi trafić do pełnomocnika

Ustanowienie przez podatnika pełnomocnika w postępowaniu podatkowym oznacza konieczność doręczania korespondencji związanej z tym postępowaniem pełnomocnikowi. Tak wynika z uchwały NSA z 18 marca 2019 r., niezwykle ważnej dla podatników.

Ważny od: 08.04. 2019 r.

Czy opłaca się składki na ZUS od umowy zlecenia za studenta będącego członkiem rodziny

Przedsiębiorca chciałby zatrudnić syna, który kontynuuje naukę na studiach dziennych. Praca będzie pracą sezonowa, a zlecenia mają być nieregularne. Czy właściwą formą zatrudnienia będzie zatrudnienie go na umowę zlecenia? Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tego tytułu? Poznaj odpowiedź, dzięki temu upewnisz się, jak postąpić, aby uniknąć kłopotu.

Ważny od: 02.04. 2019 r.

Upewnij się, jakie skutki w VAT ma sprzedaż poleasingowego samochodu

Przedsiębiorca zamierza sprzedać auto wykupione z leasingu operacyjnego. Sprawdźmy, jakie ma to skutki w podatku od towarów i usług.

Ważny od: 01.04. 2019 r.

Sprawdź, jak rozliczyć koszty kolacji biznesowej

Spotkania z kontrahentami w restauracji to obecnie standard. Jednak wciąż jest wiele wątpliwości, czy wydatki poniesione na obiad z partnerem biznesowym można zaliczyć bez obaw do kosztów podatkowych. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio dyrektor KIS.

Ważny od: 01.04. 2019 r.

Dowiedz się, kiedy przedsiębiorca wykonujący wolny zawód nabędzie prawo do „małego ZUS”

ZUS zajął stanowisko w sprawie przedsiębiorcy wykonującego wolny zawód w zakresie prawa do opłacania przez niego składek od najniższej podstawy wymiaru składek. Poznaj jego stanowisko i dowiedz się, kiedy w takim przypadku przysługuje prawo do „małego ZUS”.

Ważny od: 22.03. 2019 r.

Kiedy straty spowodowane kradzieżą można zaliczyć do kosztów

Podatnik nie może bezwzględnie kwalifikować do kosztów podatkowych wydatków będących następstwem niezachowania przez niego należytej staranności – wyjaśnił dyrektor KIS. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 18.03. 2019 r.

Czy od umowy licencyjnej odprowadza się składki na ZUS

Fundacja w ramach działalności statutowej ma zamiar wydawać tłumaczenia książek obcojęzycznych. W związku z tym będzie zawierać umowy licencyjne o stworzenie przekładu i udzielenie zezwolenia na korzystanie z niego. Fundacja pyta, czy w takiej sytuacji powinna odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od umowy licencyjnej. Jaka jest odpowiedź ZUS? Sprawdźmy.

Ważny od: 15.03. 2019 r.

Nie wszystkie wydatki na otwarcie zakładu to reklama

Organizacja imprezy firmowej wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba przy tym uważać, że niektóre wydatki mogą zostać przez skarbówkę uznane za reprezentację.

Ważny od: 13.03. 2019 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma