W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w kwestii rozliczania przychodów uzyskiwane przez małoletniego z tytułu praw autorskich. Sprawdźmy jego stanowisko i komentarz eksperta.
Ważny od: 08.11. 2019 r.
Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie ubezpieczenia społecznego artystów i twórców. Wnioski jakie z niego płyną to m.in. takie, że aby skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców trzeba stanąć przed komisją ministerialną i uzyskać stosowną decyzję w postępowaniu administracyjnym. Dowiedz się więcej na ten temat.
Ważny od: 07.11. 2019 r.
Zdarza się, że przedsiębiorca wykonuje zlecenia za granicą. Czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Zobaczmy, jakie zajął stanowisko w tej kwestii.
Ważny od: 30.10. 2019 r.
Generalnie koszty dojazdu do pracy w postaci biletów przejazdu środkami komunikacji publicznej przekazywanych pracownikom na przejazdy do miejsca pracy i z powrotem korzystają z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak są takie sytuacje, kiedy pracodawca musi opłacić składki na ZUS od wartości zakupionych biletów komunikacji dla pracowników. Sprawdźmy, kiedy tak się dzieje.
Ważny od: 17.10. 2019 r.
W sytuacji, kiedy pracownik jest zatrudniony w zadaniowym czasie pracy, pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonowania jego godzin pracy. Jest to zrozumiałe o tyle, że w tym systemie nie liczy się liczba godzin przepracowanych, a zrealizowanie zadań nałożonych przez pracodawcę na pracownika. Jak w takim przypadku, pracownik może udowodnić, że pracował w godzinach nadliczbowych? Czy pracodawca w razie sporu w sądzie będzie musiał mu zapłacić wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Sprawdźmy.
Ważny od: 14.10. 2019 r.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą – w tym przedsiębiorcy – mogą otrzymać zwrot tylko części składek opłaconych za miesiące, w których byli niezdolni do pracy z powodu choroby i otrzymywali zasiłek chorobowy. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego wydanej 11 lipca 2019 r. (III UZP 1/19).
Ważny od: 02.10. 2019 r.
Podatniczka rozpoczęła w 2019 r. swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą. Zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00 z pominięciem ulg dla nowych firm ze względu na to, że wykonuje pracę dla swojego byłego pracodawcy, u którego była zatrudniona na umowę o pracę w ramach stażu specjalizacyjnego. Czy może teraz skorzystać z „ulgi na start” w sytuacji, kiedy nie wyraziła takiej chęci na samym początku rozpoczynania działalności? Co z prawem do preferencyjnego 2 letniego ZUS, jeżeli wykonywane usługi dla byłego pracodawcy pokrywają się z pracą wykonywaną u niego?
Ważny od: 27.09. 2019 r.
Coraz więcej przedsiębiorców wybiera hulajnogę elektryczną jako sposób dotarcia do swoich klientów. Poznaj stanowisko organów podatkowych i dowiedz się, czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Ważny od: 23.09. 2019 r.
Przedsiębiorca postanowił przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Sprawdź, czy po przekształceniu swojej firmy w spółkę kapitałową ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe w dotychczasowej wysokości. Poznaj stanowisko ZUS i upewnij się, że postępujesz prawidłowo.
Ważny od: 29.08. 2019 r.
Ważny od: 28.08. 2019 r.
Przedsiębiorca likwiduje biznes w trakcie roku i po przerwie w tym samym roku otwiera nową działalność. Czy w nowo otwartym przedsiębiorstwie może zmienić formę opodatkowania? Sprawdźmy, jakie jest stanowisko organu podatkowego.
Ważny od: 23.08. 2019 r.
Sąd Najwyższy zajął się kwestią, czy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego rodzice, prowadzący pozarolniczą działalność (w tym działalność gospodarczą) nadal są ubezpieczeni w ZUS z tytułu prowadzenia firmy lub innej działalności pozarolniczej, czy już nie? Sprawdźmy, jakie jest jego stanowisko.
Ważny od: 21.08. 2019 r.
Czy przychód pracownika w postaci sfinansowania kosztów studiów podyplomowych przez inny podmiot niż pracodawca korzysta ze zwolnienia od podatku PIT? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy, sprawdź jego stanowisko.
Ważny od: 21.08. 2019 r.
Czy wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych oraz karnetów sportowych, zarówno w części przypadającej na pracowników, jak i na członków ich rodzin, będą stanowiły koszty podatkowe? Poznaj najnowsze stanowisko organów podatkowych.
Ważny od: 20.08. 2019 r.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce miał wątpliwości związane z opłacaniem składek na ZUS. Problem pojawił się w momencie podjęcia przez niego pracy w jednym z państw UE. Przedsiębiorca uznał, że w Polsce już nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a ZUS powinien zwrócić mu opłacone składki. Czy miał rację?
Ważny od: 19.08. 2019 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.