W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Wynagrodzenia wypłacone pracownikom oraz wynagrodzenia refakturowane na spółkę przez jednostki macierzyste, stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodu – takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora KIS. Poznaj szczegóły i sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 13.07. 2020 r.
Minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą tego, czy spadkobierca ma obowiązek sporządzania spisu z natury i opodatkowania VAT towarów, które nabył w ramach spadkobrania po zmarłym przedsiębiorcy, jeżeli zamierza wykorzystywać nabyte towary we własnym biznesie.
Ważny od: 15.06. 2020 r.
Sprzedaż z tytułu świadczonych usług najmu krótkoterminowego nie musi oznaczać obowiązku ewidencjonowana przy pomocy kasy rejestrującej. Trzeba jednak spełnić określone warunki.
Ważny od: 10.06. 2020 r.
4 czerwca 2020 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała opinię w sprawie E. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w S. przeciwko Ministrowi Finansów (sygn. C-335/19). Rzecznik zajęła zdecydowane stanowisko o sprzeczności polskich przepisów o uldze na złe długi z prawem unijnym. W konsekwencji opinia Rzecznika stwarza m.in. szansę na odzyskanie VAT w sytuacji nieuregulowania przez dłużników należności, gdy dłużnicy ci są w stanie upadłości lub likwidacji.
Ważny od: 09.06. 2020 r.
Organ podatkowy wypowiedział się odnośnie skutków nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa przez jednego małżonka na rzecz drugiego małżonka. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź komentarze eksperta.
Ważny od: 13.05. 2020 r.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie polskiej spółki Dong Yang Electronics (C-547/18). Trybunał rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w VAT. Poznaj skutki wyroku i sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 13.05. 2020 r.
Organ podatkowy wypowiedział się w kwestii skutków podatkowych związanych ze zbyciem nieruchomości nabytej w spadku, w sytuacji gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od nabycia. Sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 06.05. 2020 r.
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze w zawyżonej stawce? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Ważny od: 12.03. 2020 r.
Czy przy wyborze sposobu określenia proporcji w zakresie wydatków inwestycyjnych dotyczących infrastruktury wodnokanalizacyjnej, przy braku możliwości dokonania bezpośredniej alokacji, gmina może zastosować prewspółczynnik metrażowy? W tej sprawie wypowiedział się WSA w Gliwicach. Sprawdźmy stanowisko sądu.
Ważny od: 25.02. 2020 r.
Przed WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 544/19) toczył się spór o konieczności, czy może jej braku, opodatkowania VAT wydawania przez placówki oświatowe w imieniu gminy duplikatów legitymacji uczniowskich oraz świadectw. Sprawdź skutki wydanego wyroku i komentarz eksperta.
Ważny od: 21.02. 2020 r.
Czy dofinansowanie pracownikom przez zakład pracy kart Multisport można uznać za koszty uzyskania przychodów? Sprawdź stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.
Ważny od: 19.02. 2020 r.
Jakie są obowiązki płatnika w przypadku korzystania przez pracownika z samochodu służbowego w celu dojazdów z miejsca garażowania do miejsca wykonywania obowiązków służbowych? Poznaj stanowisko dyrektora KIS.
Ważny od: 31.01. 2020 r.
Od 2020 roku fakturę do paragonu można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Niestosowanie się do nowych wymogów oznacza sankcje.
Ważny od: 29.01. 2020 r.
WSA w Warszawie wypowiedział się w kwestii prawa do odliczenia VAT z faktury związanej z organizacją spotkań biznesowych i uroczystości otwarcia nowej spółki. Poznaj szczegóły.
Ważny od: 27.01. 2020 r.
Jaką stawą VAT opodatkować świadczenie usług przechowywania instrumentów finansowych? Wyjaśnienie znajdziemy w najnowszej interpretacji ogólnej ministra finansów. Sprawdź szczegóły i poznaj komentarz eksperta.
Ważny od: 24.01. 2020 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.