Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Zdaniem fiskusa refakturowanie pakietów medycznych niekoniecznie z kasą fiskalną

Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak zamierza dodatkowo sprzedawać we własnym imieniu swoim klientom – osobom fizycznym – pakiety medyczne, w ramach których, za miesięczną opłatą, zostanie im zapewniona opieka medyczna w określonym zakresie w okresie obowiązywania umowy. Pakiety medyczne mają obejmować szereg usług medycznych świadczonych na odległość za pomocą platformy konsultacji medycznych. Czy potrzebna jest kasa fiskalna?

Ważny od: 11.03. 2021 r.

Posiłki dla zleceniobiorców w kosztach? – poznaj nowe stanowisko organów podatkowych

Do tej pory organy podatkowe uważały, że wydatki poniesione na artykuły spożywcze udostępnione osobom zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Nowa interpretacja podatkowa zmienia to stanowisko. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 10.03. 2021 r.

Potwierdzenie zamówienia: sprawdź, czy taki dokument to faktura uproszczona

Potwierdzenie przyjęcia zamówienia jest dokumentem wystawianym kontrahentowi w celu poinformowania go o przyjęciu złożonego zamówienia do realizacji. Czy taki dokument można uznać za fakturę uproszczoną? Poznaj stanowisko skarbówki.

Ważny od: 09.03. 2021 r.

Ważny wyrok TK w sprawie nieruchomości przedsiębiorcy

Grunty, budynki i budowle stanowiące majątek prywatny przedsiębiorcy nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Ważny od: 26.02. 2021 r.

Audyt wewnętrzny w gminie (WK.60.28.2020)

Ważny od: 25.02. 2021 r.

Odliczenie VAT – czy przysługuje od inwestycji związanej z rozbudową świetlicy

Organ władzy publicznej będzie uznany za podatnika VAT w dwóch przypadkach, tj. gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz, gdy wykonuje czynności mieszczące się w ramach zadań, ale czyni to na podstawie umów cywilnoprawnych – przypomniał organ podatkowy. Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na rozbudowę świetlicy?

Ważny od: 25.02. 2021 r.

Wypłata w trakcie roku zaliczek na poczet zysku spółki komandytowo-akcyjnej – ważny wyrok NSA

Czy wypłata w trakcie roku zaliczek na poczet zysku komplementariuszom spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu CIT? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio NSA. Mając na uwadze to, że spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT od 1 stycznia 2021 r. (albo 1 maja 2021 r.), stanowisko NSA może mieć kluczowe znaczenie dla komandytariuszy spółek komandytowych – uważa Ewa Guerri, doradca podatkowy, menadżer w ACCREO. Poznaj skutki tego wyroku.

Ważny od: 24.02. 2021 r.

Jakie są skutki zmiany umowy leasingu? MF wyjaśnia w interpretacji ogólnej

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało kolejną interpretację ogólną. Tym razem dotyczącą skutków podatkowych przy leasingu. Ministerstwo publikuje wyjaśnienia w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zobacz, jakie wnioski płyną z interpretacji w sprawie leasingu.

Ważny od: 22.02. 2021 r.

Udział w szkoleniu organizowanym przez samorząd zawodowy – jakie skutki w PIT

Organy podatkowe traktowały udział w szkoleniu organizowanym przez samorząd jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu. Czy członkowie samorządów zawodowych mogą się przestać martwić kwestią PIT w przypadku szkoleń organizowanych przez izby? Nowa interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów rozwiewa wątpliwości podatników. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 22.02. 2021 r.

Wynagrodzenia strażaków z budżetu gminy (WA-023/5/21)

Ważny od: 22.02. 2021 r.

Sprawdź, czy sfinansowanie studiów studenta będzie dla firmy kosztem podatkowym

Zdarza się, że przedsiębiorca zatrudnia w swojej firmie dziecko. Czy wydatki na studia córki będą kosztem uzyskania przychodów w działalności gospodarczej ojca? W tej sprawie ostatnio wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź stanowisko dyrektora KIS.

Ważny od: 18.02. 2021 r.

Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie kart paliwowych – co z niej wynika

Karty paliwowe,  narzędzie do bezgotówkowego zakupu paliw i innych produktów na stacjach jest coraz popularniejszym narzędziem. W praktyce podatnicy mają dużo kłopotów z rozliczaniem transakcji z użyciem kar paliwowych. MF właśnie wydało interpretację w tej sprawie. Czy rozwiąże ona wątpliwości z rozliczaniem VAT przy użyciu kart paliwowych?

Ważny od: 17.02. 2021 r.

Sprawdź, czy zwrot za biurko do pracy zdalnej generuje przychód

Czy zwrot przez szefa kosztu zakupu przez pracownika sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej podlega PIT? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 12.02. 2021 r.

NSA: Interpretacje podatkowe w sprawie MDR powinny być wydawane

Do tej pory organy podatkowe odmawiały podatnikom wydawania interpretacji w kwestiach dotyczących raportowania schematów podatkowych  (MDR). Niedawno NSA wydał ważny wyrok w tej sprawie. Poznaj konsekwencje tego wyroku.

Ważny od: 11.02. 2021 r.

Czy usługi z miejscem świadczenia poza krajem są wliczane do limitu zwolnienia podmiotowego

Chociaż zagadnienie to nie budzi poważniejszych kontrowersji czy sporów, to jednak nastręcza niektórym podatnikom problemów praktycznych. Chodzi o zastosowanie zwolnienia podmiotowego z VAT przy wykonywaniu części czynności poza krajem.

Ważny od: 08.02. 2021 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma