W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Czy pracownik, któremu pracodawca finansuje nocleg w czasie wykonywania firmowych zadań uzyskuje przychód podatkowy podlegający PIT? Jak rozliczać zwrot za darmowy kwatery dla pracowników? Poznaj stanowisko NSA i zobacz, czy od darmowej kwatery dla pracownika naliczyć podatek.
Ważny od: 05.09. 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. istnieje możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie stosowanie przepisów jest dobrowolne. Pojawiają się już pierwsze interpretacje podatkowe dotyczące KSeF. Ostatnio skarbówka wypowiedziała się na temat powstania obowiązku podatkowego od najmu, w przypadku gdy uzależniony jest on od wystawienia faktury ustrukturyzowanej.
Ważny od: 22.07. 2022 r.
Udostępnianie pracownikom artykułów spożywczych, np.: soków, kawy, herbaty, to obecnie standard w większości firm. Kłopot pojawia się z rozliczaniem takich wydatków. Czy posiłki dla pracowników i współpracowników można zaliczyć do kosztów podatkowych? W tej sprawie wypowiedziała się skarbówka.
Ważny od: 28.06. 2022 r.
Czy przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną w sytuacji gdy sprzeda samochód i urządzenia chłodnicze w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? W tej sprawie wypowiedział się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poznaj jego stanowisko.
Ważny od: 27.06. 2022 r.
Organ podatkowy wypowiedział się odnośnie do darmowego noclegu dla zagranicznych pracowników. Czy powstanie przychód podatkowy?
Ważny od: 10.05. 2022 r.
Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę 7 sędziów (sygn. III FPS 2/21), zgodnie z którą dodatnia wartość firmy (goodwill) nie jest prawem majątkowym. Poznaj szczegóły uchwały i poznaj konsekwencje w praktyce.
Ważny od: 23.02. 2022 r.
Podatnicy mają prawo do wstecznego korygowania stawek amortyzacyjnych za okresy, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Jest to możliwe na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Tak orzekł 3 lutego 2022 r. NSA w precedensowym wyroku (sygn. II FSK 1413/19). Poznaj szczegóły.
Ważny od: 15.02. 2022 r.
Dyrektor KIS wydał ostatnio interpretację indywidualną dotyczącą podatnika, który działa w branży handlowej. Sprawa dotyczyła kwestii odliczania VAT od wydatków na samochód wyścigowy. Jakie jest stanowisko skarbówki w tej sprawie? Sprawdźmy.
Ważny od: 14.02. 2022 r.
Skarbówka wypowiedziała się ostatnio w kwestii najmu prowadzonego przez małżeństwo. Osoby te pozostają w związku małżeńskim w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. W rozliczeniach i na rachunkach za usługi najmu jako wynajmujący widnieją oboje małżonkowie. Mąż nie prowadzi działalności, zaś żona świadczy usługi stomatologiczne oraz medycyny estetycznej, będąc podatnikiem zwolnionym z VAT. Czy w takiej sytuacji limit zwolnienia podmiotowego przysługuje każdemu z małżonków osobno? Sprawdźmy.
Ważny od: 09.02. 2022 r.
Wiele firm udostępnia pracownikom służbowe samochody i pozwala na parkowanie aut pod domem. W ten sposób pracownik może sprawniej wykonać swoje służbowe zadania. W takich sytuacjach pojawia się problem z odliczaniem pełnego VAT. Skarbówka nie pozwala w takich sytuacjach na odliczenie pełnego VAT. Sądy stoją jednak po stronie podatników. W sprawie parkowania auta pod domem pracownika wypowiedział się ostatnio sąd w Opolu. Sprawdź jego stanowisko.
Ważny od: 26.01. 2022 r.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się niedawno w kwestii PIT od posiłku dla pracownika. Czy szef, który dofinansowuje pracownikom posiłek musi rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń i opodatkować PIT? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Ważny od: 28.10. 2021 r.
Podatnik, który sprzeda mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu, musi zapłacić PIT. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania będą przeznaczone na cele mieszkaniowe. W najnowszej interpretacji ogólnej z 13 października 2021 r. MF doprecyzował, jakie to wydatki. Więcej na temat wydatków na cele mieszkaniowe.
Ważny od: 21.10. 2021 r.
Minister finansów wydał interpretację ogólną, która dotyczy zwolnienia z VAT w odniesieniu do usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Minister finansów uporządkował dzięki temu niejednolite stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Jakie są praktyczne skutki tej interpretacji? Jaką zastosować stawkę VAT od wynajmu mieszkania?
Ważny od: 19.10. 2021 r.
Ważny od: 14.10. 2021 r.
Skarbówka wypowiedziała się niedawno w kwestii wydatków na programy motywacyjne dla pracowników. Czy takie wydatki firma zaliczy do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Ważny od: 14.10. 2021 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.