W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Czy nowe podejście Ministerstwa Finansów do dofinansowania z tarczy finansowej PFR spowoduje opodatkowanie otrzymanych subwencji? Poznaj najnowszą interpretację skarbówki.
Ważny od: 10.11. 2020 r.
Czy przedsiębiorstwo ma prawo do 0% stawki VAT, jeśli wywóz towarów za granicę potwierdzi dokumentami elektronicznymi? W tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.
Ważny od: 19.10. 2020 r.
15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie dotyczącej zgodności przepisów polskiej ustawy VAT w zakresie tzw. ulgi na złe długi z regulacjami unijnymi (C-335/19). Poznaj skutki tego wyroku i sprawdź komentarz ekspertów.
Ważny od: 19.10. 2020 r.
Jakie skutki podatkowe ma przekazanie składników majątku wspólnikom w związku z likwidacją spółki z o.o.? W tej sprawie wypowiedział się NSA, poznaj komentarz eksperta do wydanego wyroku.
Ważny od: 12.10. 2020 r.
NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą zachowania przez organ podatkowy terminu do przedłużenia zwrotu różnicy VAT przy dokonywaniu doręczeń w formie dokumentu elektronicznego. Poznaj szczegóły i komentarz eksperta.
Ważny od: 09.10. 2020 r.
Organ podatkowy wypowiedział się w sprawie skutków wypłaty odszkodowania wypłaconego prezesowi zarządu za jego rezygnację. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź, czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Ważny od: 08.10. 2020 r.
Minister Finansów 15 września 2020 r. wydał długo wyczekiwaną interpretację ogólną w sprawie zasad stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi lub korzystania z praw autorskich przez twórców. Interpretacja określa, kiedy i pod jakimi warunkami istnieje możliwość uznania wynagrodzenia za honorarium autorskie, w stosunku do którego znajdują zastosowanie podwyższone koszty podatkowe.
Ważny od: 30.09. 2020 r.
Czy paliwo do samochodów służbowych jest objęte ryczałtem? Minister finansów wydał właśnie interpretację ogólną dotyczącą przepisów, które weszły w życie w 2015 roku, jednak do dziś budziły wiele wątpliwości interpretacyjnych. Omawiamy je szczegółowo. Sprawdź, skutki tej interpretacji w praktyce i dowiedz się, czy paliwo do samochodów służbowych zostanie objęte ryczałtem.
Ważny od: 28.09. 2020 r.
Zwrot kosztów w związku używaniem pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy jest wolny od podatku dochodowego tylko po spełnieniu ustawowych warunków i dotyczy wąskiej grupy podatników. Dowiedz się więcej.
Ważny od: 08.09. 2020 r.
Stosowanie MPP w praktyce wciąż sprawia sporo problemów. Jeden z nich dotyczy tego, czy każdą fakturę oznaczać dopiskiem „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Sprawdź szczegóły.
Ważny od: 24.08. 2020 r.
Podatnik prowadzi sklep, w którym oprócz towarów, sprzedawane są też kawa i kanapki – czy od przyszłego roku trzeba mieć kasę online? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko.
Ważny od: 18.08. 2020 r.
Przedsiębiorca musi dochować należytych staranności, aby uchronić się przed skutkami niezgodnych z prawem działań osób zatrudnionych w firmie - przypomniał organ podatkowy. Poznaj szczegóły sprawy i zobacz, kiedy straty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Ważny od: 17.08. 2020 r.
Wydatek na kawę i kanapki dla osób zatrudnionych na umowę o pracę pozwalają pracodawcy na odliczenia. Inaczej będzie w przypadku osób na umowach zlecenia i o dzieło.
Ważny od: 24.07. 2020 r.
Dowiedz się, jakie skutki podatkowe ma zbycie lokalu mieszkalnego, które było środkiem trwałym w prowadzonym biznesie.
Ważny od: 21.07. 2020 r.
Przedsiębiorca zamierza kupić samochód osobowy o wartości powyżej 15.000 zł od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, zapłata nastąpi z pominięciem rachunku bankowego. Czy zapłata gotówką nie wykluczy wydatku z kosztu uzyskania przychodów? Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 20.07. 2020 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.