Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Czy zawsze od działalności trzeba opłacać składkę zdrowotną

Przedsiębiorca prowadzi dwie działalności. Czy od każdej z nich musi opłacać składkę zdrowotną? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS i upewnij się, że dobrze rozliczasz przedsiębiorcę.

Ważny od: 14.06. 2019 r.

Najnowszy wyrok TSUE dotyczący leasingu zwrotnego

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE o sygn. akt C-201/18 leasing zwrotny (ang. sale and lease back) powinien być traktowany jako jedna usługa o charakterze finansowym, zwolniona z VAT. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?

Ważny od: 13.06. 2019 r.

Poznaj skutki podatkowe dofinansowania do wyjazdu integracyjnego

Szef zorganizował wycieczkę dla pracowników, wyjazd jest dofinansowany z ZFŚS. Jakie są w związku z tym obowiązki płatnika? Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 10.06. 2019 r.

Czy specjaliści współpracujący z firmami mogą się rozliczać jak przedsiębiorcy

Poznaj stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta dotyczący skutków podatkowych zawarcia umów współpracy ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Ważny od: 06.06. 2019 r.

Jak rozpoznać obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

2 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie nr C-224/18, w którym rozstrzygnął, jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego VAT w branży budowlanej.  Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.

Ważny od: 04.06. 2019 r.

Kiedy można wyłączyć z podstawy opodatkowania bonus w postaci polisy grupowego ubezpieczenia przyznany pracownikom

Aby móc wyłączyć z podstawy oskładkowania wartość polisy grupowego ubezpieczenia na życie i zdrowie w części współfinansowanej przez pracodawcę muszą być spełnione dwa warunki. Po raz kolejny stanowisko to potwierdził ZUS w wydanej interpretacji. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 30.05. 2019 r.

Przedsiębiorca świadczy usługi tylko dla jednego kontrahenta. Czy ma prawo do „małego ZUS”

ZUS przypomniał, kiedy osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą przysługuje prawo do „małego ZUS.” Poznaj jego najnowszą interpretację i sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc opłacać „mały ZUS”.

Ważny od: 29.05. 2019 r.

Nie opłaca się składek na ZUS za członków zarządu

ZUS potwierdził, że spółka z o.o. która powołała prezesa, a także członków zarządu do pełnienia tych funkcji w zarządzie nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wypłacanych im wynagrodzeń.

Ważny od: 29.05. 2019 r.

Ważny wyrok TSUE dotyczący rozliczenia VAT w transakcjach za pomocą kart paliwowych

W dniu 15 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C‑235/18 (Vega International Car Transport and Logistic – Trading GmbH), w którym ocenił schemat rozliczeń dokonywanych za pomocą kart paliwowych. Z uwagi na popularność kart paliwowych, orzeczenie TSUE może mieć wpływ na wielu podatników VAT.

Ważny od: 22.05. 2019 r.

Pracownik ma miesiąc na rozwiązanie natychmiastowe umowy o pracę z winy pracodawcy

W sytuacji, kiedy pracodawca nie przestrzega przepisów bhp i tym samym naraża pracownika na niebezpieczeństwo pracownik może rozwiązać z nim umowę o pracę z jego winy bez wypowiedzenia. W takim przypadku przysługuje mu odszkodowanie, które pracodawca powinien mu wypłacić za okres wypowiedzenia. Warunkiem otrzymania odszkodowania jest zachowanie miesięcznego terminu na złożenie wypowiedzenia od chwili powzięcia informacji o naruszeniach obowiązków. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony pracodawca nie wypłaca żadnej rekompensaty pieniężnej. Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie i dowiedz się więcej na ten temat, aby mieć pewność, że postępujesz prawidłowo w takiej sytuacji.

Ważny od: 20.05. 2019 r.

Sprawdź, czy zwrot za paliwo jest dodatkowym przychodem pracownika

Organy podatkowe uważają, że koszty paliwa wykorzystywanego do celów prywatnych przez podwładnego nie są elementem ryczałtu, ale stanowią odrębne nieodpłatne świadczenie. Sądy mają jednak inne zdanie w tej kwestii.

Ważny od: 10.05. 2019 r.

Błąd pracodawcy w opłacaniu składek ZUS – co z przychodem pracownika?

Czy zapłata za pracownika zaległych składek na ubezpieczenie społeczne (w części, w której obciążają wynagrodzenie pracownika) stanowi przychód w PIT, i czy spółka ma obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od takich świadczeń? W tej sprawie wypowiedział się NSA. Sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 09.05. 2019 r.

Czy odliczysz koszty związane z prowadzeniem firmy w domu

Przedsiębiorcy często prowadzą swój biznes w mieszkaniu. Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na utrzymanie lokum, w sytuacji, gdy nie ma wyodrębnionego pomieszczenia na firmę? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 01.05. 2019 r.

Poznaj skutki podatkowe związane z organizacją pikniku firmowego

Czy udział w zakładowym festynie generuje przychód dla pracowników? Jakie skutki w PIT ma wręczenie nagród w konkursach sportowych organizowanych na firmowym pikniku integracyjnym? W tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 29.04. 2019 r.

Za zatrudnionego członka rodziny trzeba opłacać składki tak jak za przedsiębiorcę

ZUS przypomniał, że wysokość wynagrodzenia zatrudnionego członka rodziny nie ma znaczenia, aby uznać go za osobę współpracująca. Jeżeli członek rodziny spełnia kryteria osoby współpracującej trzeba za niego opłacać składki w pełnej wysokości, tak jak za przedsiębiorcę.

Ważny od: 29.04. 2019 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma