Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Kiedy można odliczyć VAT z faktur od zagranicznego kontrahenta

Przedsiębiorca nabył usługi od kontrahenta zagranicznego mającego w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Czy ma prawo odliczyć VAT? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 12.03. 2019 r.

Odszkodowanie wypłacane w związku z brakiem oferty ponownego zatrudnienia. Czy podlega składkom

Sprawdź, czy wypłata odszkodowania rekompensującego pracownikowi rozwiązanie stosunku pracy podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Ważny od: 08.03. 2019 r.

Poznaj skutki w VAT związane z wycofaniem z działalności gospodarczej środków trwałych

Czy w przypadku wycofania z biznesu środka trwałego wraz ze znajdującym się w nim wyposażeniem powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy.

Ważny od: 06.03. 2019 r.

Czy należy oskładkować zwrot za nocleg poniesiony przez pracownika

Sprawdź, czy należy włączyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne koszty noclegów poniesionych przez pracownika, ale pokrytych ostatecznie przez pracodawcę.

Ważny od: 06.03. 2019 r.

Jednorazowe odszkodowanie od ZUS przysługuje ubezpieczonemu w przypadku stałego, ale też długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że dla ustalenia uszczerbku na zdrowiu konieczna jest pełna dokumentacja medyczna wypadku przy pracy. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 04.03. 2019 r.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru składek dla pracowników delegowanych do pracy na terenie UE

Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług m.in. wykonywanie prac magazynowych deleguje pracowników do pracy za granicę do państw należących do UE (w tym m.in. do Niemiec). Sprawdź, jakie jest stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 28.02. 2019 r.

Delegacja członka rady nadzorczej jest podróżą analogiczną do delegacji służbowej

Sąd Najwyższy w wyroku wydanym 19 stycznia 2019 r. wyraził swój pogląd w oskładkowania delegacji członków rad nadzorczych. Omawiany wyrok zmienia całkowicie interpretację przepisów rozporządzenia z 1998 r., wskazując, że podróż członka rady nadzorczej w celu wykonywania obowiązków członka rady stanowi podróż analogiczną do delegacji służbowej. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 28.02. 2019 r.

Uważaj, jak oceniasz pracowników

Pierwszy kwartał roku to w wielu firmach czas ocen okresowych pracowników. Warto pamiętać, że okresowe oceny kwalifikacyjne mają służyć do wskazania mocnych i słabych stron pracownika. Sąd Najwyższy w niedawno wydanym wyroku wskazał, że jeżeli u pracownika tych słabych stron jest sporo, pracodawca ma obowiązek je wskazać i podać sposób przezwyciężenia trudności, a nie prowadzić do jego zwolnienia.

Ważny od: 22.02. 2019 r.

Czy trzeba opłacać składki na ZUS za osobę zatrudnioną na umowę o pracę, która prowadzi działalność gospodarczą

Firma, która zatrudnia pracownika na stanowisku biurowym chce z nim zawrzeć umowę o świadczenie usług na sprzątanie nieruchomości. Pracodawca powziął wątpliwość czy wartość umowy na sprzątanie nieruchomości nie zwiększy podstawy wymiaru składek społecznych za pracownika. Co na to ZUS? Sprawdźmy.

Ważny od: 12.02. 2019 r.

Sprawdź, czy opłatę za interpretację zaliczysz do kosztów

Czy koszty poniesione w związku ze złożeniem wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Poznaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ważny od: 06.02. 2019 r.

Czy trzeba płacić składki na ubezpieczenia społeczne za obywateli Ukrainy

Sprawdźmy, czy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek na ZUS za obywatela Ukrainy, jeżeli ten nie posiada polskiego obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy pobytu w Polsce, a jego praca będzie miała charakter przejściowy.

Ważny od: 04.02. 2019 r.

Ta sama osoba reprezentuje byłego pracodawcę i nowego kontrahenta. Co z „ulgą na start”

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, zamierza współpracować ze spółką, w której członkiem reprezentacji jest ta sama osoba, która reprezentowała jego poprzedniego pracodawcę. Obecnie przysługuje mu „ulga na start”, czyli zwolnienie z opłacania składek na ZUS przez 6 miesięcy. Czy podjęcie współpracy ze spółką nie będzie dla niego ryzykowne? Co na ten temat sądzi ZUS?

Ważny od: 31.01. 2019 r.

Czy można zatrudnić współmałżonka na umowę zlecenia

ZUS wydał interpretację w sprawie zatrudnienia współmałżonka na umowę zlecenia. Po raz kolejny potwierdził swoje stanowisko. Sprawdźmy, jakie jest jego zdanie.

Ważny od: 24.01. 2019 r.

Zdaniem SN: Kiosk z gazetami, budka z papierosami i kolektura totalizatora mogą być otwarte w niedziele

Sąd Najwyższy 19 grudnia 2018 r. wydał uchwałę zgodnie z którą –placówka handlowa może być legalnie otwarta w niedzielę lub święta, jeżeli jej przeważająca działalność polega faktycznie na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych – przy czym dozwolony handel może dotyczyć wszystkich wymienionych artykułów, kilku, lub choćby jednego z nich, byleby handel tym towarem był dominujący. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ważny od: 22.01. 2019 r.

Opłata za gotowość do współpracy – sprawdź co z kosztami

Przedsiębiorca w ramach współpracy z kontrahentami wypłaca jednorazową kwotę stanowiącą bezzwrotną zachętę do nabywania produktów. Czy takie kwoty można zaliczyć do kosztów podatkowych. 

Ważny od: 18.01. 2019 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma