Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Jak na gruncie VAT rozliczyć koszty usunięcia usterek w ramach napraw gwarancyjnych

Czy obciążenie podwykonawcy kosztami usunięcia usterek podlega opodatkowaniu VAT? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko, aby prowadzić bezbłędne rozliczenia.

Ważny od: 30.05. 2018 r.

Przedsiębiorca zawarł umowę o świadczenie usług ze swoim pracodawcą. Czy ma prawo do ulgowych składek

Przedsiębiorca uważa, że ma prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach z tytułu prowadzonej firmy, gdyż nie rozwiązał stosunku pracy z pracodawcą u którego był zatrudniony. Więc podpisując z nim umowę o świadczenie usług, uważa że nie wykonuje jej dla byłego pracodawcy i takie uprawnienie do ulgowych składek mu przysługuje. Co na to ZUS?

Ważny od: 29.05. 2018 r.

Dwie działalności. Czy zawsze musi być podwójna składka zdrowotna

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji Szkół i Placówek Publicznych rozpoczął prowadzenie drugiej działalności na podstawie wpisu do CEiDG. Czy musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości? Sprawdź, co na to ZUS.

Ważny od: 24.05. 2018 r.

Upewnij się, kiedy stratę możesz zaliczyć do kosztów podatkowych

Przedsiębiorcy skradziono towary znajdujące się w magazynie. Zobacz, jakie warunki muszą być spełnione, aby poniesione straty można było zaliczyć do kosztów podatkowych.

Ważny od: 24.05. 2018 r.

Sprawdź, czy kosmetyki i odzież bezpiecznie zaliczysz do kosztów prowadzonego biznesu

Czy wydatki poniesione na zakup kosmetyków i ubrań dla pracowników, którzy za pomocą video kontaktują się z klientami, można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego, aby bezbłędnie rozliczyć poniesione sumy.

Ważny od: 21.05. 2018 r.

Sprawdź, czy doradztwo z zakresu IT można zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki na usługi informatyczne np.: bieżące wsparcie użytkowników w ich codziennej pracy z komputerem można w całości zaliczyć do kosztów. Inaczej będzie z usługami doradczymi z zakresu IT – tu zaliczanie do kosztów jest limitowane.

Ważny od: 14.05. 2018 r.

Kiedy ZUS nie zakwestionuje prawa do opłacania składek w ulgowej wysokości

ZUS wydał interpretację, w której dokładnie określił jakie warunki trzeba spełnić, aby móc opłacać składki na preferencyjnych zasadach, nawet wtedy kiedy prowadziło się działalność gospodarczą oraz podejmuje się współpracę z byłym pracodawcą.

Ważny od: 11.05. 2018 r.

Społeczna inspekcja pracy pod lupą TK

Zdaniem pracodawców społeczna inspekcja pracy jest już zbędna, gdyż są już organy kontrolne (Państwowa Inspekcja Pracy) i reprezentacja pracowników (związki zawodowe). Stąd utworzenie jej w przedsiębiorstwie powoduje utrudnienie prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie stanowisko prezentuje w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny? Sprawdź!

Ważny od: 10.05. 2018 r.

Kiedy zachodzi obowiązek opłacania składek na FEP

Firma zatrudniająca pracownika w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze może oddelegować go do wykonywania innej pracy, nie będącej pracą w tych warunkach. Sprawdź, co wtedy ze składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ważny od: 09.05. 2018 r.

Sąd Najwyższy uważa, że odwołanie pracownika nie jest tym samym co rozwiązanie z nim umowy o pracę

Odwołanie pracownika powołanego może nastąpić w każdym czasie i bez podania przyczyny – chyba że wynika to przepisów szczególnych albo gdy odwołanie następuje ze skutkiem natychmiastowym. Takie jest stanowisko Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 08.05. 2018 r.

Czy odpisy amortyzacyjne od licencji zliczysz w koszty bez limitu

Przedsiębiorca zamierza w całości zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od licencji nabytej od podmiotu powiązanego. Czy słusznie? Poznaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ważny od: 08.05. 2018 r.

Kiedy przysługuje prawo do ulgowych składek

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podjął współpracę z firmą, która przejęła jego byłego pracodawcę. Podatnik uważa, że spełnia warunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości, gdyż jest to jego pierwsza działalność i pracuje na rzecz innej firmy. Czy ma racę? Sprawdź!

Ważny od: 07.05. 2018 r.

Czy ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma zastosowanie do pracowników zdalnie wykonujących pracę

Pracodawca zatrudnia obywateli zagranicznych, którzy na kilka dni przyjeżdżają do Polski. Sprawdź, czy masz obowiązek płacić za nich składki, skoro pracę wykonują głównie w sposób zdalny.

Ważny od: 30.04. 2018 r.

Podejmując współpracę z byłym pracodawcą pamiętaj o zakresie czynności

Sprawdź, czy aby przedsiębiorcy przysługiwało prawo do opłacania składek na ZUS w ulgowej wysokości wykonywana przez niego praca w ramach prowadzonej działalności musi mieć zupełnie inny charakter, niż zakres czynności świadczonych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Co sądzi na ten temat ZUS?

Ważny od: 25.04. 2018 r.

Jak ustalić progi dokumentacyjne dla nierezydentów prowadzących zagraniczny zakład na terytorium Polski

Dokumentację w zakresie cen transferowych muszą sporządzać tylko te podmioty z zagranicy, w których polski zakład wygenerował przychody lub koszty wyższe niż ustawowe progi – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów. Sprawdź szczegóły.

Ważny od: 25.04. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma