W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Czy obciążenie podwykonawcy kosztami usunięcia usterek podlega opodatkowaniu VAT? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko, aby prowadzić bezbłędne rozliczenia.
Ważny od: 30.05. 2018 r.
Przedsiębiorca uważa, że ma prawo do opłacania składek na preferencyjnych zasadach z tytułu prowadzonej firmy, gdyż nie rozwiązał stosunku pracy z pracodawcą u którego był zatrudniony. Więc podpisując z nim umowę o świadczenie usług, uważa że nie wykonuje jej dla byłego pracodawcy i takie uprawnienie do ulgowych składek mu przysługuje. Co na to ZUS?
Ważny od: 29.05. 2018 r.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji Szkół i Placówek Publicznych rozpoczął prowadzenie drugiej działalności na podstawie wpisu do CEiDG. Czy musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości? Sprawdź, co na to ZUS.
Ważny od: 24.05. 2018 r.
Przedsiębiorcy skradziono towary znajdujące się w magazynie. Zobacz, jakie warunki muszą być spełnione, aby poniesione straty można było zaliczyć do kosztów podatkowych.
Ważny od: 24.05. 2018 r.
Czy wydatki poniesione na zakup kosmetyków i ubrań dla pracowników, którzy za pomocą video kontaktują się z klientami, można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego, aby bezbłędnie rozliczyć poniesione sumy.
Ważny od: 21.05. 2018 r.
Wydatki na usługi informatyczne np.: bieżące wsparcie użytkowników w ich codziennej pracy z komputerem można w całości zaliczyć do kosztów. Inaczej będzie z usługami doradczymi z zakresu IT – tu zaliczanie do kosztów jest limitowane.
Ważny od: 14.05. 2018 r.
ZUS wydał interpretację, w której dokładnie określił jakie warunki trzeba spełnić, aby móc opłacać składki na preferencyjnych zasadach, nawet wtedy kiedy prowadziło się działalność gospodarczą oraz podejmuje się współpracę z byłym pracodawcą.
Ważny od: 11.05. 2018 r.
Zdaniem pracodawców społeczna inspekcja pracy jest już zbędna, gdyż są już organy kontrolne (Państwowa Inspekcja Pracy) i reprezentacja pracowników (związki zawodowe). Stąd utworzenie jej w przedsiębiorstwie powoduje utrudnienie prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie stanowisko prezentuje w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny? Sprawdź!
Ważny od: 10.05. 2018 r.
Firma zatrudniająca pracownika w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze może oddelegować go do wykonywania innej pracy, nie będącej pracą w tych warunkach. Sprawdź, co wtedy ze składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Ważny od: 09.05. 2018 r.
Odwołanie pracownika powołanego może nastąpić w każdym czasie i bez podania przyczyny – chyba że wynika to przepisów szczególnych albo gdy odwołanie następuje ze skutkiem natychmiastowym. Takie jest stanowisko Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły.
Ważny od: 08.05. 2018 r.
Przedsiębiorca zamierza w całości zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od licencji nabytej od podmiotu powiązanego. Czy słusznie? Poznaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Ważny od: 08.05. 2018 r.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą podjął współpracę z firmą, która przejęła jego byłego pracodawcę. Podatnik uważa, że spełnia warunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości, gdyż jest to jego pierwsza działalność i pracuje na rzecz innej firmy. Czy ma racę? Sprawdź!
Ważny od: 07.05. 2018 r.
Pracodawca zatrudnia obywateli zagranicznych, którzy na kilka dni przyjeżdżają do Polski. Sprawdź, czy masz obowiązek płacić za nich składki, skoro pracę wykonują głównie w sposób zdalny.
Ważny od: 30.04. 2018 r.
Sprawdź, czy aby przedsiębiorcy przysługiwało prawo do opłacania składek na ZUS w ulgowej wysokości wykonywana przez niego praca w ramach prowadzonej działalności musi mieć zupełnie inny charakter, niż zakres czynności świadczonych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Co sądzi na ten temat ZUS?
Ważny od: 25.04. 2018 r.
Dokumentację w zakresie cen transferowych muszą sporządzać tylko te podmioty z zagranicy, w których polski zakład wygenerował przychody lub koszty wyższe niż ustawowe progi – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów. Sprawdź szczegóły.
Ważny od: 25.04. 2018 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.