Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Czy od napiwków należy opłacać składki

Pracownicy w czasie wykonywania swoich zadań otrzymują od klientów napiwki. Sprawdź czy kwoty te są przychodem pracownika, jeżeli tak czy należy od nich opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Ważny od: 24.04. 2018 r.

Zobacz, czy przechowywanie faktur w chmurze przekreśli prawo do odliczania VAT

Obowiązujące regulacje dopuszczają możliwość przechowywania faktur wystawionych w formie elektronicznej lub papierowej w dowolny sposób. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Ważny od: 23.04. 2018 r.

Kwestia ryczałtów za noclegi dla kierowców TIR-ów jest już jasna

Sąd Najwyższy w marcowym wyroku przypomniał, że kodeksowe zasady mogą być stosowane do kierowców TIR-ów jeżeli sam pracodawca tak zadecyduje. Sprawdź, czego dotyczył wyrok i poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 18.04. 2018 r.

Sprawdź, czy wydatki związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych zaliczysz do kosztów

Przedsiębiorstwo nabywa usługi księgowe od usługodawcy bądź podmiotów powiązanych. Czy poniesione wydatki może w 2018 roku zaliczyć do kosztów? Sprawdźmy.

Ważny od: 17.04. 2018 r.

Kiedy można odliczyć pełny VAT od wydatków na firmowe auta

Wykorzystywanie samochodu, nawet potencjalne, do celów innych niż działalność gospodarcza uprawnia do odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego. Takie jest stanowisko dyrektora KIS. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 16.04. 2018 r.

Nowe wytyczne w sprawie aktualizacji dokumentacji podatkowej

Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie sporządzania, przeglądu i aktualizacji dokumentacji podatkowej, w szczególności w odniesieniu do transakcji finansowych. Sprawdź, co to dla Ciebie oznacza.

Ważny od: 13.04. 2018 r.

Upewnij się, czy auta demonstracyjne wymagają prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Przedsiębiorca chce odliczyć 100% VAT od pojazdów używanych do jazd testowych. Czy musi prowadzić ewidencję przebiegu. Poznaj aktualne orzecznictwo w tej kwestii.

Ważny od: 12.04. 2018 r.

Podstawa wymiaru na FP i FGŚP a abonament medyczny dla pracownika

Jest stanowisko ZUS w sprawie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wartości świadczeń dla pracowników w postaci abonamentu medycznego wynikających z zapisów regulaminu wynagradzania w części finansowanej przez pracodawcę.

Ważny od: 11.04. 2018 r.

Interpretacja ministra finansów w zakresie powstania przychodu  na skutek wniesienia wkładu pieniężnego – sprawdź skutki

Po zmianie przepisów obowiązujących od 2018 roku wniesienie wkładu pieniężnego nadal jest neutralne podatkowo na gruncie  CIT po stronie podmiotu wnoszącego wkład.

Ważny od: 09.04. 2018 r.

Zdaniem SN: Firma ma prawo rozstać się z pracownikiem, któremu nie ufa

Sąd Najwyższy w ostatnio wydanym wyroku podkreślił, że utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia. Trzeba tylko pamiętać, aby sprecyzować dokładnie co kryje się pod tym pojęciem. W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych lojalność i kierowanie się w pracy interesem pracodawcy jest istotniejszym elementem wykonywania stosunku pracy niż w przypadku innych pracowników.

Ważny od: 09.04. 2018 r.

Konsekwencje podjęcia współpracy z byłym pracodawcą przez przedsiębiorcę opłacającego ulgowy ZUS

Zakres czynności wykonywanych dla byłego pracodawcy musi być inny, aby nie stracić prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ulgowej wysokości. Poznaj stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 06.04. 2018 r.

Sprawdź, kiedy prezent jest reprezentacją wyłączoną z kosztów podatkowych

Zarówno wydatki na prezenty  o niskiej wartości, jak i prezenty o wartości kilkuset złotych, które nie są opatrzone logo spółki, stanowią wydatki na reprezentację, a nie wydatki reklamowe. Tak uznał WSA w Warszawie.

Ważny od: 05.04. 2018 r.

Czy świadczenie pieniężne zawsze trzeba oskładkować

Pracodawca rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę na mocy porozumienia stron może się z nim umówić, że wypłaci mu rekompensatę pieniężną jeszcze w czasie trwania stosunku pracy. Czy wobec tego ma obowiązek wliczyć takie świadczenie do podstawy wymiaru składek? Dowiedz się więcej na ten temat.

Ważny od: 30.03. 2018 r.

Gdy część produkcji wykonanej poza strefą ma charakter pomocniczy, preferencja zostaje

Podatnicy strefowi mogą liczyć na ulgi podatkowe. Kłopot pojawia się, gdy część produkcji jest wykonywana poza specjalną strefą ekonomiczną. Sprawdź więcej.

Ważny od: 30.03. 2018 r.

Zdaniem SN: Za zwolnienie od pracy za okres przed rozwiązaniem umowy należy się pełne wynagrodzenie

W przypadkach zwolnienia z obowiązku pracy za porozumieniem stron, także powinna obowiązywać zasada, że wypłacane są wszystkie składniki wynagrodzenia. Takie stanowisko reprezentuje sąd w najnowszym orzeczeniu.

Ważny od: 26.03. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma