Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Czy zawsze wydatek na gadżet reklamowy zaliczysz do kosztów podatkowych

Kiedy przekazanie gadżetu reklamowego to reklama, a kiedy reprezentacja? W tej sprawie wypowiedział się NSA. Więcej na ten temat czytaj w komentarzu Magdaleny Patryas, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.

Ważny od: 21.02. 2018 r.

Karty sportowe nie stanowią podstawy wymiaru składek na ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najnowszej interpretacji wyjaśnił, że finansowana przez pracodawcę część odpłatności kart sportowych będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 20.02. 2018 r.

Upewnij się, czy wydatki na edukację wiceprezesa zaliczysz do kosztów podatkowych spółki

Spółka poniosła wydatki związane z opłatą za czesne wiceprezesa zarządu i uznała te wydatki jako koszt uzyskania przychodu. Czy słusznie? Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Ważny od: 16.02. 2018 r.

Czy składka na prywatną opiekę medyczną powinna być wliczana do podstawy składkowej dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich

ZUS przypomniał, że rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odnosi się do przychodów ze stosunku pracy. Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich nie podlegają ubezpieczeniom, tak jak pracownicy. Co to oznacza w praktyce?

Ważny od: 15.02. 2018 r.

Uważaj na rozliczanie imprezy firmowej. Nowe stanowisko organów podatkowych

Jeżeli w imprezie firmowej biorą udział pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to sumy wydane na organizację takiego wydarzenia można zaliczyć do kosztów podatkowych. A co jeśli zaproszonymi gośćmi są też osoby, z którymi zawarto umowy zlecenia oraz podwykonawcy?

Ważny od: 14.02. 2018 r.

Firma, która nie reguluje kwestii związanych z podróżą kierowców wypłaca im ryczałty

Sąd Najwyższy w najnowszym wyroku orzekł, że kierowcy, którzy odbywają podróże służbowe bez zapewnionego noclegu przez pracodawcę, korzystając np. na postojach z noclegów w przystosowanych kabinach samochodów ciężarowych, mają nadal prawo do ryczałtu za noclegi. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 13.02. 2018 r.

Sprawdź, czy oddelegowany pracownik zapłaci PIT od świadczeń sfinansowanych przez szefa

Pracodawca wysyła podwładnych do pracy za granicę, opłaca im m.in. koszty transportu i zakwaterowania. Czy trzeba pobrać zaliczki na PIT od takich świadczeń? Poznaj stanowisko WSA w Gliwicach.

Ważny od: 12.02. 2018 r.

Najnowsza interpretacja podatkowa wyjaśnia, jak rozliczyć wydatki na działalność badawczo-rozwojową dofinansowaną z funduszu

Koszt kwalifikowany, który został w części podatnikowi zwrócony, nie podlega odliczeniu. Wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 08.02. 2018 r.

Za wynalazek należy wypłacić wynagrodzenie i żadną umową nie można tego wyłączyć

Pracownik zatrudniony w Twojej firmie opracował wynalazek czy też napisał innowacyjny projekt, który został wdrożony w firmie? Pamiętaj, że należy mu się wynagrodzenie, nawet gdy Twoja firma nie uzgodniła z nim jego wypłaty. Pracownik ma prawo ubiegać się o wypłatę wynagrodzenia, a termin przedawnienia wynosi 10 lat – przypomniał o tym Sąd Najwyższy. Sprawdź szczegóły.

Ważny od: 07.02. 2018 r.

Zobacz, czy pomijanie odrębnego podawania VAT przy każdej pozycji specyfikacji to błąd

Wystawca faktury VAT nie ma obowiązku podawać przy każdej pozycji specyfikacji odrębnej stawki i kwoty VAT. Może podać na fakturze jedną stawkę i łączną kwotę VAT przy sumie jednostkowych kwot netto. Poznaj komentarz.

Ważny od: 07.02. 2018 r.

Karnety sportowe są wolne od składek ZUS, ale tylko po spełnieniu odpowiednich warunków

ZUS wypowiedział się w sprawie oskładkowania karnetów sportowych dla pracowników, przypomniał, że z wyłączenia podstawy wymiaru składek korzystają te przychody, które wynikają z przepisów płacowych firmy i przybierają postać niepieniężną.

Ważny od: 06.02. 2018 r.

Sprawdź, czy prowadzenie polityki CSR może przynieść firmie korzyści

Wydatki na konkursy stypendialne dla młodych talentów, czy też konkurs grantowy na lokalne działania można zaliczyć do kosztów podatkowych. Kosztem nie będą natomiast wydatki na wsparcie darowiznami finansowymi lub rzeczowymi wybranych instytucji. Więcej w komentarzu eksperta.

Ważny od: 02.02. 2018 r.

Zatrudniasz cudzoziemca? Sprawdź, czy opłacisz składki od dodatku z tytułu relokacji

Przedsiębiorca zatrudnił pracownika z innego państwa UE w ramach realizacji pewnego projektu finansowanego z programu ramowego Unii Europejskiej. Pracownik co miesiąc będzie otrzymywał dwuskładnikowe wynagrodzenie. Sprawdź, czy pracodawca ma obowiązek opłacać składki od otrzymywanego przez niego dodatku z tytułu relokacji.

Ważny od: 01.02. 2018 r.

Sprawdź, czy czynsz i media zaliczysz w koszty prowadzonego biznesu w domu

Wydatki poniesione na utrzymanie lokalu, w którym prowadzona jest firma mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, w części w jakiej ten lokal jest przeznaczony na tą działalność. Nie jest przy tym konieczne wydzielenie odrębnego pomieszczenia na prowadzenie biznesu. To najnowsze stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz.

Ważny od: 01.02. 2018 r.

Jak ustalić podstawę wymiaru składek dla zleceniobiorcy przy różnych wypłatach i terminach

Przedsiębiorca zatrudnia zleceniobiorców naprzemiennie raz w Polsce, raz w Niemczech. Sprawdź, jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji, kiedy wynagrodzenie za jeden miesiąc i kilka dni kolejnego miesiąca jest wypłacane w jednym miesiącu. Dowiedz się, jak postąpić, kiedy zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie w jednym miesiącu za dwa miesiące pracy. Co na to ZUS?

Ważny od: 31.01. 2018 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma