Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Poznaj obowiązki podatkowe w związku z zawarciem umowy sponsoringu

W PIT-8C przedsiębiorstwo ujmie opłatę za uczestnictwo lekarzy w konferencji, natomiast w rocznej informacji podatkowej nie ujmuje się świadczeń dodatkowych, np. noclegu i wyżywienia (do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży).

Ważny od: 29.12. 2017 r.

Czy sfinansowanie pracownikowi kosztów doktoratu będzie przychodem podatkowym

Upewnij się, czy kwota odpowiadająca sfinansowanym przez spółkę kosztom doktoratu będzie przychodem pracownika podlegającym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ważny od: 28.12. 2017 r.

Sprawdź, czy wydatki na transport i utylizację towaru przedsiębiorca zaliczy do kosztów podatkowych

Jeżeli mimo dochowania należytej staranności dochodzi do sytuacji, że dostarczony do klienta towar okazuje się wadliwy, przedsiębiorca może odliczyć od przychodu wydatki na transport i utylizację. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 28.12. 2017 r.

Upewnij się, czy przedsiębiorca może odliczyć akcesoria do motocykla

Przedsiębiorca kupił m.in. kurtkę i kamizelkę odblaskową do jazdy na motocyklu. Czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych. Zobacz, jakie stanowisko zajmują organy podatkowe.

Ważny od: 27.12. 2017 r.

Sprawdź, czy do opłaty za szkołę dla oddelegowanych pracowników trzeba doliczyć VAT

Zapewnienie pracownikom oddelegowanym do wykonywania pracy w spółce nieodpłatnych świadczeń związanych z edukacją dzieci oraz dodatkowych mieszkań dla rodzin pracowników, stanowi usługę i podlega opodatkowaniu VAT. Poznaj komentarz do wyroku WSA.

Ważny od: 22.12. 2017 r.

Kwoty na pokrycie zakwaterowania pracownika oddelegowanego do pracy za granicę należy oskładkować

Świadczenie na pokrycie kosztów zakwaterowania pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, w szczególności w krajach UE, jest przychodem pracowniczym i stanowi podstawę wymiaru składek ZUS, wobec braku podstaw do wyłączenia z oskładkowania

Ważny od: 21.12. 2017 r.

Sprawdź, czy po zakończeniu biznesu trzeba korygować koszty

Załóżmy, że przedsiębiorca, którego rozliczasz likwiduje firmę i przekazuje nieruchomości do majątku prywatnego. Upewnij się, czy trzeba skorygować koszty uzyskania przychodów w zamykanym przedsiębiorstwie.

Ważny od: 21.12. 2017 r.

Pakiet medyczny i ulga na zakup samochodu dla pracownika. Co ze składkami

Sprawdź, czy wartość części pakietu medycznego, ubezpieczeniowego oraz ulga przy zakupie samochodu pokrywanego przez pracodawcę podlega składkom. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 20.12. 2017 r.

Zdaniem SN to wola stron i ubezpieczenie OC decyduje o umowie cywilnoprawnej

Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie wątpliwości dotyczących zawarcia umowy o pracę. Z jego najnowszego stanowiska wynika, że jeżeli nie można ustalić czy doszło do zawarcia umowy o pracę, ale pracownik ma zawartą umowę OC związaną z wykonywaniem usług to z pewnością mamy do czynienia z umową cywilnoprawną.

Ważny od: 19.12. 2017 r.

SN: Likwidacja stanowiska wystarcza do zwolnienia kierownika likwidowanej komórki organizacyjnej

Jeżeli w związku z likwidacją komórki organizacyjnej dochodzi do rozwiązania umowy o pracę z osobą zatrudnioną na kierowniczym stanowisku, które także jest przeznaczone do likwidacji, pracodawca nie ma dodatkowego obowiązku podawania kryteriów do zwolnienia kierownika. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego wydanego 16 listopada br. Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 15.12. 2017 r.

SN: Dyżur domowy nie narusza prawa do odpoczynku, jeżeli pracownik jest rzadko wzywany do pracy

Pełnienie dyżuru domowego w sytuacji, gdy wezwania do pracy zdarzają się bardzo rzadko nie jest naruszeniem obowiązkowego odpoczynku. Tak wynika z najnowszego wyroku Sadu Najwyższego. Poznaj jego szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 14.12. 2017 r.

Na wyłączenie z oskładkowania pakietów medycznych ma wpływ nawet symboliczna kwota poniesiona przez pracownika

ZUS po raz kolejny przypomniał, że jeżeli uprawnienia pracowników do zakupu pakietu medycznego wynikać będą z wewnętrznych przepisów oraz pracownik będzie partycypował w kosztach nabycia tego świadczenia to kwota będzie wolna od składek.

Ważny od: 13.12. 2017 r.

Wartość przychodu trzeba obliczyć na podstawie cen zakupu

Używanie przez wspólnika leasingowanego samochodu do celów prywatnych stanowi dla niego przychód z innych źródeł, który trzeba opodatkować według skali podatkowej. Takie stanowisko zajął organ podatkowy. Sprawdź więcej w komentarzu Michała Wilka doradcy podatkowego w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.

Ważny od: 11.12. 2017 r.

Przedsiębiorca odliczy VAT z faktury, na której sprzedawca podał inny adres niż ten gdzie prowadzi biznes

Sposób podania adresu wystawcy faktury nie może stanowić decydującego warunku do celów odliczenia VAT. Orzekł unijny Trybunał w połączonych sprawach. Sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 08.12. 2017 r.

Sprawdź skutki podatkowe uczestniczenia w kosztach adaptacji lokali przez najemców

Opłata z tytułu partycypacji w kosztach adaptacji lokalu, którą spółka obciąża wynajmującego, stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi i podlega opodatkowaniu VAT. Zapoznaj się z komentarzem eksperta.

Ważny od: 05.12. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma