W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
W PIT-8C przedsiębiorstwo ujmie opłatę za uczestnictwo lekarzy w konferencji, natomiast w rocznej informacji podatkowej nie ujmuje się świadczeń dodatkowych, np. noclegu i wyżywienia (do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży).
Ważny od: 29.12. 2017 r.
Upewnij się, czy kwota odpowiadająca sfinansowanym przez spółkę kosztom doktoratu będzie przychodem pracownika podlegającym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ważny od: 28.12. 2017 r.
Jeżeli mimo dochowania należytej staranności dochodzi do sytuacji, że dostarczony do klienta towar okazuje się wadliwy, przedsiębiorca może odliczyć od przychodu wydatki na transport i utylizację. Poznaj komentarz eksperta.
Ważny od: 28.12. 2017 r.
Przedsiębiorca kupił m.in. kurtkę i kamizelkę odblaskową do jazdy na motocyklu. Czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych. Zobacz, jakie stanowisko zajmują organy podatkowe.
Ważny od: 27.12. 2017 r.
Zapewnienie pracownikom oddelegowanym do wykonywania pracy w spółce nieodpłatnych świadczeń związanych z edukacją dzieci oraz dodatkowych mieszkań dla rodzin pracowników, stanowi usługę i podlega opodatkowaniu VAT. Poznaj komentarz do wyroku WSA.
Ważny od: 22.12. 2017 r.
Świadczenie na pokrycie kosztów zakwaterowania pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, w szczególności w krajach UE, jest przychodem pracowniczym i stanowi podstawę wymiaru składek ZUS, wobec braku podstaw do wyłączenia z oskładkowania
Ważny od: 21.12. 2017 r.
Załóżmy, że przedsiębiorca, którego rozliczasz likwiduje firmę i przekazuje nieruchomości do majątku prywatnego. Upewnij się, czy trzeba skorygować koszty uzyskania przychodów w zamykanym przedsiębiorstwie.
Ważny od: 21.12. 2017 r.
Sprawdź, czy wartość części pakietu medycznego, ubezpieczeniowego oraz ulga przy zakupie samochodu pokrywanego przez pracodawcę podlega składkom. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.
Ważny od: 20.12. 2017 r.
Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie wątpliwości dotyczących zawarcia umowy o pracę. Z jego najnowszego stanowiska wynika, że jeżeli nie można ustalić czy doszło do zawarcia umowy o pracę, ale pracownik ma zawartą umowę OC związaną z wykonywaniem usług to z pewnością mamy do czynienia z umową cywilnoprawną.
Ważny od: 19.12. 2017 r.
Jeżeli w związku z likwidacją komórki organizacyjnej dochodzi do rozwiązania umowy o pracę z osobą zatrudnioną na kierowniczym stanowisku, które także jest przeznaczone do likwidacji, pracodawca nie ma dodatkowego obowiązku podawania kryteriów do zwolnienia kierownika. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego wydanego 16 listopada br. Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.
Ważny od: 15.12. 2017 r.
Pełnienie dyżuru domowego w sytuacji, gdy wezwania do pracy zdarzają się bardzo rzadko nie jest naruszeniem obowiązkowego odpoczynku. Tak wynika z najnowszego wyroku Sadu Najwyższego. Poznaj jego szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.
Ważny od: 14.12. 2017 r.
ZUS po raz kolejny przypomniał, że jeżeli uprawnienia pracowników do zakupu pakietu medycznego wynikać będą z wewnętrznych przepisów oraz pracownik będzie partycypował w kosztach nabycia tego świadczenia to kwota będzie wolna od składek.
Ważny od: 13.12. 2017 r.
Używanie przez wspólnika leasingowanego samochodu do celów prywatnych stanowi dla niego przychód z innych źródeł, który trzeba opodatkować według skali podatkowej. Takie stanowisko zajął organ podatkowy. Sprawdź więcej w komentarzu Michała Wilka doradcy podatkowego w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.
Ważny od: 11.12. 2017 r.
Sposób podania adresu wystawcy faktury nie może stanowić decydującego warunku do celów odliczenia VAT. Orzekł unijny Trybunał w połączonych sprawach. Sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 08.12. 2017 r.
Opłata z tytułu partycypacji w kosztach adaptacji lokalu, którą spółka obciąża wynajmującego, stanowi wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi i podlega opodatkowaniu VAT. Zapoznaj się z komentarzem eksperta.
Ważny od: 05.12. 2017 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.