Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Upewnij się, czy remont pomieszczenia, w którym prowadzona jest firma, można ująć w KPiR

Podatnik poniósł wydatki na remont pokoju, w którym prowadzi biznes. Sprawdź, czy może zaliczyć wydane kwoty do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Ważny od: 07.11. 2017 r.

Niewywiązanie się z terminu ma swoje konsekwencje podatkowe

Upewnij się, czy podatnik zaliczy do kosztów podatkowych karę umowną z tytułu nieterminowego wykonania robót.

Ważny od: 06.11. 2017 r.

Firma powinna kolejny raz konsultować wypowiedzenie z nowym związkiem zawodowym

Sąd Najwyższy w niedawno wydanym wyroku uznał, że przejście pracownika do innego związku zawodowego powoduje konieczność ponownej konsultacji zamiaru wypowiedzenia z nowym związkiem zawodowym, przed złożeniem wypowiedzenia. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 03.11. 2017 r.

Sprawdź, czy wydatki poniesione na modernizację hotelu podatnik zaliczy do kosztów

Koszty niezakończonej modernizacji budynku stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie jego sprzedaży. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 03.11. 2017 r.

Zobacz, czy brak dokumentu przewozowego przekreśli szansę na preferencję w VAT

Załóżmy, że przedsiębiorca nie ma dokumentu CMR, posiada z kolei inne dokumenty potwierdzające WDT. Czy  ma prawo do zastosowania 0% VAT? Sprawdź stanowisko organów podatkowych i komentarz eksperta.

Ważny od: 02.11. 2017 r.

Sprawdź, czy wydatki na wsparcie psychologiczne można odliczyć od przychodu

Czy sumy wydane na pomoc psychologa udzieloną pracownikom, którzy byli poszkodowani wypadkach przy pracy można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 31.10. 2017 r.

Kiedy handel w sieci to działalność gospodarcza

Czy sprzedaż własnej kolekcji książek to działalność gospodarcza i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Upewnij się, aby nie narazić się organom podatkowym.

Ważny od: 30.10. 2017 r.

O statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej

ZUS przypomniał, że istnienie formalnej zawartej umowy o pracę między osobą prowadzącą działalność gospodarczą a małżonką tej osoby, wykonującą czynności pracownicze w faktycznych warunkach współpracy przy prowadzeniu działalności, powoduje objęcie tej małżonki ubezpieczeniami społecznymi z tytułu współpracy przy niej.

Ważny od: 30.10. 2017 r.

TSUE: Przedsiębiorca nie musi korygować odliczonego podatku z faktur wystawionych przez kontrahenta usuniętego z rejestru podatnika

Organy podatkowe nie mogą pozbawiać nabywców prawa do odliczenia VAT, w sytuacji gdy sprzedawca został wykreślony z rejestru podatników VAT – orzekł unijny Trybunał. Poznaj skutki tego wyroku dla polskich przedsiębiorców.

Ważny od: 30.10. 2017 r.

Upewnij się, kiedy strój biznesowy zaliczysz do kosztów

Przedsiębiorca kupuje koszule i garnitury w celach służbowych.  O czym trzeba pamiętać, aby poniesione wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ważny od: 27.10. 2017 r.

Sprawdź, czy wydatki związane z wyposażeniem i reklamą domu opieki starości można zaliczyć do kosztów

Przedsiębiorca jest w trakcie budowy domu opieki starości i obecnie ponosi wydatki na reklamę obiektu. Kiedy wydane sumy zaliczy do kosztów?

Ważny od: 26.10. 2017 r.

Sprawdź, czy zakup elementu do budowy zestawu poza strefą nie pozbawi przedsiębiorcy preferencji

Dochód spółki z działalności prowadzonej na terenie strefy w części dotyczącej nabywanego od podmiotu zewnętrznego elementu zestawu samochodowego, niezbędnego do realizacji umowy nie jest wyłączony z dochodu podlegającego zwolnieniu – uznał NSA. Sprawdź komentarz eksperta z KPMG.

Ważny od: 25.10. 2017 r.

Sprawdź skutki podatkowe wycieczki zorganizowanej przez szefa

Udział podwładnego w wyjeździe częściowo sfinansowanym z ZFŚS nie generuje po stronie pracowników przychodu podlegającego PIT. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 24.10. 2017 r.

Jak organy podatkowe definiują jednorazową transakcję

Czy płatność za zbiorczą fakturę, której równowartość przekracza 15.000 zł, obejmującą kilkanaście odrębnych od siebie dostaw z kilku punktów sprzedaży, powoduje wyłączenie z kosztów podatkowych w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.

Ważny od: 23.10. 2017 r.

Poznaj stanowisko organów podatkowych w sprawie zaliczania do kosztów wydatków na katering

Wydatki ponoszone na zakup usług gastronomicznych (kateringowych) nabywanych przez spółkę w związku z organizowanymi wewnętrznymi naradami pracowników nie są reprezentacją. Więcej w komentarzu Magdaleny Patryas, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach.

Ważny od: 19.10. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma