Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Upewnij się, czy brak NIP na fakturze pozbawi Cię prawa do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT uzależnione jest od spełnienia ustawowych warunków. Czy w sytuacji, gdy na fakturze dokumentującej dokonaną transakcję nie umieszczono numeru NIP nabywcy przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT? Sprawdźmy.

Ważny od: 19.09. 2017 r.

Zobacz, czy sumy wydane na catering przedsiębiorca zaliczy do kosztów podatkowych

Przedsiębiorca organizuje spotkania z pracownikami i narady z kadrą kierowniczą. Na spotkania kupowane są usługi gastronomiczne. Czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów? Czy też zostaną uznane za reprezentację? Poznaj aktualne stanowisko organów podatkowych.

Ważny od: 13.09. 2017 r.

Twój szef organizuje wyjazd dla pracowników? Zobacz jak to rozliczyć

Firma zorganizowała swoim pracownikom wycieczkę do Chorwacji. Koszty wyjazdu były częściowo pokryte z ZFŚS. Czy udział pracownika w wycieczce jest dla niego przychodem? Poznaj aktualne stanowisko szefa Krajowej Informacji Skarbowej.

Ważny od: 11.09. 2017 r.

Poznaj skutki podatkowe rozliczeń między wspólnikami

Czy spłata byłego wspólnika spółki jawnej stanowi koszt uzyskania przychodów dla wspólnika ponoszącego wydatek? Poznaj wyrok NSA i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 08.09. 2017 r.

Sprawdź, jak rozliczyć faktury korygujące dotyczące odwrotnego obciążenia

Załóżmy, że przedsiębiorstwo kupuje towary, stosując do zawieranych transakcji mechanizm odwrotnego obciążenia. Jak prawidłowo rozliczyć faktury korygujące? W tej sprawie wypowiedział się sąd. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 07.09. 2017 r.

Zamiast przywrócenia tylko odszkodowanie dla byłego pracownika

Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie przywrócenia do pracy odwołanego niezgodnie z prawem pracownika. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 07.09. 2017 r.

Upewnij się, czy posiłki w delegacji zawsze są zwolnione z PIT

Pracodawca zwrócił pracownikowi wydatki za całodzienne wyżywienie w trakcie podróży służbowej. Kwoty były wyższe niż limity podane w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowej. Poznaj stanowisko NSA, aby prawidłowo dokonać rozliczeń. Sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 05.09. 2017 r.

Sprawdź, czy do zastosowania ulgi wystarczy e-certyfikat

Ostatnio organy podatkowe zmieniły zdanie w sprawie certyfikatu rezydencji w wersji elektronicznej. Czy  dokument w tej formie pozwoli uniknąć podatku u źródła?

Ważny od: 04.09. 2017 r.

Upewnij się, czy nagrody w konkursie trzeba opodatkować

Czy w przypadku wydania w ramach konkursu nagrody o wartości nie przekraczającej 200 zł osobie fizycznej, nagroda ta korzysta ze zwolnienia z opodatkowania? Poznaj aktualny wyrok w tej sprawie.

Ważny od: 01.09. 2017 r.

Kiedy przedsiębiorca ma ulgę w opłacaniu składek

Współpraca z byłym pracodawcą w ramach prowadzonej działalności z założenia nie daje prawa do ulgi w opłacaniu składek na ZUS. Są jednak przypadki, kiedy można pracować na umowę o pracę i prowadzić działalność gospodarczą z tytułu której opłaca się ulgowe składki.

Ważny od: 01.09. 2017 r.

Sprawdź, czy sauna w firmie może się opłacić

Twoja firma rozważa zakup sauny dla pracowników? Sprawdź, jak zgodnie ze stanowiskiem szefa Krajowej Administracji skarbowej rozliczyć taki wydatek.

Ważny od: 30.08. 2017 r.

Pracodawca dopuszczający się mobbingu musi ponieść karę

Zdaniem Sądu Najwyższego zadośćuczynienie za mobbing może pełnić nie tylko funkcję kompensacyjną, ale także mieć funkcję prewencyjno-wychowawczą w stosunku do pracodawcy, który stosuje lub toleruje niedopuszczalne zachowania w pracy. Poznaj szczegóły sprawy i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 30.08. 2017 r.

Czy pracownik musi poświęcić 100% swojego czasu na realizację działalności badawczo-rozwojowej

Upewnij się, czy przedsiębiorca ma prawo odliczania od postawy opodatkowania w ramach stosowania ulgi badawczo-rozwojowej wydatków na wynagrodzenia dla pracowników, którzy realizując działalność B+R podejmują również w czasie pracy czynności niepowiązane bezpośrednio z tą działalnością.

Ważny od: 28.08. 2017 r.

Czy firma, która padła ofiarą oszustwa w VAT może poprawić rozliczenia

Aby sprzedawca mógł skorygować VAT należny, konieczne jest potwierdzenie doręczenia faktury korygującej nabywcy. Upewnij się, jak będzie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo padło ofiarą oszusta podatkowego.

Ważny od: 23.08. 2017 r.

Kiedy posiłki przekazane pracownikom wliczasz do podstawy wymiaru składek

Twoja firma zdecydowała się przekazać pracownikom karty przedpłacone albo bony żywieniowe? Sprawdź, kiedy masz obowiązek wliczyć je do podstawy wymiaru składek, a kiedy podlegają one wyłączeniu.

Ważny od: 17.08. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma