W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Przedsiębiorca oddelegowuje pracowników na budowę do obsługi żurawi wieżowych. Upewnij się, jak w tej sytuacji rozliczyć VAT.
Ważny od: 17.08. 2017 r.
Czy wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie obejmuje także koszty wynagrodzeń członków zarządu pełniących nadzór nad oddelegowanymi pracownikami? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj stanowisko i komentarz eksperta.
Ważny od: 16.08. 2017 r.
Firma podjęła decyzje o likwidacji układu zbiorowego pracy, na podstawie którego wypłacała nagrody jubileuszowe pracownikom. Uzgodniła ze związkami zawodowymi, że z tytułu likwidacji nagrody jubileuszowej wypłaci rekompensatę pracownikom, którzy utracą prawo do tego świadczenia. Czy rekompensata stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?
Ważny od: 14.08. 2017 r.
Upewnij się, czy przedsiębiorca którego rozliczasz powinien opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od wykupionej polisy od nieszczęśliwych następstw wypadków dla stażysty. Zdaniem organów polisa opłacona ze środków pracodawcy uznawana jest przez organ skarbowy jako dodatkowy przychód pracownika. Czy to ma zastosowanie także do stażystów?
Ważny od: 07.08. 2017 r.
Poznaj aktualne stanowisko organów podatkowych, odnośnie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług doradczych.
Ważny od: 01.08. 2017 r.
Czy wartość wyżywienia zapewnionego pracownikom w trakcie podróży służbowych w wysokości wyższej niż kwoty potrąceń wskazane w rozporządzeniu o podróżach służbowych stanowi dla pracowników przychód podlegający PIT? Poznaj wyrok NSA i sprawdź praktyczne skutki.
Ważny od: 31.07. 2017 r.
Czy wydatki związane z zawartą umową o świadczenie usług zarządzania, przykładowo wynajęcie biura dla prezesa czy zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 27.07. 2017 r.
Załóżmy, że przedsiębiorstwo odpłatnie udostępnienia pracownikom samochód służbowy do celów prywatnych. Czy może odliczyć 100% VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją pojazdu? Poznaj aktualne stanowisko NSA.
Ważny od: 25.07. 2017 r.
Pracodawca zmarł, spadkobiercy nie byli zainteresowani dalszym prowadzeniem firmy, wobec czego zatrudniona pracownica zmuszona została do zarejestrowania się jako bezrobotna. Kiedy wystąpiła do ZUS o przyznanie jej świadczenia przedemerytalnego ten odmówił jej wypłaty. Zakład uznał, że okres pracy zagranicą nie może być wliczany do okresu uprawniającego do emerytury. Sąd Najwyższy ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Z kolei ekspert przypomina, że w takiej sytuacji trzeba pamiętać o udokumentowaniu okresów zatrudnienia i wykazaniu podlegania ubezpieczeniom społecznym za te okresy.
Ważny od: 24.07. 2017 r.
Podatnik kupuje różne surowce do produkcji mebli. W którym momencie może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. W tej kwestii wypowiedział się NSA. Poznaj praktyczne skutki tego wyroku.
Ważny od: 21.07. 2017 r.
W jednej z firm komputery zostały zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie, a z konta spółki zniknęły pieniądze. Czy straty powstałe w związku z tą kradzieżą stanowią koszty uzyskania przychodu? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Ważny od: 20.07. 2017 r.
Załóżmy, że spółka udostępnia odpłatnie własne maszyny i urządzenia innemu podmiotowi, aby ten wyprodukował artykuły na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Sprawdź, jak rozliczyć udostępnione kontrahentowi maszyny. Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego.
Ważny od: 20.07. 2017 r.
Jedna ze spółek z o.o. planuje przekształcenie w spółkę komandytową. Majątek spółki komandytowej będzie przewyższał wartość kapitału zakładowego spółki z o.o. Czy takie przekształcenie podlega opodatkowaniu PCC?
Ważny od: 19.07. 2017 r.
Ważny od: 17.07. 2017 r.
Sąd Najwyższy wypowiedział się ostatnio w sprawie wypłaty odprawy pieniężnej. Jego zdaniem zwolnienie dyscyplinarne nie wyklucza nabycia prawa do odprawy emerytalnej przez pracownika pozbawionego w taki sposób zatrudnienia. Poznaj szczegóły.
Ważny od: 17.07. 2017 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.