W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Jak rozliczyć należności uzyskiwane z tworzonych przez podatnika aplikacji mobilnych? W tej kwestii wypowiedział się dyrektor KIS. Sprawdź stanowisko i poznaj komentarz eksperta.
Ważny od: 16.06. 2017 r.
Pracownik może uzyskać od pracodawcy jednorazowe odszkodowanie zamiast zasądzonej wcześniej renty cywilnej. To świadczenie mu przysługuje tylko, gdy poda ważny powód, którym może być skonkretyzowany zamiar uzyskania nowego zawodu lub rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tak orzekł Sąd Najwyższy w ostatnim wyroku. Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.
Ważny od: 08.06. 2017 r.
Organy podatkowe często zarzucają podatnikom, że nie dochowują należytej staranności przy doborze kontrahentów. Ostatnio NSA w sposób korzystny dla podatników ujął kwestię dobrej wiary i należytej staranności. Więcej na temat w komentarzu Macieja Zborowskiego, adwokata i doradcy podatkowego, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. O weryfikacji kontrahentów świadczą dokumenty dotyczące ich działalności, zaś odmowa prawa do odliczenia VAT stanowi wyjątek od zasady podstawowej, jaką jest istnienie tego prawa.
Ważny od: 05.06. 2017 r.
Przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą i chciałby opłacać składki ZUS w ulgowej wysokości. Sprawdź, czy ma do tego prawo, jeżeli zamierza wykonywać swoje usługi dla byłego zagranicznego pracodawcy, u którego był zatrudniony. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS.
Ważny od: 01.06. 2017 r.
Załóżmy, że rozliczana przez Ciebie firma opłaca polisę ubezpieczeniową dla pracowników odbywających zagraniczną podróż służbową. Czy taki wydatek będzie generował dla pracownika przychód podatkowy? Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta – Joanny Stolarek Lidera Praktyk PIT i ZUS w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Ważny od: 29.05. 2017 r.
Jeżeli przepisy przejściowe lub inne ustawowe, zmieniające zasady zatrudniania, nie przewidują przekształcenia i kontynuacji dotychczasowego stosunku pracy, wówczas ten stosunek pracy wygasa. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku powołania na czas nieokreślony dyrektorów domów kultury przed nowelizacją przepisów o działalności kulturalnej, które wygasło z dniem 1 stycznia 2012 r.
Ważny od: 29.05. 2017 r.
Może się zdarzyć, że pracodawca zawrze umowę z inną firmą, która zatrudnia jego pracowników lub współpracuje z nimi jako osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Jeżeli na podstawie tej umowy pracownicy ponownie będą wykonywać usługi na rzecz swojego pracodawcy to ona ma obowiązek opłacić składki także za „pozaetatowe” usługi własnych pracowników. Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Ważny od: 26.05. 2017 r.
Zdaniem ZUS przedsiębiorca zatrudniony jednocześnie na umowę o pracę nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z działalności. Nie ważna jest wysokość wynagrodzenia jakie uzyskuje ze stosunku pracy, tylko to, że jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Poznaj szczegóły.
Ważny od: 26.05. 2017 r.
Ważny od: 26.05. 2017 r.
Firma zatrudniająca zleceniobiorcę rozwiązała z nim wcześniej umowę zlecenie za porozumieniem stron. W treści porozumienia zawarła zapis, w którym zobowiązała się do wypłaty odszkodowania. Sprawdź, czy od wypłaconej kwoty ma obowiązek opłacić składki na ZUS. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.
Ważny od: 25.05. 2017 r.
Firma transportowa nie musi wypłacać ryczałtów za noclegi kierowcom, którym zapewnia nocleg w kabinach ciężarówek oraz wypłaca kwoty będące rekompensatą z tytułu zwiększonych kosztów delegacji ponoszonych przez pracowników-kierowców. Rekompensaty te muszą być uregulowane umownie lub w przepisach wewnętrznych pracodawcy. Takie jest najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego sprawdź szczegóły.
Ważny od: 23.05. 2017 r.
Twoja firma kupuje pracownikom posiłki? Poznaj stanowisko organu podatkowego i dowiedz się, czy możesz od takich wydatków odliczyć VAT. Więcej na ten temat dowiesz się z komentarza Marcina Zarzyckiego, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii LTC Aquila Zarzycki Niebudek
Ważny od: 22.05. 2017 r.
Rozliczana przez Ciebie jednoosobowa działalność uległa przekształceniu w spółkę? Dowiedz się, czy spółka zachowuje uprawnienie do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej przed przekształceniem. Sprawdź, jakie zdanie na ten temat mają sądy oraz ZUS. Poznaj jego najnowsze stanowisko.
Ważny od: 16.05. 2017 r.
Kiedy wydatki poniesione na przebudowę nieruchomości można rozliczyć przez odpisy amortyzacyjne, a kiedy jako koszt uzyskania przychodu? Poznaj stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.
Ważny od: 15.05. 2017 r.
Czy przedsiębiorca, który ma wątpliwości dotyczące modelu prowadzonej ewidencji przebiegu samochodów, może wystąpić z wnioskiem o interpretację? Sprawdźmy.
Ważny od: 12.05. 2017 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.