Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Prawidłowe rozumienie pojęcia "finansowego wyodrębnienia w istniejącym przedsiębiorstwie" w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (I SA/Wr 1293/16)

Ważny od: 13.04. 2017 r.

Upewnij się, czy auta demonstracyjne wymagają prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Poznaj stanowisko NSA, aby dowiedzieć się, czy przedsiębiorca, który chce odliczyć 100% VAT od pojazdów używanych do jazd testowych, musi prowadzić ewidencję przebiegu.

Ważny od: 12.04. 2017 r.

Interpretacja pojęcia „wartości rynkowej” użytego w art. 32 ustawy o VAT (I FSK 1945/15)

Ważny od: 11.04. 2017 r.

Menedżer średniego szczebla może być przedsiębiorcą

Dopuszczalne jest zatrudnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą na podstawie kontraktu menedżerskiego jako kierownika „średniego szczebla”. W takim wypadku obowiązkową podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi jest działalność gospodarcza, a nie kontrakt menadżerski. Poznaj najnowsze wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Ważny od: 07.04. 2017 r.

Sprawdź, czy zwrot wydatków za hotel generuje przychód dla handlowca

Czy musisz obliczyć oraz pobrać zaliczkę na PIT od wydatków na hotel pracownika mobilnego? Poznaj stanowisko NSA i sprawdź komentarz eksperta. Wydatki ponoszone na noclegi pracowników mobilnych są bezpośrednio związane z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych i nie mają żadnego związku z ich celami osobistymi. W konsekwencji zwrot wydatków za hotel nie jest przychodem pracownika takie wnioski płyną z wyroku NSA (sygn. akt II FSK 233/15).

Ważny od: 05.04. 2017 r.

Moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT dla usług budowlanych i budowlano-montażowych (I FSK 1482/15)

Ważny od: 05.04. 2017 r.

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie wykonania usługi naprawy sprzętu elektronicznego, a nie podpisania przez usługobiorcę raportu (I FSK 1684/15)

Ważny od: 05.04. 2017 r.

Sprawdź, czy wydatki na naprawy pogwarancyjne zaliczysz do kosztów

Załóżmy, że przedsiębiorstwo naprawia nieodpłatnie maszyny po upływie gwarancji. Czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdźmy.

Ważny od: 30.03. 2017 r.

Zarejestrowany odbiorca - definicja podmiotu wynikająca z treści art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku akcyzowym (I SA/Bd 48/17)

Ważny od: 28.03. 2017 r.

Sprawdź, czy sfinansowanie pracownikowi kosztów legalizacji pobytu generuje dla niego przychód

Twoja firma zamierza zatrudnić obcokrajowca i chce pokryć wydatki związane z legalizacją  pracy? Zobacz, jakie masz w związku z tym obowiązki podatkowe.

Ważny od: 27.03. 2017 r.

Kiedy przedsiębiorca straci szanse na ulgę B+R

Podatnicy w tym roku po raz pierwszy mogą skorzystać z odliczeń na działalność badawczo-rozwojową. Konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jeden z nich dotyczy zatrudnienia pracowników. Poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 24.03. 2017 r.

Jakie obowiązki ma spółka, która wynajmuje służbowe lokum prezesowi

Rozliczana przez Ciebie spółka wynajmuje mieszkanie służbowe dla członka zarządu? Sprawdź, jakie masz obowiązki podatkowe.

Ważny od: 23.03. 2017 r.

Wynagrodzenie finansowane z dotacji. Co z podstawą wymiaru składek

Rozliczasz emeryta prowadzącego przedszkole lub szkołę? Sprawdź, czy otrzymywane przez niego wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora finansowane z dotacji należy wliczyć do podstawy wymiaru składek. Poznaj najnowsze wyjaśnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważny od: 20.03. 2017 r.

Kiedy premie roczne można zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki na wypłatę premii rocznej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w okresie, za który świadczenia są należne. Jest to możliwe po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jakich?

Ważny od: 16.03. 2017 r.

Zwrot różnicy VAT w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności części ułamkowej, powstałej po rozwiązaniu spółki cywilnej (I SA/Lu 1016/16)

Ważny od: 14.03. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma